2017-2018 Doktor Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar ne kadar maaş almaktadır? Özel sektörde çalışan doktorlar ne kadar maaş almaktadır? 2017-2018 doktor maaşları ne kadar? En son zam ile birlikte doktor maaşları ne kadar oldu?

13.10.2017
A+
A-

Başta Türkiye olmak üzere son yıllarda dünyada sağlık hizmetleri ve teknolojileri oldukça gelişmektedir. Türkiye geçmiş yıllara kıyasla yaptığı atılımlar ile insanlara çok daha iyi sağlık hizmeti sunan ülkelerin başını çekmektedir. Başta aile hekimlikleri, sağlık ocakları, aile sağlık merkezleri olmak üzere hastaneler, şehir hastaneleri, özel hastaneler ile kapsamlı sağlık hizmeti verilmektedir. Son yıllarda önem verilen ve hızla yapımı tamamlanan şehir hastaneleri ile birlikte Türkiye’de sağlık sektörü büyümekte ve buna bağlı olarak sağlık personeli istihdamı artmaktadır. Sağlık sektöründe istihdam edilen en önemli personeller doktorlardır. Türkiye’de sağlık sektörü geliştikçe kamu ve özel kuruluşlarda istihdam edilen doktor sayısı da artmaktadır. Peki 2017-2018 yıllarında doktorlar ne kadar maaş almaktadır? 2018 doktor maaşları ne kadar? 2018 uzman doktor maaşı ne kadar?

Doktorluk Mesleği Nedir? Doktorların Görevleri Nelerdir?

İnsanların sağlığının korunması için gerekli tedbirleri alan, hastalıklara teşhis koyarak sorunu tespit eden, tıbbi ve cerrahi operasyonlar yaparak hastalıkların tedavisini yapan, sorunlara müdahale eden kişilere “doktor” denmektedir. Doktorlar hastaları muayene ederek şikayetleri veya hastalıkları öğrenmeye çalışırlar. Hastanın sorununu tespit etmeye çalışırlar. Hastalarını muayene ettikten sonra yapılan incelemeler sonucunda varsa sorunları tespit edip (eğer mümkünse) iyileşmeleri için tedavi önerirler. Doktorluk mesleği insanlık tarihi kadar eskidir. Gelecekte kaybolmayacak mesleklerin başında gelmektedir.

Doktor Maaşları 2017-2018 Ne Kadar?

Doktorlar kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Peki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar ne kadar maaş alır? Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen doktorlar görev yaptıkları senelere bağlı olarak maaş almaktadır. Göreve yeni başlayan bir doktor 4 bin 500 ile 5 bin Türk Lirası arasında maaş almaktadır. Göreve yeni başlayan doktorun aldığı maaş görev yaptığı yere ve hizmet yaptığı yıla bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Uzman Doktor Maaşları 2017-2018 Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen “uzman doktor” unvanındaki personellerin maaşları 5 bin 500 Türk Lirası ile 6 bin Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. “Uzman Doktor” unvanındaki personellerin görev yaptıkları yere ve hizmet yıllarına bağlı olarak alacakları maaş değişiklik gösterebilmektedir.

Özel Sektör Doktor Maaşları 2017-2018 Ne Kadar?

Özek sektör bünyesindeki sağlık hizmeti veren kuruluşlarda istihdam edilen doktorlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlardan daha fazla maaş alabilmektedirler. Bunun nedeni ise özel hastanelerin ve özel sağlık hizmeti veren kuruluşların mesleğinde başarılı doktorları çalıştırmaya özen göstermeleridir. Bu nedenle özel sektörde çalışan doktorlar 6 bin Türk Lirası ile 7 bin Türk Lirası arasında maaş alabilmektedir. Fakat sağlık kuruluşunun büyüklüğü, insanlara verilen sağlık hizmetinin kalitesi, kuruluşun sağlık hizmeti verme kabiliyetine bağlı olarak özel sektörde çalışan doktorlar 3 bin Türk Lirası civarında da maaş alabilmektedir.

2017-2018 Temmuz Zamlı Doktor Maaşları Ne Kadar?

7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin Ocak ayında 2 bin 565 lira olan maaşı 116 lira yükselerek 2 bin 681 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 28 lira olan maaşı da 137 lira artışla 3 bin 165 liraya çıktı.

Böylece 7’nci derecenin 1’inci kademesindeki öğretmenin maaşı ile 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki polisin maaşı yüzde 4,52 arttı.

Bu arada Kamu İktisadi Teşebbüsünde (KİT) sözleşmeli personel ücret tavanı da 4 bin 547,83 liraya yükseltildi.

Yüzde 4,76’lık zamma göre yeni memur maaşları

Devlet memurları ve sözleşmeliler, 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacak. Kamu çalışanlarına 14 günlük de zam farkı verilecek

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

3320 1 5f19cfbe2868c357772511eef57736e3

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Taka Arada dedi ki:

    7300 – 7277 lira arasında