2 Yıllık Sağlık Bölümleri 2018

2 yıllık sağlık bölümleri 2018 nelerdir, 2 yıllık sağlık bölümlerine kimler başvurabilir, 2 yıllık sağlık bölümlerine nasıl girilir sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

2 yıllık sağlık bölümleri 2018 nelerdir, 2 yıllık sağlık bölümlerine kimler başvurabilir, 2 yıllık sağlık bölümlerine nasıl girilir, sağlık bölümlerinin iş imkanları nasıldır, sağlık bölümlerinden mezun olduktan sonra yerleşilen mesleklerin atama puanları nasıldır, sağlık bölümleri 2018 listesi nasıl belirlenmiştir, 2 yıllık sağlık bölümlerine girmede hangi puan türleri kullanılır, Türkiye genelinde 2 yıllık sağlık bölümü diyebileceğimiz kaç bölüm vardır sorularının cevaplarını derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Sağlık bölümleri dünyanın her yerinde önemli bir yere sahip olsa da ülkemizde hem kariyer gereği, hem toplumdaki ihtiyaçtan dolayı,hem canlı sağlığının önemi sebebiyle hem de mezun olduktan sonraki iş imkanları nedeniyle oldukça değer verilen bölümlerdir. Bu bölümlerin hangileri olduğunu öğrenmeniz ve kafanızda fikir oluşturması için biz bölüm listeleri hazırlamaya devam ediyoruz.

2 YILLIK SAĞLIK BÖLÜMLERİ 2018

Türkiye genelinde sağlık bölümü diye adlandırabileceğimiz 35 adet 2 yıllık sağlık bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlere merkezi yerleşmede Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı kullanılmaktadır. Yani adaylar YKS’ye girerek TYT’den yeterli puanı alırlarsa bu bölüme yerleşebilirler. Bunun dışında alakalı ortaöğretim kurumları mezunları da geçiş hakkı ile bu bölümlere yerleşebilmektedirler.

Sağlık bölümleri yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye ortalamasının üzerinde iş imkanına sahip bölümlerdir. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra KPSS aracılığıyla girilen kadrolara ait atama taban puanları listemize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bölümleri listemizi oluştururken hem canlı sağlığı ile ilgili hem de sağlık bakanlığı tarafından ataması olan bölümleri seçtik.

2 yıllık önlisans eğitimi veren sağlık bölümlerinin listesi aşağıdaki gibidir.

Buna ek olarak 4 yıllık sağlık bölümleri listemize göz atmak isterseniz TIKLAYINIZ.

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Ağız ve Diş Sağlığı

Ameliyathane Hizmetleri

Anestezi

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Çevre Sağlığı

Diş Protez Teknolojisi

Diyaliz

Eczane Hizmetleri

Elektronörofizyoloji

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Evde Hasta Bakımı

Fizyoterapi

İlk ve Acil Yardım

İş Sağlığı ve Güvenliği

İş ve Uğraşı Terapisi

Laborant ve Veteriner Sağlık

Laboratuvar Teknolojisi

Nükleer Tıp Teknikleri

Odyometri

Optisyenlik

Ortopedik Protez ve Ortez

Otopsi Yardımcılığı

Patoloji Laboratuvar Teknikleri

Perfüzyon Teknikleri

Podoloji

Radyoterapi

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sağlık Turizmi İşletmeciliği

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

Yaşlı Bakımı

*Veriler ve bilgiler Sağlık Bakanlığı, ÖSYM ve YÖK kurumlarının siteleri ve kılavuzlarından derlenmiştir. Yapılacak değişiklikler ile ilgili bu kurumların son yapacağı duyuru esas olacaktır.

Merak ettiklerinizi sormak, tercihlerde ve bölümler ile ilgili destek almak için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. sağlıkcı dedi ki:

    en kolay atanan sağlık bölümler hangileri?

  2. sağlıkcı dedi ki:

    en kolay atanan sağlık bölümler hangileri?

  3. sağlıkcı dedi ki:

    en kolay atanan sağlık bölümler hangileri?