Kamu Haber

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Türkiye’de sağlık sektörü son yıllarda kat be kat büyüdü.Gerek hastaneler, gerek sağlık hizmeti kalitesi, gerek personel sayısının artırılması ile vatandaşın aldığı hizmet kalitesinde artış yaşandı.Hastanelerin artması, hastanelerin verdiği sağlık hizmet kalitesinin artırılması dışında bir de aile hekimlikleri ile deyim yerindeyse doktor ve hemşireler vatandaşın ayağına kadar gitti. Yaşlılar, çocuklar, öğrenciler böylece birkaç adım mesafedeki aile hekimliklerine giderek hastanelerde saatler sürecek işlemlerini dakikalar içerisinde halletme olanağı buldu. Üstelik aile hekimlikleri sayesinde hastanelerdeki yoğunluk da büyük oranda azaltılmış oldu.Peki aile hekimi nedir? Aile hekimi nasıl değiştirilir? Aile hekimi nasıl değişir? Aile hekimim kim? Nasıl öğrenirim? Aile hekimi değiştirme nasıl olur?Aile hekimi sorgulama nasıl yapılır?

Aile Hekimi Nedir?

Aile hekimleri vatandaşların oturduğu yerlerin yakınlarında birkaç adımlık mesafede bulunan ve vatandaşın ilk başvuru yapacağı sağlık hizmetlerini sağlayan sağlık görevlileridir. 2010 yılında yürürlüğe giren aile hekimi uygulaması bugüne dek milyonlarca vatandaşın hayatını olumlu yönde etkilemiştir. Vatandaşa yönelik verilen sağlık hizmetinin ilk adımını aile hekimleri oluşturur. Aile hekimleri çocuk yaşlı demeden 7’den 70’e tüm vatandaşlara hastalık seçmeksizin hizmet eder. Aile hekimleri çalıştıkları bölgede ikamet eden vatandaşlara sürekli olarak hizmet eder. Aile hekimleri yalnızca birer doktor değildir. Aynı zamanda vatandaşın arkadaşı, çocukların abisi, yaşlıların kardeşidir.Vatandaşla iyi bir iletişim kurarak onlara güven aşılar. Aile hekimleri gerektiği takdirde vatandaşın ayağına gider. Aile hekimleri tam gün esasına göre çalışır. Aile hekimleri Sağlık Bakanlığı tarafından aranan şartları karşılayan gereken eğitimi alan alanında uzman doktorlardır.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Aile hekiminin birçok görevi vardır. Hastanede bulunan alan doktorlarının aksine her görevi her hastalığı her sorunu her yaş grubundan kişiyle ilgilenir. Aile hekimi deyim yerindeyse mahallenin doktorudur başka bir deyişle aileden biridir. Aile hekiminin mesleki sorumluluğu oldukça büyüktür.Hem vatandaşa güven vermeli ve iyi anlaşmalıdır hem de mesleğini iyi bir şekilde icra etmeli ve vatandaşın sağlık hizmeti ihtiyacını karşılamalıdır.Peki aile hekiminin görevleri nelerdir?

Aile hekimi görev yaptığı bölgedeki vatandaşın sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayacak ilk duraktır. Vatandaşın hastalığın tanısı yapar, tedavi eder, tedavi için bir yol önerir, hastaya veya vatandaşa rehabilitasyon hizmeti verir. Aile hekimi aynı zamanda bir danışmandır. Hastalara yönelik danışmanlık hizmeti verir.

Aile hekimi çalıştığı bölgede sorumluluğunu aldığı vatandaşların her türlü sağlık hizmeti ihtiyacını karşılamakla yükümlüdür.Sağlık sorunu olan vatandaşlara tedavi sunar, danışmanlık yapar, rehberli eder.Ayrıca çocuklara yönelik sağlık hizmeti verir ve ailelerin sağlık planlamasına yardımcı olur.

Aile hekimi vatandaşlara belirli zaman dilimlerinde sağlık muayenesi yaparak sağlık durumlarını kontrol eder. Görev bölgelerindeki vatandaşların sağlık durumu analizini yapar. Bölgedeki vatandaşların yaşadığı sağlık sorunları arasında bir bağ olup olmadığına bakarak salgın gibi durumların tespitini yapar.

Görev bölgelerindeki bakıma muhtaç kimselerin sağlık hizmetlerini yürütür. Ayrıca aile hekimliğinde, aile sağlık merkezinde tanı veya tedavi bakımından yetersiz kalınan durumlarda hastayı sevk eder. Aile hekiminin yetkileri geniştir. Mesela gerekli durumlarda hastaları gözetim altında tutabilir.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

İnsan ilişkileri oldukça zordur. Ayrıca tıp bilimi de sürekli gelişim gösteren bir bilim dalıdır. Bunlar ve onlarca nedenden ötürü vatandaş ile aile hekimi arasında uyuşmazlıklar olabilir. Vatandaşlar bunlar gibi pek çok farklı konu nedeniyle aile hekimini değiştirmek isteyebilir.Ayrıca şehir değişikliği semt değişikliği gibi konular söz konusu olunca da zorunlu olarak aile hekiminin değiştirilmesi gerekir.

