kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

ALES Başvuruları 2019 Ne Zaman? 2019 ALES/2 Ne Zaman?

ALES Başvuruları 2019 Ne Zaman? 2019 ALES/2 Ne Zaman? Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı nedir? 2019 yılında düzenlenecek ikinci ALES ne zaman yapılacak? Sınav başvuruları ne zaman yapılacak?

A+
A-

2019 yılı yarılandı. Milyonlarca kişi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlara girdi. Özellikle akademik kariyer yapmak isteyen, yüksek lisans yapmak isteyen veya özel kurumlarda çalışmak isteyenler Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girdi veya girmek için hazırlıklara başladı. Önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da birkaç kez ALES düzenlenecek. Adaylar belirli tarihlerde düzenlenen sınavlara girerek birbirleriyle yarışacaklar. 2019 yılının ilk ALES’i geçtiğimiz aylarda düzenlendi ve sonuçlar açıklandı. Şimdiyse sıra 2019 ALES/2’ye geldi. Peki 2019 ALES/2 başvuru tarihleri ne zaman? ALES/2 ne zaman düzenlenecek?

ALES Nedir? Ne Demek?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlardan biri de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) kısaca ALES’tir. Her yıl belirli tarihlerde düzenli olarak birden fazla kez düzenlenen ALES’e binlerce kişi girmektedir. 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin lisans programlarından mezun olanlar yüksek lisans yapmak için, akademisyen olmak için veya Merkez Bankası gibi özel kurumlara girebilmek için ALES’e girmektedir. ALES’e girebilmek için belirtilen tarihlerde başvuru yapmak ve başvuru ücretini yatırmak gerekmektedir. ALES’te eskiden soru sayısı daha yüksekken son düzenleme ile ALES’te soru sayısı düşürülmüştür. Yeni ALES sisteminde toplam soru sayısı 100 olarak belirlenmiştir. 100 sorunun 50 tanesi sözel yani Türkçe iken 50 tanesi ise sayısal yani Matematik ve Geometri sorularından oluşmaktadır. Kamu Haber

ALES Başvuru Tarihleri 2019

2019 yılında düzenlenecek ikinci Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girecek adayları heyecan sardı. Binlerce kişi çalışmalarına hız verdi ve sınavla ilgili sorular sormaya başladı. Özellikle ALES/2 başvuru tarihleriyle ilgili pek çok soru soruldu. 2019 yılında düzenlenen ilk ALES 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmişti. İkinci ALES ise Eylül ayında gerçekleştirilecek. ALES/2 için sınav kılavuzu henüz ÖSYM tarafından paylaşılmadı. Ancak sınavla ilgili başvuru tarihleri belli oldu. 2019 ALES/2 başvuru tarihleri 9-17 Temmuz olarak belirlendi. Adayların bu tarihler içerisinde başvuru yapması oldukça önemli. Aksi takdirde daha yüksek başvuru ücreti ödeyerek geç başvuru tarihinde başvuru yapmaları gerekecek.

2019 ALES/2 Ne Zaman?

2019 yılında ikinci kez düzenlenecek ALES ile ilgili binlerce kişi araştırma yapmaya başladı. ALES/2 başvuru tarihlerini araştıran adaylar sınavın yapılacağı tarih ile ilgili de sorular sormaya başladı. 2019 yılında düzenlenecek ALES/2 22 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. 9-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak başvurularının ardından 22 Eylül’de adaylar sınava girecek. Adayların başvuru işlemleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfasına girmesi ve başvurularını yapması gerekmektedir. Daha sonra ise sınav başvuru ücreti yatırılmalıdır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.