kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

4 Yıllık Sağlık Bölümleri 2023 Hangileridir?

​​​​​​​4 yıllık sağlık bölümleri 2021 hangileridir, 4 yıllık sağlık bölümleri hangi puan türü ile tercih edilmektedir, 4 yıllık sağlık bölümlerini kimler tercih edebilir, 4 yıllık sağlık bölümlerinin eğitim öğretim süresi ne kadardır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2022 yılı YKS süreci tamamlandıktan, yerleştirmeler yapıldıktan sonra 2023 YKS maratonu başlıyor diyebiliriz. Ne yazık ki hem 2022 süreci covid-19 etkisinde geçti hem de muhtemelen 2023 süreci de aynı konudan nasibini düşeni alacak.

Tabi ki her şeye rağmen hayat devam ediyor ve üniversite adayları sınava, sınavlara hazırlanmaya devam ediyor, edecek. Bu süreçte de tabi ki aklına takılan konularda araştırmalar yapacak. İşte bizler sizlere aklınıza takılan sorular noktasında yardımcı olabilecek konuları içeren içerikler hazırlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda 2023 4 yıllık sağlık bölümleri listesini ve buna dair bilgileri bulabileceksiniz.

2023 YKS PUAN TÜRLERİNDEN ÖZELLİKLE SAY PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLECEK 4 YILLIK SAĞLIK BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Öncelikle YKS içindeki puan türlerinden bahsetmek gerekirse YKS’den alınabilecek 5 puan türü bulunmaktadır. Bunlar SAY, SÖZ, EA, DİL ve TYT puan türleridir. 4 yıllık sağlık bölümlerinden birini tercih etmek isteyen adayın (istisnalar olmakla beraber) sayısal yani SAY puan türünden aldığı puana bakılmaktadır.

4 yıllık sağlık bölümlerini kimler tercih edebilir sorusuna dönecek olursak, bu listedeki bölümler üniversite bölümleri olduğu için en az ortaöğretim kurumu mezunu olan ve istediği üniversitedeki 4 yıllık sağlık bölüme yetecek puanı alan her aday 4 yıllık sağlık bölümlerini tercih edebilir.

4 yıllık sağlık bölümlerinin eğitim-öğretim süresi en az 4 yıldır.

4 yıllık sağlık bölümleri 2023 listesinin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

*Bu sene bazı bölümlerin isimlerinde değişiklik yapıldı. 4 yıllık sağlık bölümleri listesini bu çerçevede güncellemeye çalıştık ve yapılacak değişiklikler oldukça da güncellemeye devam edeceğiz.

** 4 yıllık sağlık bölümleri listesini hazırlarken sağlık bakanlığının atamaları, bölümün canlı sağlığı ile ilişkisi, sağlık alanında çalışmalar yapılması gibi kriterlerin genel bir toplamını almaya çalıştık.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Beslenme ve Diyetetik

Biyoenformatik ve Genetik

Biyokimya

Biyoloji

Biyomedikal Mühendisliği

Biyomühendislik

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji

Çocuk Gelişimi

Dil ve Konuşma Terapisi

Diş Hekimliği Fakültesi

Ebelik

Eczacılık Fakültesi

Ergoterapi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Genetik ve Biyomühendislik

Hemşirelik

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Odyoloji

Optik ve Akustik Mühendisliği

Ortez-Protez

Perfüzyon

Psikoloji

Sağlık Yönetimi

Sosyal Hizmet

Tıp Fakültesi

Tıp Mühendisliği

Veteriner Fakültesi

YKS hakkında herhangi bir konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz ve tecrübe sahibi kadrosuyla size destek verebilecek forum sayfalarımızı aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Yazımızda yer alan bilgiler ve 4 yıllık sağlık bölümleri listesi ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlardan derlenmiş olup yapılacak bir değişiklikte güncellenecektir fakat ÖSYM’nin resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip ederek en güncel bilgilere hakim olmayı ihmal etmeyiniz.

2023 YKS PUAN TÜRLERİNDEN ÖZELLİKLE SAY PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLECEK 4 YILLIK SAĞLIK BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Genetik ve Biyomühendislik
Hemşirelik
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
Moleküler Biyoloji ve Geneti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.