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Olur?

2010 yılında yürürlüğe giren Aile Hekimi uygulaması vatandaşları oturdukları yere göre en yakın aile sağlık merkezine yani aile hekimliğine atar. Bu nedenle vatandaşlar bazen iyi anlaşamadıkları aile hekimlerine atanabilirler. Bu ve benzeri durumlarda vatandaşlar aile hekimlerini değiştirmek isteyebilirler. Ancak pek çok kişi aile hekimini nasıl değiştireceğini bilmemektedir. Aile hekimi nasıl değiştirilir? İşte bu soruyu soran vatandaşlar için www.tercihiniyap.net ailesi olarak güzel bir yazı hazırladık.

Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar aile hekimlerini “aile hekimi değiştirme dilekçesi” vererek değişiklik isteyebilirler. Her vatandaş bağlı olduğu aile hekiminden 3 ay hizmet almak zorundadır. Aile hekimini değiştirmek isteyenlerde bu şart aranmaktadır. Bu uygulamanın nedeni vatandaşın bu kararını iyi düşünmesi için süre tanımaktır. 3 ay boyunca aile hekimine bağlı kalan vatandaş kararını değiştirmez ise bir Aile Sağlık Merkezine veya Aile Hekimliğine başvuru yaparak “aile hekimimi değiştirmek istiyorum” talebini sunabilir. Böylece talebiniz alınmış olur ve size de dilekçe örneği verilir ve bu dilekçe doldurulduktan sonra aile hekimi değiştirme talebiniz alınmış olur.

Aile Hekimine Nasıl Kayıt Olunur?

Türkiye’de 2010 yılından beri uygulamada olan Aile Hekimi hizmetinden milyonlarca vatandaş yararlanmaktadır. Ancak hala pek çok kişinin bağlı olduğu bir aile hekimi yoktur. Aile hekimi olmayan vatandaşlar aile hekimine nasıl kayıt olacağını araştırmaktadır. Öncelikle aile hekimine kayıt olup olmadığınızı netleştirmeniz gerekmektedir. Aile hekimi sorgulamanızı yaptıktan sonra aile hekiminizin olmadığını netleştirirseniz bu durumu bir dilekçe sayesinde düzeltebilirsiniz. Aile hekimine kayıt olmak için evinize en yakına ile hekimliğine veya aile sağlık merkezine giderek vermeniz gereken dilekçeyi alabilirsiniz. Aile hekimine kayıt olmak için dilekçeyi doldurup aile hekimliğine verebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra ise tekrar sorgulama yaparak size aile hekimi atanıp atanmadığını öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Formu Dilekçesi

Aile Hekimi değiştirmek için Aile Hekimliğine diğer ismiyle Aile Sağlık Merkezlerine gidip oradan temin ettiğiniz dilekçeyi doldurarak geri vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçeyi her aile sağlık merkezinden alabilirsiniz. Aile Hekimi Değiştirme Formu, Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi üç nüshadan oluşmaktadır. Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesinin 3 nüshasından biri aile hekimine, bir tanesi aile hekimliğine bir tanesine değiştirme dilekçesini veren kişiye verilmek için hazırlanmaktadır.

İnternetten Aile Hekimimi Nasıl Değiştiririm?

Aile hekimi değiştirmek için pek çok neden olabileceğini söylemiştik. Peki aile hekimi değiştirmenim başka yolu yok mu? Aile hekimi değiştirmek isteyen çalışanlar olabilir. Değişim başvurusu için aile sağlık merkezlerine gidemeyenler olabilir. Peki aile hekimi internetten değiştirilir mi? İnternetten aile hekimi değiştirilir mi?

Aile hekimini internetten değiştirmek mümkün değildir.Ancak kısa sürede bu imkansızlık da çözülecektir. Artık pek çok hizmet e-Devlet sistemi üzerinden verilmektedir. Aile hekimi değişikliği hizmeti de yine e-Devlet üzerinden kısa sürede verilebilecektir.

Adres Değişikliğinde Aile Hekimi Değiştirme

Her gün binlerce kişi adresini değiştirmektedir. Binlerce kişi farklı şehirlerde, farklı semtlerde, farklı mahallelerde binlerce kişi yeni düzen kurmaya çalışmaktadır. Adres değişikliği yapan binlerce kişinin yapması gerekenlerden biri de aile hekimini değiştirmektir. Adres değiştirdiğiniz takdirde istediğiniz zaman evinize en yakın aile hekimine giderek aile hekimi değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Formu

Aile hekiminizi değiştirmek için aile hekimi değiştirme formu veya aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurmanız ve aile hekimliğine teslim etmeniz gerektiğini söylemiştik. Sizler için aile hekimi değiştirme formu örneği ve aile hekimi değiştirme dilekçesi örneği paylaştık.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi

5653 1 0e04dd452d2ac30893300ad19326a22e

Aile Hekimi Değiştirme Formu

5653 2 a21296618789ae93c3cb79fbca0f3c41

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. aile hekimimi değiştirmek istiyorum. aile hekimimden rapor istiyorum vermiyor. ilaç istiyorum vermiyor. aile hekimim hiçbir istediğimi yapmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu