kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AYT Mantık Konuları 2019

AYT mantık konuları 2019 nelerden oluşmaktadır, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT kaç sorudan oluşmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

AYT mantık konuları 2019 nelerden oluşmaktadır, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT kaç sorudan oluşmaktadır, AYT mantık konuları hangileridir, AYT mantık sorularından kimler sorumludur, mantık soruları AYT içinde hangi puan türlerine etki etmektedir, alan yeterlilik testi kaç gruba ayrılmaktadır, AYT mantık konularından sınav içinde kaç soru gelmektedir gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını sizin için derlemeye çalıştık. Bu cevaplara ve mantık 2019 AYT konularına yazımız içinde göz atabilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme, Merkezi’nin (ÖSYM) hazırladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) içinde yer alan AYT 4 farklı ders grubundan ve 160 sorudan oluşan bir üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınava herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş her birey başvuru yapabilmektedir. Adaylar sınavda gerekli puan türünden yeterli puanı aldıkları zaman ise bir yükseköğrenim kurumunda öğrenim görmeye hak kazanabilirler. AYT soruları 280 sorudan oluşan YKS’nin içindeki ikinci oturumdur, bu oturumun etkin olabilmesi için 120 soruluk Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) de girmiş olmak gerekmektedir.

AYT MANTIK KONULARI 2019

AYT içinde yer alan mantık soruları türk dili ve edebiyatı sosyal bilimler – 1, fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimler – 2 isimli 4 grup içinden sosyal bilimler – 2 kısmında çıkmaktadır. Sosyal bilimler – 2 sorularının etkisi sözel puan türüne olduğu için mantık soruları sözel puan türü ile tercih yapmayı planlayan adaylar için önem kazanmaktadır. 40 sorudan oluşan sosyal bilimler – 2 kısmının 3-4 sorusu mantık konularından gelmektedir.

AYT mantık konuları 2019 içindeki listeye aşağıda sizin için hazırladığımız şablondan göz atabilirsiniz. Yazının yayımlandığı tarihte en güncel halinde olan yazımız müfredatta yapılacak değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Mantık ve diğer AYT dersleri konularında ve sorularında,üniversite sınavlarında, üniversite tercihlerinde, ÖSYM’nin diğer sınavlarında ve bunlar gibi pek çok şeyde size destek olabilecek kadrosuyla forum sayfamız hizmetinizdedir. Forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

  • Mantık Giriş
  • Klasik Mantık
  • Mantık ile Dil
  • Sembolik Mantık

* Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler ve mantık konuları listesi ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve sınavlara hazırlık kaynakları desteğiyle derlenip yayımlanmıştır. Bu bilgilerin veya konuların içindeki herhangi bir değişiklik bahsettiğimiz kurumlar tarafından duyurulacaktır ve bu duyuru esas olacaktır. Bu sebeple bahsedilen resmi kurumların internet sitelerini zaman zaman ziyaret edebilirseniz sizler için faydalı olacaktır.

Tüm AYT ve TYT konuları listelerimize de aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. YKS

Yorumlar

  1. filizoffilll Avatar filizoffilll dedi ki:

    Felsefe grubu konuları içinden mantık diye ayrıca ayırmaya gerek var mı? Mantık farklı diğerleri farklı mı, hepsinin değeri aynı mı?