YKS

2018-2018 YKS Tercih İşlemleri Başladı

Yorucu ve uzun bir maratonun ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı tamamlandı. Ardından da heyecanlı bir süreç sonrasında adaylar YKS’den aldıkları puanları öğrendi. Peki şimdi ne olacak? 7 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) YKS tercihleri başladı. Tercih işlemleri 14 Ağustos 2018 tarihine kadar sürecek.

Adaylar tercih işlemlerini tamamlasalar bile ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan “https://ais.osym.gov.tr” adresi üzerinden tercih işlemlerinde değişiklik yapabilecek. 

2018 YKS TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Temel Yeterlilik Testinden en az 150 puan almış olan adaylar Y-TYT, Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına bağlı olarak tercihte bulunacak. 2018 yılında gerçekleştirilmiş olan TYT’de 150 ve üzerinde puan alan adaylar ön lisans programlarını AYT ve YDT ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan almış olan adaylar lisans programları için tercih işlemlerini yapabilecek.

YKS tercih işlemlerini gerçekleştirecek adayların yapmaları gereken tek şey ise ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan “https://ais.osym.gov.tr” adresi  üzerinden T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile bireysel olarak yapabilecek. Adayların tercih işlemlerini yapabilmesi için 14 Ağustos tarihine kadar süresi bulunuyor.

2018 YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İstedikleri üniversitelerde okumayı bekleyen milyonlarca adayın yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin resmi internet adresi olan “https://sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden açıklanacak. Adayların sonuçları belgelenmeyecek ve adayların adreslerine bu sonuçlar gönderilmeyecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu