kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ankara Hukuk Mu, İstanbul Hukuk Mu? Üniversite Tercihinde Hangisi Daha Avantajlıdır?

Üniversite sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci başlayacak. Tercih döneminde eşit ağırlık mezunları tarafından en çok tercih edilecek bölüm yine hukuk olacak. Sınav sonuçlarına göre yüksek puan almayı başaran eşit ağırlık mezunları kendileri için Ankara Hukuk Fakültesi mi yoksa; İstanbul Hukuk Fakültesi mi daha avantajlı olur? Sorusunun cevabını arayacak. Biz de bu sorunun cevabına dair görüşlerimizi paylaşmak istedik.

Üniversite sınavı sonuçlarına göre alınan puanlarla yapılacak olan tercihler çok önemlidir. Adaylar yapacakları tercihlerle bundan sonraki hayatlarını nasıl yaşamak istediklerinin kararını vermektedir. 20’li yaşlarında olan adaylar, hayatlarının tamamında etkisi olacak olan üniversite tercihlerini yaparken bazı ikilemler yaşamaktadır. En büyük ikilemlerden birini de eşit ağırlık (Türkçe-Matematik) mezunları yaşamaktadır. Sınavda yüksek puan almayı başaran eşit ağırlık mezunları için; Ankara Hukuk mu yoksa; İstanbul Hukuk mu tercih etmeliyim? Sorusunun cevabı hep bir muammadır. Biz de tercih sürecinde arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına bu iki üniversite arasındaki farkları, mezuniyet sonrası hangisinin daha fazla avantaj sağlayacağını belirtmek istedik.

Ankara Hukuk Fakültesi Avantajları Nelerdir?

Ankara Hukuk Fakültesi, tarihsel bağıyla cumhuriyet tarihimize damga vuran fakültelerin başında gelmektedir. Demokrasinin temelini oluşturan hukuk devleti anlayışının temeli, Ankara Hukuk Fakültesi akademisyenleri ve mezunları tarafından atmıştır. Bugün bile hukuk alanında öncü fikirler, Ankara hukuk öğrencileri arasında gelişmektedir. Ankara Hukuk Fakültesinin akademik kadrosu çok sağlam ve kaliteli isimlerden oluşmaktadır. Ankara Hukuk Mektebi hukukun her alanında birbirinden etkin ve yetkin bir çok akademisyeni bünyesinde barındırmaktadır. 2013 yılında beri Türkiye Barolar Birliği Başkanlığını üstlenen Profesör Doktor Metin Feyzioğlu, Ankara Üniversitesinde ceza hukuku alanında profesör olarak çalışmaktadır. Ankara Hukuk Fakültesi bünyesinde; anayasa hukuku alanında 2, ceza ve ceza muhakemesi alanında 4, hukuk felsefesi ve sosyoloji alanında 1, hukuk tarihi alanında 1, idare hukuku alanında 1, milletlerarası hukuk alanında 1, deniz hukuku alanında 1, iş ve sosyal güvenlik hukuku alanında 2, karşılaştırmalı hukuk alanında 1, medeni hukuk alanında 4, roma hukuku alanında 1, ticaret hukuku alanında 2, milletlerarası özel hukuk alanında 2 ve fikri mülkiyet hukuku alanında 1 olmak üzere toplam 24 profesör bulunmaktadır. Bu durum, hukukun her alanında kendini geliştirmek isteyen bireyler için bu eğitimi almalarını sağlayacak nitelikte bir üniversite olduğunu göstermektedir. Fakültenin eğitim kalitesinin yüksek olması, lisans eğitimindeki sınavların geçilmesini de zorlaştırmaktadır. Günlerce uykusuz geçirilen gecelere rağmen; derslerin geçileceğinin garantisi yoktur.

Ankara Hukuk Fakültesinin en büyük avantajı şehrin merkezinde bulunmasıdır. Bu durum üniversiteye ulaşım imkanlarının kolay olmasını sağlamaktadır. Kızılay’a çok yakın bir mesafede bulunan Hukuk Mektebi, Ankara’nın en uzak noktasından bir saat içerisinde fakülteye ulaşılabilecek mesafede bulunmaktadır. Bu durum öğrencilerin dersleri düzenli takip etmelerini sağlamaktadır. Ankara hukuk fakültesi mezunları adli yargı hakim ve savcılık ile idari hakimlik sınavlarında oldukça başarılı olmaktadır. Ülkemizdeki hukuk fakülteleri içerisinde öğrencilerin yapmış oldukları netlere göre en başarılı fakültelerin başında Ankara hukuk fakültesi gelmektedir.

Ankara Hukuk Fakültesi, Mekteb-i Mülkiye ile yıllardır kıyaslanarak kendini geliştiren bir üniversite iken, son yıllarda siyasala fark atmayı başaran bir üniversite halini almıştır. Üniversite taban puanlarına göre ülkemizin en başarılı öğrencilerinin tercih ettikleri Ankara hukuk fakültesi, üniversite başarılı sıralamalarına göre ilk 3.500 arasında yer alan öğrencilerin tercih etmektedir. Bu durum öğrenciler arasında rekabetin yüksek olmasını sağlamakta ve çok kaliteli bir çevre oluşturmalarını sağlamaktadır.

