kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Alo 153 Hattı Nedir? Yaşlı İhbar Hattı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı getirildi. Buna istinaden Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı açıldı. Alo 153 nedir ne işe yarar 2020? Alo 153 nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde.

Alo 153 Hattı Nedir? Yaşlı İhbar Hattı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
A+
A-

Ülkemizde 11 Mart 2020 tarihinden itibaren görülen Korona Virüsü Covid 19 vakalarının ardından gerçekleşen ölümlerin ciddi bir kısmının yaşlı veya kronik hastalarda görülmesi üzerine 21 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Sokağa çıkma yasağı kimlere uygulanacak? 2020 sokağa çıkma yasağı nedir? 2020 sokağa çıkma yasağının cezası nedir? Alo 153 Hattı nedir? 2020 Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Detaylar haberimizde.

Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi?

2019 yılının son çeyreğinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde belirlenen ve Covid 19 olarak adlandırılan korona tipi virüs 11 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde de görüldü. Bu ilk vakanın ardından gelen ölümler ve her geçen gün katlanarak artan vaka sayısı sebebiyle ülkemizde 21 Mart 2020 gece yarısından itibaren sokağa çıkma yasağı uygulamaya kondu.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Sokağa çıkma yasağı ülkede yaşayanların tamamının ya da kaideleri belirlenmiş bir bölümünün sokağa çıkma özgürlüğünün kısıtlanması şeklinde veya ülkede yer alan bir bölgenin, kentin, muhitin sakinlerinin ya da tamamında yaşayanların sokağa çıkma özgürlüğünün kısıtlanması biçiminde tatbik edilen uygulamadır. 

Sokağa çıkma yasağı ülkemizde 2020 yılında genel sağlık gerekçesiyle Hıfzısıhha Kanunu’nun ilgili hükümlerine dayanılarak İçişleri Bakanlığı tarafından 21 Mart 2020 tarihi gece yarısından itibaren başlamak üzere hayata geçirilmiştir. Uygulama kısmi olacaktır. Bu bağlamda yalnızca 65 veya üzerinde yaşta olanlar ile kronik rahatsızlıkları bulunanlar için sokağa çıkma yasağı getirilmiştir.

2020 Sokağa Çıkma Yasağı Neden Getirildi?

Yukarıda da değindiğimiz Korona tipi Covid 19 adı verilen virüsün bir salgın halini alması ihtimali ve bu salgının temelde yaşlı insanlarla kronik rahatsızlıkları bulanları ölümcül düzeyde etkileyebiliyor olması sebebiyle sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Sokağa çıkma yasağına dair genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanmıştır. Yayınlanan genelgede Sağlık Bakanlığı Korona Virüsü Bilim Kurulu’nun öneri ve telkinleri dikkate alınmıştır. 

Korona virüsü Covid 19’a dair ülkemizde çalışmalar yapan, karar ve politikalar yön verecek kararlar alan Sağlık Bakanlığı Korona Virüsü Covid 19 Bilim Kurulu nedir? Görevleri nelerdir? Üyeleri kimlerdir? Bu konularda daha detaylı bilgiler almak isterseniz aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabileceğiniz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

old man

Alo 153 Hattı Nedir 2020? Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı İçişleri Bakanlığı tarafından genelgesi yayınlanan ve 21 Mart 2020 gece yarısı itibariyle uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş üstü yaşlı kişilerle, kronik rahatsızlığı olanların bildirilmesi için açılmış olan bildirim hattıdır. Bu hattı arayarak vatandaşlar dışarıda gördükleri, sokağa çıkma yasağını ihlal eden yaşlı ve kronik hastalık sahibi kişileri ihbar edebilirler. Bu ihbar bildirimi Belediyelere ulaşmakta ve kolluk güçleri yasağı ihlal eden yaşlı ya da hastayı bulunduğu yerden alarak evine ulaştırmaktadır. Karantinaya alınmayı gerektirecek bir durumun fark edilmesi durumunda sağlık kuruluşlarına da götürebileceklerdir.

Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı’nı arayacak olan vatandaşlar sokağa çıkma yasağına uymayan yaşlı ya da hasta kişiyi tarif edebilir ve lokasyonunu bildirerek ihbarda bulunabilirler. 

Korona Virüsü Covid 19 hakkında bilgiler almak ve kendinizle ya da yakınınızla alakalı şüphelerinizi danışmak için ulaşabileceğiniz alo 184 SABİM Korona Virüsü Danışma Hattı’na dair detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz çalışmamız;

Sokağa Çıkma Yasağı’na Uymamanın Cezası Var Mı? 

İçişleri Bakanlığı tarafından getirilmiş olan Sokağa çıkma yasağına kapsama giren tüm yaşlılar ve hastaların uyması zorunludur. Bu yasağa uymayacak olanlar hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında bazı cezalar uygulanabilecektir. Bu cezaların detaylarını görmek ve sokağa çıkma yasağına dair daha detaylı bilgiler edinmek için aşağıda yönlendirmesine yer vermiş olduğumuz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

Alo 153 Yaşlı İhbar Hattı’na dair fikirlerinizi beyan etmek, bilgiler almak ve daha fazlası için Tıklayınız!

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Mehmet Selim Polat dedi ki:

    Hastahaneye gitmekte yasak mı?