kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Elektrik Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Elektrik mühendisi maaşları 2023 kamuda ne kadar oldu, elektrik mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, elektrik mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, elektrik mühendisi ne iş yapar, özel sektörde elektrik mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da elektrik mühendisi maaşları ile elektrik mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Elektrik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

ELEKTRİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ELEKTRİK MÜHENDİSİ OLUNUR? ELEKTRİK MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Elektrik mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl elektrik mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin elektrik mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, elektrik mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren elektrik mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Elektrik mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Elektrik enerjisinin uygun maliyetler ile üretilmesi ve dağıtılmasını sağlayacak ekipmanların kurulumunda görev alırlar,
  • Elektrik üretiminde var olan her türlü santralin çalışmasında ve bakımında görev alırlar,
  • Elektriğin üretiminden tüketildiği ana kadar geçen her evrede gerçekleşen her şeyin hesabını ve planlamasını yaparlar ve bu konuda maliyeti düşürmeye veya sorunsuz gerçekleşmesini sağlamak için projeler üretirler.

<div></div>

ELEKTRİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? ELEKTRİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Elektrik mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan elektrik mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle elektrik mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan elektrik mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

Elektrik Mühendisi Ne İş Yapar?

KAMUDA ELEKTRİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Elektrik Mühendisi           19650-19750 Türk Lirası

Kamuda elektrik mühendisi maaşları aşağı yukarı tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir elektrik mühendisi maaşı 2023 yılında 19.700 TL civarlarındadır.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 ELEKTRİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli elektrik mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan elektrik mühendisi maaşları 2023 yılı için 17.700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Elektrik mühendisi kaç yıl?

Elektrik Mühendisliği , üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.