İstanbul Hukuk Avantajları Nelerdir?

İstanbul Hukuk Fakültesi de Ankara Hukuk Fakültesi kadar eski ve köklü bir fakültedir. Hatta Ankara hukuk fakültesinden daha eski bir tarihte kurulduğunu belirtmek gerekir. İstanbul hukuk fakültesinin temelleri 1839 tarihinde atılmıştır. Ülkemizde Ankara hukuk ile yarışabilecek tek hukuk fakültesi, İstanbul hukuk fakültesidir. Tıpkı Ankara hukuk fakültesinde olduğu gibi İstanbul hukuk fakültesinde de çok önemli akademisyenler bulunmaktadır. İstanbul hukuk fakültesi bünyesinde; anayasa alanında 1, ceza ve ceza muhakemesi alanında 1, hukuk felsefesi ve sosyoloji alanında 1, hukuk tarihi alanında 2, idare hukuku alanında 4, insan hakları hukuku alanında 1, mali hukuk alanında 3, milletlerarası hukuk alanında 3, Avrupa Birliği hukuku alanında 1, deniz hukuku alanında 2, iş ve sosyal güvenlik hukuku alanında 2, karşılaştırmalı hukuk alanında 1, medeni hukuk alanında 13, medeni usul ve icra iflas hukuku alanında 2, milletlerarası özel hukuk alanında 3 ve ticaret hukuku alanında olmak üzere toplam 40 profesör bulunmaktadır. Profesör unvanını taşıyan akademisyen sayısı noktasında İstanbul hukuk, Ankara hukuku katlamış durumdadır. İstanbul hukuk fakültesi de Ankara hukuk fakültesi gibi kazanması bir dert bitirmesi ayrı dert olan fakülteler içerisindedir. Bu kadar fazla profesörün olduğu bir okulu 4 yılda tamamlamak mucize olarak görülmektedir.

İstanbul hukuk fakültesine ulaşım, Ankara hukuk fakültesine ulaşım kadar kolay değildir. İstanbul trafiği çoğu zaman derse geç kalma hikayeleri ile doludur. İstanbul hukuk’ta ikinci öğretimin olması ise bu konuda bir avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir dersi kaçırdığı için derse katılamayan öğrenciler aynı hocanın başka bir saatte olan dersine katılabilmektedir. İstanbul hukuk fakültesinde, Ankara hukuk fakültesinde olduğu gibi sınavlar kolay değildir. Öğrencileri zorlayan bir sistem burada da hakimdir. Üniversite başarı sıralamalarına göre ilk 7 bin içerisinde yer alan kişiler bu fakülteyi kazanabilmektedir. İstanbul hukuk fakültesi, Ankara hukuk fakültesine göre daha çok özel sektöre avukat yetiştiren bir üniversitedir. Bu nedenle mezunların avukatlık yapma oranı daha yüksektir. Özel şirketlerde ciddi paralar kazanan mezunları olduğu gibi, bir avukatın yanında İstanbul şartlarında komik denilebilecek ücretlerle çalışan mezunları da bulunmaktadır.

İstanbul hukuk fakültesi mezunları da adli yargı hakim ve savcılık sınavları ile idari hakimlik sınavlarında oldukça başarılı olmaktadır. Fakülte mezunları bu sınav listelerinde ilk 5 içerisinde yer almaktadır. İstanbul hukuk fakültesinin en önemli dezavantajı ise mevcut öğrenci sayısının fazla olmasıdır. Her yıl ikinci öğretimlerle birlikte 850 üzerinde öğrenci fakülteye yerleşmektedir.

Ankara Hukuk Mu, İstanbul Hukuk Mu Daha Avantajlıdır?

Son olarak hangi fakültenin daha avantajlı olduğu konusuna değinelim. Ankara hukuk fakültesi hakim ve savcı olmak isteyen öğrenciler için daha avantajlı bir üniversitedir. Avukatlık yapmak isteyenler için ise İstanbul hukuk daha avantajlıdır. Teorik eğitimin daha yoğun şekilde işlendiği Ankara Hukuk Fakültesi, kurum sınavlarında daha fazla avantaj sağlamaktadır. Üniversite hayatını daha aktif ve eğlenceli okumak isteyenler için İstanbul hukuk ön plana çıkarken, daha monoton ancak daha düzenli okumak isteyenler için ise Ankara hukuk ön plana çıkmaktadır. Her ikisi de birbirinden değerli akademisyenlere sahip olan bu üniversitelerde eğitim kalitesi birbirine oldukça yakındır. Herkese ve her şeye rağmen tercihini yap! mak senin elinde diyerek yazımızı sonlandıralım.

Yorumlar

  1. dENİZ Avatar dENİZ dedi ki:

    Ankara Hukuk diyorum oldukça güzel bir eğitimi var.