4 Yıllık Sağlık Bölümleri 2018

4 yıllık sağlık bölümleri 2018 nelerdir, 4 yıllık sağlık bölümlerine kimler başvurabilir, 4 yıllık sağlık bölümlerine nasıl girilir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

4 yıllık sağlık bölümleri 2018 nelerdir, 4 yıllık sağlık bölümlerine kimler başvurabilir, 4 yıllık sağlık bölümlerine nasıl girilir, sağlık bölümlerinin iş imkanları nasıldır, sağlık bölümlerinden mezun olduktan sonra yerleşilen mesleklerin atama puanları nasıldır, sağlık bölümleri 2018 listesi nasıl belirlenmiştir, 4 yıllık sağlık bölümlerine girmede hangi puan türleri kullanılır, Türkiye genelinde 4 yıllık sağlık bölümü diyebileceğimiz kaç bölüm vardır sorularının cevaplarını derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Sağlık bölümleri dünyanın her yerinde önemli bir yere sahip olsa da ülkemizde hem kariyer gereği, hem toplumdaki ihtiyaçtan dolayı,hem canlı sağlığının önemi sebebiyle hem de mezun olduktan sonraki iş imkanları nedeniyle oldukça değer verilen bölümlerdir. Bu bölümlerin hangileri olduğunu öğrenmeniz ve kafanızda fikir oluşturması için biz bölüm listeleri hazırlamaya devam ediyoruz.

4 YILLIK SAĞLIK BÖLÜMLERİ 2018

Türkiye genelinde sağlık bölümü diye adlandırabileceğimiz 32 adet 4 yıllık sağlık bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlere merkezi yerleşmede genel olarak SAY puanı kullanılmaktadır. Yani adaylar YKS’ye girerek sayısal puan türünden yeterli puanı alırlarsa bu bölüme yerleşebilirler. Bunun dışında alakalı önlisans bölümleri mezunları da Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girmek suretiyle geçiş hakkı ile bu bölümlere yerleşebilmektedirler.

Sağlık bölümleri yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye ortalamasının üzerinde iş imkanına sahip bölümlerdir. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra KPSS aracılığıyla girilen kadrolara ait atama taban puanları listemize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bölümleri listemizi oluştururken hem canlı sağlığı ile ilgili hem de sağlık bakanlığı tarafından ataması olan bölümleri seçtik.

4 yıllık lisans eğitimi veren sağlık bölümlerinin listesi aşağıdaki gibidir.

Buna ek olarak 2 yıllık sağlık bölümleri listemize göz atmak isterseniz TIKLAYINIZ.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Antropoloji

Beslenme ve Diyetetik

Biyokimya

Biyoloji

Biyomedikal Mühendisliği

Biyomühendislik

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji

Çocuk Gelişimi

Dil ve Konuşma Terapisi

Diş Hekimliği

Ebelik

Eczacılık Fakültesi

Ergoterapi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Genetik veBiyomühendislik

Hemşirelik

Hemşirelik ve SağlıkHizmetleri

İş Sağlığı ve Güvenliği

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Odyoloji

Optik ve Akustik Mühendisliği

Ortez-Protez

Perfüzyon

Psikoloji

Sağlık İdaresi

Sağlık Yönetimi

Sosyal Hizmet

Tıp Fakültesi

Tıp Mühendisliği

Veteriner Fakültesi

*Veriler ve bilgiler Sağlık Bakanlığı, ÖSYM ve YÖK kurumlarının siteleri ve kılavuzlarından derlenmiştir. Yapılacak değişiklikler ile ilgili bu kurumların son yapacağı duyuru esas olacaktır.

Merak ettiklerinizi sormak, tercihlerde ve bölümler ile ilgili destek almak için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. ece nur dedi ki:

    arada 2 yıllıklarda varrrrrrrr