29 Aralık 2019 Adli ve İdari Yargı Hakimliği Sınavına Kaç Kişi Girdi?

29 Aralık 2019 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2019 Adli Yargı Hakimliği ve İdari Yargı Hakimliği sınavına kaç kişi başvurdu? Kaç kişi girdi?

24.01.2020
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin Adalet Bakanlığı ile yapılan sınav protokolü esaslarınca 29 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Adli Yargı Hakimliği ve İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavına kaç kişi katıldı? Başvuru süreci, sınav taban puanı ve sınava dair diğer detayları yazımızda bulabilirsiniz.

29 Aralık 2019 Hakimlik Sınavı Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı?

29 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Hakimlik Sınavı’na başvuruda bulunacak olan adayların başvurularını 31 Ekim 2019 tarihinden 7 Kasım 2019 tarihine kadar önce elektronik ortamda ÖSYM’nin sistemi üzerinden, akabinde Adalet Bakanlığı’na teslim edilecek olan belgeleri teslim ederek gerçekleştirmeleri gerekmekteydi. Bu belge gönderme işlemi yalnızca Adli Yargı Hakimliği avukatlıktan geçiş grubu adayları ile İdari Yargı Hakimliği mezun grubu sınavına katılacak olan adaylar için gerekli bir aşama oldu. 

2019 Adli ve İdari Hakimlik sınavına başvuru sürecine dair detaylar ile gönderilmesi icap eden belgelere dair ayrıntıları aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz başvuru yönergemizde inceleyebilirsiniz;

2019 Adli ve İdari Hakimlik Sınavı ile Kaç Kişi Mesleğe Alınacak?

29 Aralık 2019 tarihinde yazılı kısmı yapılan ve 23 Ocak 2020 tarihinde sonuçları açıklanan 2019 Adli ve İdari Hakimlik sınavları toplam 1300 kişinin mesleğe alınması için gerçekleştirildi. Bu 1300 kişilik alımın 100 kişilik kısmı mezun grubundan İdari Yargı Hakimliği’ne geçişe, 200 kişilik kısmı avukatlık mesleğinden Adli Yargı Hakimliği’ne geçişe, 1000 kişilik kısmı ise mezun grubundan Adli Yargı Hakimliği’ne geçişe ayrıldı. 

29 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen yazılı sınav neticesinde her alandan ayrı ayrı hesaplanmak üzere mesleğe alınacak aday sayılarının üçer katı aday sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanmıştır. Bu bağlamda Adli Yargı Hakimliği için 3000 mezun grubu adayı, 600 avukatlıktan geçiş adayı, İdari Yargı Hakimliği içinse toplam 300 aday sözlü mülakatlara katılma hakkı elde etmiştir.

adalet 3

29 Aralık 2019 Adli ve İdari Yargı Hakimliği Yazılı Sınavı Kaçla Kapattı? Taban Puan Kaç Olarak Gerçekleşti?

29 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Adli ve İdari Yargı Hakimliği yazılı sınavları neticesinde sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanan adaylara dair bilgileri aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz haberlerimizde inceleyebilirsiniz;

29 Aralık 2019 Adli ve İdari Yargı Hakimliği Sınavları’na Kaç Kişi Katıldı? 

Adli Yargı Hakimliği ve İdari Yargı Hakimliği alımları ülkemizde en çok alaka çeken, en çok adayın katılımına sahne olan meslek sınavlarından birisi olarak hep yüksek katılımlarla gerçekleştirilmiştir. 29 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen sınavda da gelenek bozulmamış ve Hakimlik Sınavı’na alaka yine yüksek olmuştur. 29 Aralık 2019 Adli ve İdari Yargı Hakimliği sınavlarına katılan aday sayılarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Sınav Aday Sayısı
Adli Yargı Mezun Sınavı 18887
İdari Yargı Mezun Sınavı 12038
Adli Yargı Avukatlıktan Geçiş Sınavı 2456

Adli Yargı Hakimliği ve İdari Yargı Hakimliği Sınavları’na Hangi Kaynaklarla Nasıl Hazırlanılır? Nasıl Hakim Olunur?

Binlerce adayın hayallerini süsleyen hakimlik mesleğine girebilmek için adayların evvela geride bırakmaları gereken bir yazılı sınav onları beklemektedir. Bu sınavların konu içerikleri hakimlik grubuna göre değişiklik göstermektedir. O nedenle ayrı ayrı ele aldığımız Adli Yargı Hakimliği ve İdari Yargı Hakimliği sınavlarına adayların nasıl hazırlanabileceklerine, hangi kaynaklardan faydalanabileceklerine dair yazılarımızı ayrı ayrı incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmelerden faydalanabilirsiniz;

Adli ve İdari Hakimlik Sınavlarına dair daha detaylı bilgileri almak ve hazırlık yapan diğer adaylarla iletişim kurmak için Tıklayınız!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.