kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Maliye Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023

Maliye Bakanlığı merkez teşkilatı Ankara’da görev yapan Maliye Uzman Yardımcıları ve Maliye Uzmanları ne iş yaparlar? Ne kadar Maaş alırlar? Yardımcılıkla Uzmanlık arasında maaş farkı var mı? 2023 yılı itibariyle bu meslek mensuplarının maaşı ne kadar?

A+
A-

2023 yılından bu yana ilana çıkmayan Hazine ve Maliye Bakanlığı Maliye Uzman Yardımcılığı mesleği hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de meslek mensuplarının ne kadar maaş aldığıdır. Buna geçmeden önce mesleğe dair bazı merak edilen sorulardan bahsedelim.

Maliye Uzman Yardımcılığı Meslek Tanıtımı

Maliye Uzman Yardımcılığı Sınavı Nasıl? Kimler Katılabilir?

Bu mesleği icra etmek isteyen adaylar, mesleğe girebilmek için evvela Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’den puan almak zorundadırlar. Yeterli puana sahip olmaları durumunda sınava başvurabilir ve iki aşamalı sınav sürecine girebilirler. Bu iki aşamalı sınavın ilki Yazılı usûlde ikincisi ise Sözlü Mülakat şeklinde yapılmaktadır. Yazılı kısım test sınavıdır ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanacaktır.

Yazılı sınavın ardından mesleğe alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday Sözlü Mülakata katılmaya hak kazanacaktır.

Meslek mensupları Bakanlığın çeşitli birimlerinde görevlendirilirler ve aktif olarak bir çok süreçte rol alırlar. Bu birimlerin neler olduğu, meslekte adayları ne gibi süreçler, görevler ve yükümlülüklerin beklediğine dair detayları Maliye Uzmanlığı / Uzman Yardımcılığı MESLEK TANITIMI yazımızda bulabilirsiniz.

Son Alım Kaç Kişilikti ve Taban Puanı Kaçtı?

Meslek için son alıma; 21 Aralık 2023 tarihinde 25 kişi için çıkılmıştı. Sınava o dönem ki puan türleri olan; KPSS P54, KPSS P56, KPSS P71, KPSS P72 ve KPSS P105 puan türleriyle başvuru kabul edilmiş ve 500 kişiye sınava girme hakkı tanınmıştı.

Sınava başvuran 500. adayın puanı ise; 86,094 olarak gerçekleşti.

2023 Maliye Uzman Yardımcılığı Sınavı Açılacak mı?

Hazine ve Maliye Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

2 yılı aşkın süredir alım yapılmayan bu kadro için bu yıl alım yapılmasını beklemekteyiz. Alım ne koşullarda olur, hangi puan türleri kullanılır, kaç kişilik bir ilan olabilir, nasıl çalışılır? Bu sorularınızın yanıtlarını;

2023 KPSS Sonrası Kurum Sınavları yazımızda bulabilirsiniz.

2023 Maliye Uzman Yardımcılığı / 2018 Maliye Uzmanlığı Maaşı Ne Kadar?

2023 yılı itibariyle mesleğe yeni girecek bir adayın maaşı yaklaşık; 15,910 TL’dir. Aynı tarihte Uzman personelin ise maaşı yaklaşık; 20,855 TL’dir.

Gelir uzman Yardımcılığı nasıl bir meslek?

Vergi dairelerindeki işleyişle ilgili incelemelerde bulunan, iyileştirmeler için tavsiyeler sunan ve bağlı bulunduğu departmanın görev tanımı çerçevesinde hizmet veren kamu personelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.