kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Başkan Açıkladı! 2019 Yılında ÖSYM Sınava Alınmayan Eşyalara Düzenleme Getiriyor!

ÖSYM tarafından sınav salonlarına alınmayan eşyalar konusunda ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün açıklamaları neler? Düzenleme esneyecek mi? Detaylar haberimizde.

A+
A-

ÖSYM Sınava Alınmayan Eşyalar nelerdir? ÖSYM yüksek sınav ücretleri. ÖSYM Nedir?

ÖSYM uzun süredir sınav salonuna bazı eşyaların alınması konusunda ciddi kısıtlamalar uygulamaktaydı. Bu uygulamayı aslında özetle, adayların kimlik, sınav giriş belgesi ve kendisi dışında salona başka bir şey sokmasının imkansız olduğu şeklinde ifade etmek yeterlidir. ÖSYM’nin kendi ili dışında sınava girmeye zorladığı binlerce aday bu uygulamalar yüzünden ciddi mağduriyetler yaşamaktaydı. Bu mağduriyetlerin giderilmesi adına adaylar için ufacık ancak anlamsız uygulamaları ile adayları her defa biraz daha mağdur etmeyi başaran Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi için kocaman bir adım atılıyor. Kamu Haber 

ÖSYM Nedir? ÖSYM’nin Açılımı Nedir?

ÖSYM Sınavlarında Sınav Salonuna Sokulamayacak Eşyalar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin 26 Eylül 2012 tarihinde yayımlamış olduğu yönetmeliğin Adayların Sınav Bınasına Girişleri başlıklı onuncu maddesinin birinci fıkrasının d bendi şu şekildedir;

osym synav giriy 1

Yukarıdaki mevzuat hükmü uyarınca adayların yalnızca kendilerini getirmeleri, bunu yaparken de ÖSYM’nin izin verdiği şekilde getirmeleri beklenmektedir.

Farklı İlde Sınava Girme Dayatması

ÖSYM’nin KPSS Alan Bilgisi sınavı başta olmak üzere hemen her sınavında adayları, “maliyet ve güvenlik” gerekçesi ile “kendi buyurduğu” illerde sınava girmeye mecbur ettiği gerçeği ile karşı karşıyayızı. ÖSYM’nin bu dayatmasının yanında adayların sınav salonuna sokamayacağı eşyalar listesi sıralıyor olması binlerce adaya yaptığı şeyin adı en basit tabiri ile “işkence”dir. Bu işkence ortamında adaylar zaman içerisinde tarifesine en az ÖSYM kadar zam yapmış olan fırsatçı emanetçilerin tezgahına itilmektedir.

ÖSYM Başkanı’ndan Açıklama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Başkanı Profesör Doktor Halis Aygün tarafından yapılan açıklamada adayların yeni dönemde; ev anahtarı, ulaşım kartları, bozuk para, tel toka, piercing ile başörtüsünde kullanılan her çeşit iğneyi sınav salonuna sokabileceğini dile getirdi. Uygulamanın bu şekilde esnetilmesi yukarıda da dile getirdiğimiz gibi, adaylar üzerindeki tahakküm adına ufacık bir adım iken, 2019 yılı başında hiçbir maliyeti olmayan tercihler için aldığı ücrete %33 zam yapan ÖSYM adına kocaman bir adımdır. Ancak yetersizdir.

ÖSYM Ankara’da Bilkent semtinde bulunmaktadır. Bilkent şehir merkezine uzak, şehrin dışında sayılabilecek bir bölgedir. Şehirden uzak çalışma ortamı sanıyoruz ÖSYM yetkililerini hayatın olağan akışından bir hayli uzaklaştırmış durumda. Sınava aracıyla gelen adayların bu uygulama esnemesinde görmezden gelinmesi kesinlikle bu tezi ispatlar nitelikte. Sınavlara bulundukları ilin dışında bir ilde girmek zorunda kalan adayların çoğu gidecekleri ildeki ulaşım koşullarını bilmediğinden, var ise özel araçları ile sınavlara gitmek durumunda kalmaktadırlar. Bu nedenle ulaşım kartının alternatifi olan araç anahtarının da bu listede olması elzemdir.

Asıl Olması Gereken Nedir?

ÖSYM’nin bir an evvel sınavlarını her ilde uygulaması ve kendi sorumlu olduğu sınav güvenliği hususunda tüm adaylara potansiyel kopyacı muamalesi yapmayı bırakması lazımdır. Yüksek sınav ücretlerinin yanında bu uygulama katılıkları ve manâsızlıkları ile de uğraşmak zorunda bırakılan adaylar da tüm bunlara kafa yormak yerinde rahat rahat ders çalışabilmelidir.

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Yüksek Sınav Ücreti Haberi için Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.