Aile Yardımı Ödeneği 2019 Ne Kadar?

Aile yardımı ödeneği 2019 ne kadar? Aile yardımı 2019 ne kadar? Eş yardımı 2019 ne kadar? Çocuk yardımı 2019 ne kadar? Aile yardımı nedir? Aile yardımı ne zaman ödenir? Kimler aile yardım ödeneği alabilir?

06.01.2019
A+
A-

Türkiye’de farklı kadrolarda ve unvanlarda binlerce devlet memuru ve kamu personeli çalışmaktadır. Devlet memurları net maaşlarının yanı sıra ek mesai, çocuk yardımı, eş yardımı gibi aile yardım ödeneği de almaktadır. Pek çok kişi aile yardım ödeneği hakkında bilgi sahibi değildir. Hem binlerce devlet memuru ve kamu personeli hem de kamu personeli ve devlet memuru olmak isteyen binlerce kişi aile yardımı ve aile yardım ödeneği ile ilgili araştırma yapmaktadır. Peki aile yardımı nedir? Aile yardım ödeneği nedir? Aile yardım ödeneği ne zaman ödenir? Aile yardımı 2019 ne kadar? Aile yardım ödeneği 2019 ne kadar? İşte aile yardım ödeneği ile ilgili tüm merak edilenler…

Aile Yardımı 2019 Nedir?

Devlet memuru olmak isteyen binlerce kişi ve devlet memuru olarak çalışan binlerce kişi “aile yardımı” ve “aile yardımı ödeneği” ile ilgili çok fazla bilgiye sahip değildir. Bu nedenle binlerce kişi araştırma yapmaktadır. Bu noktada “aile yardımı 2019 nedir?” ve “aile yardım ödeneği nedir?” soruları öne çıkmaktadır. Aile yardımı ödeneği devlet memurlarına ödenen bir ücrettir. Devlet memuru ve kamu personeli olarak çalışan kişilere çalışmayan eşlerinin olması ve 25 yaş altındaki çocuklarının olması durumunda aile yardımı ödenmektedir. Aile yardımı hiçbir vergi kesintisi veya herhangi bir kesintiye uğramaz. Üstelik memurun borçlu olması durumunda da aile yardımı haczedilemez. 

Aile yardım ödeneğinin kime, nasıl ve ne zaman ödeneceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilmiştir. Aile yardım ödeneği her ay ödenir ve her yıl Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplu sözleşmedeki zam miktarlarına göre artış gösterir.

2019 Aile Yardımı Ödeneği Ne Zaman Ödenir?

Aile yardım ödeneğinin ne zaman ödendiği merak konusudur. Pek çok kişi “aile yardım ödeneği ne zaman ödenir?” sorusunu sormaktadır. Aile yardımı veya aile yardım ödeneği 2019 yılında her ay maaşla birlikte hesaplara yatar.

Aile Yardımını Kimler Alabilir 2019?

Aile yardımı ödeneği evli ve çocuk sahibi olan devlet memurlarına ödenir. Devlet memurları her ay aldıkları maaş dışında aile ödeneği de alabilir. Aile ödeneği almanın bazı şartları vardır. Bunlardan ilki eşin çalışmamasıdır. Ayrıca evli olan iki kişinin de memur olması durumunda aile yardımı ödeneğini de erkek memur alır. Memurlar evlendiği tarih itibnariyle eşi için çocuğu doğduğu tarihten itibaren aile yardımı alabilir.

Aile Yardım Ödeneği 2019 Ne Kadar?

Türkiye’de binlerce memur bulunmaktadır. Memurlar her yıl Ocak ayının gelmesiyle hem zamlı maaşlarını hem de zamlı aile yardım ödeneğini merak etmektedirler. Zamlı ocak maaşları 2019 belli oldu. Maaş farkı ile birlikte memur maaşları 15 Ocak 2019 tarihi itibariyle hesaplara yattı. Peki aile yardımı 2019 ne kadar oldu? Enflasyon farkının ortaya çıkmasıyla birlikte aile yardımı 2019 miktarı da belirlendi. Binlerce memur ve memur olmak isteyen binlerce kişi “aile yardım ödeneği 2019 ne kadar?” sorusuna cevap arıyor. www.tercihiniyap.net ailesi olarak aile yardımı ile ilgili merak edilen her konuyu araştırdık.

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki aile yardımı iki ana başlıkta ödenir. Aile yardımı eş için ödenen ve çocuk için ödenen iki kalemden oluşmaktadır. Bu kapsamda aile yardımı 2019 miktarlarını sizin için inceledik.

0 ile 6 yaş arasında 2 çocuk sahibi olan ve eşi çalışmayan bir kamu personeli veya devlet memuru Ocak 2019 itibariyle yaklaşık 410 TL aile yardımı alacak. 

Aile Yardımı 2019 Ne Kadar?

Aile yardımı hem eş hem de çocuk için ödenmektedir. Eş için 2019 yılında ödenecek aile yardımı miktarı belli oldu. Eş için ödenen aile yardımı miktarı belirlenirken 2131 gösterge rakamının maaş katsayısıyla çarpımından çıkan sonuç önem kazanmaktadır. Eş için aile yardımı 2019 yaklaşık 250 TL olarak ödenmişti. Eş için aile yardımı 2019 yılında 278 TL oldu.

Çocuk için ödenen aile yardımının 2019 yılında ne kadar ödeneceği de ortaya çıktı. Çocuk için ödenen aile yardımı 250 katsayısının gösterge rakamının maaş katsayısı ile çarpımı sonucu ortaya çıkmaktadır. Çocuk için aile yardımı 2018 yılında yaklaşık 30 TL olarak ödenmişti. Çocuk için aile yardım ödeneği 2019 32.6 Türk Lirası olarak ödenecek. Çocuk yardımı ile ilgili olarak 2010 yılında kritik bir düzenleme yapılmıştı. 2010 öncesinde çocuk yardımı 2 çocuk ile sınırlandırılırken 2010 yılında bu sınırlandırma kaldırıldı. Bu hesapta 6 yaşından büyük 3 çocuk sahibi olan bir kamu personeli 2019 yılında 97.8 Türk Lirası yani yaklaşık 100 TL çocuk yardımı alacak.

0-6 yaş arasındaki çocuklar için çocuk yardımı iki katı tutarında hesaplanmıştır. 2019 yılı Ocak ayı çocuk yardımı 65,2 Türk Lirası olarak gerçekleşti. Bu hesapla 0 ile 6 yaşları arasındaki iki çocuğu olan bir devlet memuru 130.4 Türk Lirası çocuk yardımı alacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Ibrahim dal dedi ki:

    Pöh alimi ne zaman olur