YKS

Bakınız 789 Nedir?

Üniversite tercihlerinin başladığı süreçlerde sıkça sorulan bir sorudur tercih kılavuzu içerisinde geçen bakınız 789 veya bk. 789 nedir? Bazı bölümlerin yanında yer alan ibare tercih sürecinde öğrencilerin kafasını karıştırmakta ve sık sık sorulmaktadır. YKS sürecinin son aşaması olan tercih sürecini başarıyla tamamlamanız için bu kavramı açıklamaya çalıştık.

Bazı üniversitelerin tüm bölümlerinde var olan bazılarında ise hiç bulunmayan bu ibarenin üniversitenin, bölümün veya fakültenin türü ile de hiç bir ilgisi mevcut değil. Adayların tercih sürecini etkilememesi gereken bir ÖSYM açıklaması olan bu kavramın anlamı kurumsal dış değerlendirmesinin, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından yapıldığını belirtmektedir.

Bk. 789 Tercih Sürecinde Önemli Mi?

Niteliği itibariyle bir özel koşul olmaması sebebiyle, bk. 789 adayın tercihlerine etki edecek veya tercih nedeni olabilecek bir unsur değildir.Üniversite tercihleri, bölümler, fakülteler, KYK yurt burs veya kredi, TYT, YKS gibi konularda soru sormak için forum sitemizi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu