2021 Plakadan Araç Sahibi Bulma, Sorgulama ve Öğrenme 

2021 Plakadan Araç Sahibi Bulma, Sorgulama ve Öğrenme  Nasıl Olur? e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu? 2021 Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu? Nasıl Bulunur?

A+
A-

Türkiye’de trafiğe çıkan araç sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. Bu araçların tıpkı insanlar gibi birer kimlik numarası bulunur. Her otomobil bu numaralarla devlet tarafından kayıt altına alınır. Otomobillerin plakaları sayesinde, plakalardaki numaralar sayesinde araçlar takip edilebilir ve işlem yapılabilir. Örneğin araçlara veya sürücülere yazılan cezalar plakalar üzerinden ceza yazılır. Sorgulamalar bu şekilde yapılır. APeki plakadan araç sahibi bulma, sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet plakadan araç sorgulama, EGM araç sahibi öğrenme nasıl olur?

2021 Plakadan Araç Sahibi Bulma ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her gün binlerce araç plaka sorgulama, araç sahibi sorgulama işlemi yapılmaktadır. Fakat isteyen her vatandaş internet üzerinden plakadan isim, araç sahibi sorgulama işlemi yapamaz. Çünkü bu hizmeti kimse vermemektedir. Araç plaka sorgulama işlemi ile bazı bilgiler bulunabilse de araç sahibi asla bulunamaz. Çünkü bu kişisel verileri riske sokan bir olaydır. 

e-Devlet Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu?

e-Devlet üzerinden bu konuda bir hizmet verilmemektedir. Buna benzer olarak vatandaş “Plakadan Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek ve Tüzel Kişiler İçin)” sorgulaması yapabilir. Yapılan sorgulamalarla aracın hasar kaydı, aracın borcu, nereden ve ne zaman alındığı gibi sorgulamalar yapılabilir. Fakat araç sahibi bulunamaz. www.tercihiniyap.net ailesi olarak bu konuda hizmet verdiğini iddia eden kurum ve kişilere güvenmemenizi önermekteyiz.

e devlet egm arac plaka sorgulama

2021 Plakadan Araç Sahibi Bulunur Mu? Nasıl Bulunur?

Kaza, sorun, merak gibi farklı nedenlerle bir aracın sahibini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki araç plakadan araç sahibi bulabilmek için vatandaşın elindeki tek yöntem polise giderek suç duyurusunda bulunmaktadır. 

Araç sahibini plakadan öğrenmenin resmi yolları yoktur. Gayri resmi yolları ise zaman zaman karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin tanıdık bir polisin bu imkanı ardır. Ancak bu işlem suçtur, yasal değildir. Ayrıca kasko şirketleri üzerinden de sorgulama yapılabildiği belirtilmektedir. Bu firmalar sahip oldukları sistemler üzerinden sorgulama yapabilir. Ancak bu da kişisel verileri ihlal etmek olur.

2021 SMS İle Araç Plaka Sorgulanabilir Mi?

Vatandaş SMS ile sorgulama işlemi yaparak araç plaka bilgilerini arayabilir. Bu işlem ücreti yaklaşık olarak 10 TL’dir. Bütün operatörler, GSM firmaları bu konuda hizmet verebilir. 

Sorgulama yapmak için “DETAY” boşluk “PLAKA” yazarak 5665’e kısa mesaj gönderilmesi gerekmektedir. Daha sonra aracın trafiğe çıkış tarihi, kasko bilgileri vb. bilgilere ulaşılabilir. Ayrıca ilgili aracın parçasının değişip değişmediği de görülür. Örneğin “PARCA 00 ZXC 000 (PLAKA” yazılıp 5665’e kısa mesaj gönderilmektedir.

egm arac plaka trafik ceza sorgulama

2021 EGM Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden araç plaka sorgulama işlemi yapılmaktadır. “Trafik cezası ve otopark sorgulama” diye Google’da aratarak ya da EGM’nin sitesi üzerinden araştırılarak sorgulama yapılabilir. Çıkan sayfada istenilen bilgiler yazıldıktan sonra işlem yapılabilmektedir. www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik?sorgulari.aspx adresi üzerinden işlem yapılabilmektedir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.