kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Otomotiv Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Otomotiv mühendisi ne iş yapar, otomotiv mühendisi maaşı kamuda 2023 yılı için ne kadar, özel sektörde otomotiv mühendisi maaşları 2023 ne kadar oldu, adayların otomotiv mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, otomotiv mühendisi çalışma saatleri ne kadardır, otomotiv mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Mesleklere dair maaşlarından çalışma saatlerine kadar bilgilendirici yazılar yayımlamaya devam ediyoruz. Alan alan mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda sizlere otomotiv mühendisi hakkında bu tip bilgiler vermeye çalışacağız.

Otomotiv Teknolojisi

NASIL OTOMOTİV MÜHENDİSİ OLUNUR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ KİMDİR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Otomotiv mühendisi olabilmek için bir adayın otomotiv mühendisliği veya benzeri bir bölüm mezunu olması gerekmektedir. Tabi ki sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yetmemektedir. Kamuda otomotiv mühendisi olmak isteyen adaylar (KPSS) kamu personeli seçme sınavına girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da şirketlerin aradıkları kriterleri yerine getirmelidirler.

Otomotiv mühendisi kimdir sorusunun cevabını da otomotiv mühendisi ne iş yapar içinden cevaplayabiliriz. Otomotiv mühendisi ne iş yapar kısmını açacak olursak;

  • Fikir üretmek ve tasarımlar yapmak adına bilgisayar destekli tasarım paketlerini kullanmak,
  • Bileşen üretimi için gerekli malzemeleri belirlemek,
  • Bileşenlerin prototipini oluşturarak performanslarını ve güvenliği test etmek,
  • Yeni tasarımlar geliştirirken müşteri ihtiyaçları ve hükümet emisyon düzenlemelerini dikkate almak,
  • Mekanik arızaları ya da beklenmeyen bakım sorunlarını araştırmak,
  • Tedarikçiler ile iletişim kurmak ve tedarik zinciri yönetimi konuları ile ilgilenmek,
  • Araçların kontrol edilmesi ve test edilmesini sağlamak.

<div></div>

KAMUDA OTOMOTİV MÜHENDİSİ MAAŞI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis Maaşı           27650-27750 Türk Lirası

Yukarıda yer alan tabloda kamuda çalışan mühendislerin ortalama olarak aldıkları maaşlar görülmektedir. Bu rakamlara aile yardımı, ek mesailer, duruma göre yurtdışı görevlendirmelerinden elde edilen gelirler gibi ek ücretler eklenebilir fakat genel olarak kamu personeli olarak göreve yeni başlayan bir otomotiv mühendisi 27700 TL dolaylarında maaş almaktadır diyebiliriz.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 OTOMOTİV MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Otomotiv mühendisi olarak çalışma noktasında özel sektör ile kamuyu kıyaslayacak olursak kamunun bariz bir biçimde önde olduğunu görebiliriz. Özel sektörde firmalar genellikle yeni başlayan mühendislerine asgari ücret civarlarında maaş vermektedir. Yeni başlayan bir otomotiv mühendisi de özel sektörde 8506 TL civarlarında maaş almaktadır. Tabi ki özel sektörde bu durum firmadan firmaya değişebileceği için bunu ortalama rakam olarak almak doğru olacaktır çünkü yeni başlayan mühendislerine asgari ücret veren şirketler olduğu gibi 9000-9500 TL dolaylarında maaş veren firmalar da bulunmaktadır.

OTOMOTİV MÜHENDİSİ ÇALIŞMA OLANAKLARI, ORTAMI NASILDIR? OTOMOTİV MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTALIK NE KADARDIR?

Otomotiv mühendisliğine dair çalışma saatleri ve çalışma şartları bilgisini kamu ve özel sektör diye ikiye ayırmak doğru olacaktır.

Kamuda personeli olarak görev yapan otomotiv mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. zamanlarda ek mesaiye kalabiliyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaştan dolayı hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları hasebiyle otomotiv mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte mühendisler zaman zaman ofiste, zaman zaman sahada zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Özel sektör personeli olan otomotiv mühendisleri ise kamudaki kadar rahat olamayabilmektedirler çünkü özel sektörde (özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında) hem oldukça düşük ücretler elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri 

Otomotiv Mühendisliği kaç yıl?

Otomotiv Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik ya da Teknoloji Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.