kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Hemşire Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Hemşire yardımcısı maaşları kamuda 2023 yılında ne kadar oldu, hemşire yardımcısı görevleri nelerdir, hemşire yardımcısı çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıldır, kimler hemşire yardımcısı olabilir, nasıl hemşire yardımcısı olunabilir, hemşire yardımcısı maaşı özel sektörde ne durumda, hemşire yardımcılığı nedir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Hemşire Yardımcısı Meslek genel bilgileri, maaş bilgileri, mesleklerin görevleri, çalışma saatleri, çalışma şartları gibi girmeyi düşündüğünüz meslekler ile ilgili bilgiler barındıran yazılar hazırlamaya devam ediyoruz. Okuduğunuz yazıda hemşire yardımcısı hakkında; görevleri, çalışma saatleri ve şartları, maaşları, genel durumları gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Hemşire Nedir? Hemşire Nasıl Olunur?

HEMŞİRE YARDIMCILIĞI NEDİR? HEMŞİRE YARDIMCISI GÖREVLERİ NELERDİR? KİMLER HEMŞİRE YARDIMCISI OLABİLİR? HEMŞİRE YARDIMCISI OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Sağlık alanında birçok kadro ve pozisyon bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hemşire yardımcısıdır.

Hemşire yardımcılığı nedir sorusunun cevabını ve hemşire yardımcısı mesleğini daha iyi anlamak için hemşire yardımcısı görevleri nelerdir, bunlara bakmak yerinde olacaktır. Hemşire yardımcısı görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hasta odasının düzenliğinin ve temizliğinin yapılmasını sağlamak.
  • Hasta güvenliğinin sağlanmasına yardım etmek.
  • Hastaların muayene, tetkik ve tedavi için hazırlanmasına, tıbbi işlem öncesinde elbiselerinin değiştirilmesine ve işlem sonrasında giyinmesine yardım eder.
  • Yataktan kalkamayan veya kalkması uygun görülmeyen hastanın boşaltımına yardımcı olmak, varsa boşaltımla ilgili sorunlarını hemşireye bildirmek.
  • Hasta bakımında kullanılan malzemelerin hazırlanmasını, temizliğini, dezenfeksiyonunu ve uygun şekilde saklanmasına yardım etmek.

Hemşire yardımcısı görev ve yetkileri kabaca böyledir, hemşire yardımcısının görevlerinin daha fazlası ve diğer sağlık çalışanlarının görev ve yetkileri ile ilgili olarak ilgili yönetmeliğe göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yönetmelik için:

► SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÖREV VE YEKİLERİ YÖNETMELİĞİ

Herhangi bir mesleği yapabilmek için bazı yeterlilikler zorunludur diyebiliriz. Sağlık alanında çalışabilmek için de aranabilecek özel şartları bir kenara bırakırsak en temel haliyle ilişkili bir bölüm mezunu olmak gerekmektedir. Hemşire yardımcısı olabilmek için de bireyin özellikle ortaöğretimde ilişkili bölüm mezunu olması veya bu unvan ile tecrübe edinmiş olması gerekmektedir. Hemşire yardımcısı olabilme şartları bu açıdan biraz farklıdır.

Bu mesleği yapabilmek ile ilgili yalnız şöyle bir detay bulunmaktadır, devlet hemşire yardımcısı olarak merkezi atamada kadro açmamaktadır, taşeron firmalar aracılığıyla, sağlık destek personeli olarak bu işi çözmektedir bu yüzden de belli şartları yerine getirmek de bu mesleği yapmaya yetmeyebiliyor. Bu bilgiyi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

HEMŞİRE YARDIMCISI ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? HEMŞİRE YARDIMCISI ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Sağlık alanındaki meslekleri yazarken her seferinde dile getirdiğimiz bir gerçeği burada da dile getirmeliyiz. Sağlık alanında çalışan personellerin çalışma şartları pek çok diğer devlette bulunan meslek gruplarına veya belki de özel sektördekilere bile kıyasla oldukça zordur. Hemşire yardımcılığı de bu zorluktan nasibini alan bir meslek grubudur.

Yukarıdaki görevler dikkate alınırsa hemşire yardımcıları aşırı hasta insanlarla uğraşmaktadırlar ve mesleğin zorluğu bir noktada burada başlamaktadır. Herhangi bir hasta ile uğraşmak bile zorken, hemşireler için bile zorken bunları yardımcı sıfatında yapmak ve daha ağır işlerle uğraşabiliyor olmak mesleği stresli kılmaktadır. Bunun dışında hastanede veya sağlık kuruluşlarında iletişim halinde olunan sağlık çalışanları, personeller de duruma göre iş stresini arttırabilmektedirler. Genel olarak çalışma şartlarının iyiliği ve kötülüğü biraz da bağlı bulunacak olan hastaneye, kuruluşa göre değişebilmektedir diyebiliriz.

