2021 DGS İlahiyat Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir?

2021 DGS – Dikey Geçiş Sınavı için adayların çalışmalara başladığı bugünlerde, adayların kazanmak istedikleri bölümlerin başında İlahiyat bölümü gelmektedir. İlahiyat bölümüne dikey geçiş yapılabilen önlisans bölümleri nelerdir? İlahiyat bölümü, sözel bölümler içerisinde DGS ile kazanılabilecek en iyi en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Bizde bu bölümü kazanmak isteyen arkadaşlarımız için 2021 DGS İlahiyat Fakültesi kazanmak için kaç net gerekir? Yazısını kaleme aldık.

A+
A-

İlahiyat bölümü, son yıllarda revaçta olan ve değeri yıla yıla artan bölümlerin başında gelmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı tarafından istihdam edilenlerin sayısının artması bölümün değerini arttırmıştır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile dört yıllık lisans eğitimi verilen İlahiyat bölümünü kazanamayan kişiler, iki yıllık önlisans eğitimi sonrası dikey geçiş sınavı (DGS) ile bu bölümü kazanmak istemektedir. ÖSYM tarafından her yıl açıklanan tercih kılavuzunda İlahiyat bölümüne iki yıllık hangi bölümlerden mezun olan kişilerin yerleşebilecekleri belirtilmektedir. Önlisans mezunu olarak gerek AÖF okuyanlar gerekse de örgün eğitim alanlar, DGS puanlarına göre İlahiyat Fakültelerine girebilmektedir. Yazımız devamında ilahiyat bölümüne dikey geçiş yapılabilen önlisans bölümlerini belirteceğiz. Bizde bu bölümlerden mezun olduktan sonra 2021 DGS hazırlıklarına başlayan arkadaşlarımız için 2021 DGS İlahiyat kazanmak için kaç net gerekir? Yazısını kaleme aldık.

DGS Hakkında Bilgiler

Meslek yüksekokulları veya açıköğretim fakültelerinden önlisans düzeyinde mezun olanların, mezun oldukları alanların devamı niteliğinde olan lisans programlarına dikey geçiş yapmalarını sağlayan sınava DGS – Dikey Geçiş Sınavı denilmektedir. DGS, ÖSYM tarafından her yıl yaz aylarında yapılmaktadır. Bu sınavın yapılma amacı: Önlisans programından başarıyla mezun olan öğrencilerin, yükseköğrenimini lisans düzeyine çıkarmalarını sağlamaktır. Önlisans programıyla mesleki teknik eğitim bilgisi alan kişilerin minimum iki yıl daha teorik bilgi almalarına yol açan DGS, ülkemiz açısından da bireylerin beşeri sermayesini arttıran bir sınavdır. Dikey Geçiş Sınavında adaylara 60 sayısal ve 60 sözel olmak üzere 120 soru sorulmaktadır. Bu sorular için verilen süre 140 dakikadır. Sayısal ve sözel bölüm konularına baktığımızda, TYT sınavında yer alan Temel Matematik ve Türkçe konularıyla paralel konulardan oluştuğunu belirtebiliriz.

İlahiyat Fakültesine Dikey Geçiş Yapılabilen Önlisans Bölümleri

Dört yıllık İlahiyat Fakültesine dikey geçiş yapılabilen önlisans bölümleri şunlardır:

 • İlahiyat
 • İlahiyat Fakültesi – Sosyal Bilimler (Önlisans)

2021 DGS İlahiyat Fakültesi Taban Puanları

2020 Dikey Geçiş Sınav sonuçlarına göre sözel puan türünde en yüksek taban puanda kalan bölümlerin başında İlahiyat bölümü gelmektedir. Taban puanlar noktasında Ankara, Marmara, İstanbul Üniversitesi en yüksek puanda kalan devlet üniversiteleri olurken, en düşük taban puanda kalan devlet üniversite ise Iğdır Üniversitesi (İ.Ö.) olmuştur. Bu bölümde üniversiteler arasında ciddi taban puan farkları olduğu görülmektedir. Bu farkların oluşmasında üniversitelerin eğitim kalitesi ön plana çıktığı bilinmelidir. Bazı devlet üniversitelerine ait taban puanlar şöyledir:

 • Ankara Üniversitesi İlahiyat (İngilizce) 2021 DGS Taban Puanı : 308,676
 • Marmara Üniversitesi İlahiyat (İngilizce) 2021 DGS Taban Puanı : 295,863
 • İstanbul Üniversitesi İlahiyat (Arapça) 2021 DGS Taban Puanı : 281,236
 • Kocaeli Üniversitesi İlahiyat 2021 DGS Taban Puanı : 268,425
 • Gaziantep Üniversitesi İlahiyat 2021 DGS Taban Puanı : 259,394
 • Kilis 7 Aralık Üniversitesi İlahiyat 2021 DGS Taban Puanı : 250,047
 • Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat (İ.Ö.) 2021 DGS Taban Puanı : 240,854
 • Iğdır Üniversitesi İlahiyat (İ.Ö.) 2021 DGS Taban Puanı : 232,479

2021 DGS İlahiyat Fakültesi Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir?

Yazımızın başına dönerek, İlahiyat Fakültesi kazanmak için kaç net yapılması gerektiğine bakalım. ÖSYM tarafından açıklanan sınav sonuç belgelerine göre, sözel puan türünden 232 puan ile 309 puan arasında almak için kaç net yapmak gerektiğine bakalım.

ÖNEMLİ : DGS sözel puan türünde her bir sayısal netinin etkisi yaklaşık 0,494 puan iken, her bir sözel netinin etkisi ise 2,539 puandır. Bu puan türü hesaplamasında her bir sözel neti yaklaşık 5 sayısal netine eşittir.

 • ANKARA ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) : OBP : 73, sayısal neti : 25 ve sözel neti : 51,5
 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İNGİLİZCE) : OBP : 70, sayısal neti : 20,25 ve sözel neti : 48
 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (ARAPÇA) : OBP : 68, sayısal neti : 20 ve sözel neti : 42,75
 • KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ : OBP : 66, sayısal neti : 18 ve sözel neti : 38,75
 • GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ : OBP : 63, sayısal neti : 14,5 ve sözel neti : 36,5
 • KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ : OBP : 59, sayısal neti : 17,5 ve sözel neti : 33,25
 • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İ.Ö.) : OBP : 57, sayısal neti : 13,5 ve sözel neti : 30,75
 • IĞDIR ÜNİVERSİTESİ (İ.Ö.) : OBP : 52, sayısal neti : 11,5 ve sözel neti : 29

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.