Çalışma saatleri noktasına geldiğimizde ise kamu görevlilerinin çalışma saatleri yönetmelikler ile haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Hemşire yardımcıları ise aynı biçimde normalde yönetmelikte haftalık 40 saat çalışma süresine sahiptirler. Tabi ki bu durum da çalışılan kuruma, ek mesailere, nöbetlere bağlı olarak değişebilmektedir fakat ortalama çalışma saatleri bu civarlardadır ve fazla çalışmalar eğer bir aksilik yok ise ek mesai olarak maaşa yansımaktadır.

Hemşire Yardımcısı Maaşları Ne Kadar Oldu?

KAMUDA HEMŞİRE YARDIMCISI MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Sağlık alanında çalışmanın zorluğuna değindik fakat Türkiye şartlarına göre bu zorluğa oranla maaşlar da fena durumda değildir. Sağlık alanında çalışan bireylerin ana maaşları özünde düşük olsa da döner sermaye, nöbetler, ek mesailer ve diğer ödemeler ile bir nebze iyileşmektedir.

Hemşire yardımcısı maaşları 2023 yılında ne kadar oldu sorusuna dönecek olursak Ocak ve Temmuz 2023 yılında yapılan zamlar ile yeni başlayan hemşire yardımcısı maaşları 14.000 Türk Lirası ile 15.000 Türk Lirası dolaylarına gelmiştir. Burada 1000 TL bir aralık vermemizin nedeni biraz önce söylediğimiz ek gelir kalemlerinin kuruluştan kuruluşa, durumdan duruma değişiklik gösterebiliyor olmasıdır. Ortalama olarak ama alınacak maaş bu civarlardadır. Temmuz ayında yapılacak zam eğer Ocak 2023 zammı oranında olursa Temmuz 2023 zamlı hemşire yardımcısı maaşı da 14.500-15.500 TL civarlarında olacaktır. Yine belirtmekte fayda var ki son taşeronların kadroya geçmesi ile bu unvan ile devlete bağlı personel oluşabilmiş olsa da devlete çok fazla alım yapılan bir unvan olmadığının altını çizmekte fayda var. Bununla ilgili hak arayışında bulunanlar olsa da durum şimdilik bundan ibaret.

ÖZEL SEKTÖRDE HEMŞİRE YARDIMCISI MAAŞI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Özel sektör hangi alanda çalışılırsa çalışılsın yeni başlama noktasında devlet ile yarışamayacak düzeyde maaş miktarlarına sahiptir. Asgari ücret olan 12.000 TL maaş vermeye çalışan pek çok kurum, kuruluş bulunmaktadır. Hemşire yardımcısı maaşları da bundan nasibini almaktadır ve asgari ücret dolaylarında bir maaş ile işe başlanmaktadır. Özel sektörde hemşire yardımcısı maaşı yaklaşık olarak 12.000 Türk Lirası ile 14.500 Türk Lira dolaylarındadır.

HEMŞİRE YARDIMCISI NASIL OLMALI? HEMŞİRELERDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Bir hemşire yardımcısında veya sağlık alanında çalışan bir kişide aranabilecek ilk özellik sağlık alanında çalıştığının farkında olmasıdır. Bu durum oldukça önemlidir çünkü insan canı ile ilişkili bir işte bu bilinçte olunmadığı takdirde hem yapılan iş zulme dönüşmektedir hem de hasta insanlar mutsuz olmaktadır.

Bunun dışında spesifik olarak hemşire yardımcısı mesleğini yapacak bireylerde aranacak özellikleri sıralamak gerekirse; fen bilimleri alanına hakim, bedenen ve zihnen dayanıklı, soğukkanlı, dikkatli, özenli, titiz, insan sevgisi yüksek, yardımsever, sevecen, hızlı karar verebilen, sorumluluk sahibi gibi özellikler karşımıza çıkmaktadır.

Hemşire yardımcısı mesleği, diğer meslekler, eğitim ve kariyer planlamanız hakkında aklınıza takılan soruları forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz. Forum sayfalarımıza yönlenmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Hemşire yardımcısı kaç gün çalışır?

Hemşire yardımcıları, haftalık 40 saat çalışır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.