Zabıta Maaşları 2020 Ne Kadar?

Zabıta Maaşları 2020 Ne Kadar? Zabıta Nedir? Ne Demek? Kimdir? Zabıta Ne İş Yapar? Zabıta Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 Zabıta Maaşları 2020 Ne Kadar oldu?

03.03.2020
A+
A-

İl ve ilçe belediyelerinde farklı kadro ve pozisyonda pek çok personel çalışmaktadır. Bu personellerin çoğunluğu zabıtalar oluşturmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından çizilen kurallar çerçevesinde çalışan zabıtalar belediye sınırları içerisinde görev yaparlar. Vatandaşların daha iyi bir hayat sürebilmesi için görev yaparlar. Esnaf-tüketici, belediye-vatandaş arasındaki ilişkilere etki ederler. Seyyar satıcılarla mücadele ederler. Vergisiz kazancın önüne geçmeye çalışırlar. Bu denli zorlu görevleri yapan zabıtaların ne kadar ücret aldığı da merak edilir. Peki zabıta maaşları 2020 ne kadar?

Zabıta Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Arapça bir kelime olan Zabıta, belediye hizmetlerinin güvenliğini sağlamakla görevli birimi veya görevlileri ifade eder. Zabıtalar İçişleri Bakanlığına bağlı olarak belediyeler bünyesinde istihdam edilir. Personeller kamu huzurunu, güvenliğini sağlamak amacıyla çalışır. Görev bölgelerindeki düzenin sağlanması için çalışan personeller, tüketici haklarının gözetilmesi, korunması ve çiğnenmemesi için görev yapar. Esnafla vatandaş, belediye ile vatandaş arasındaki ilişkilerle ilgilenir. 

<div></div>

Zabıta Ne İş Yapar?

Zabıtaların görev ve sorumlulukları saymakla bitmez. A’dan Z’ye yüzlerce işle ilgilenen personeller görev bölgelerinde hayati önem taşıyan işlere imza atarlar. Bu kapsamda esnafın, vatandaşın hayatına direkt olarak etki ederler. İşte zabıtaların görevleri;

  • Tüketicilerin haklarını gözetirler.
  • Vergi veren esnafın hakkını gözetirler.
  • Esnafı denetlerler.
  • Vatandaşın şikayetleriyle ilgilenirler.
  • Belediyenin haklarını gözetirler.
  • Belediye tarafından konulan kuralları denetlerler.
  • Seyyar satıcılarla mücadele ederler.

<div></div>

Zabıta Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Personellerin çalışma şartları iyidir. Hem kapalı ortamda ofisleri bulunur. Hem de sahada görev yaparken mobilize şeklinde hareket etmelerine olanak sağlayacak araçlara erişimleri vardır. Ofis ortamlarında her türlü donanım ve konfor bulunur. Yetkileri çerçevesinde bu kapsamda görev yaparlar.

Zabıtaların çalışma saatleri, iş yoğunluğu çalıştıkları bölgeye göre değişebilir. Genel mesai saatleri 08.00-17.00 şeklinde olsa da vardiya ve nöbet sistemine uygun hareket ederler. Örneğin 12 saat çalışıp 24 saat izinli olabilirler. Akşam nöbeti, gece nöbeti tutabilirler. Denetimlerin sıkı olduğu dönem fazla mesai yapabilirler.

<div></div>

Zabıta Maaşları 2020 Ne Kadar?

Personellerin maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Zabıtanın eğitim durumu, evli olup olmaması, eşinin iş durumu, çocuk olup olmaması, sigorta ve BES kesintisi, ek tazminat, fazla mesai, döner sermaye ücreti, çift maaş uygulaması gibi unsurlara bağlı olarak ücretler değişebilir. Ayrıca deneyim ve hizmet yılı da ücretleri etkileyen unsurların başında gelmektedir. Bunların yanı sıra personellerin aldığı ücretler her yıl yapılan toplu sözleşme zammı kapsamında artar. Tüm bu hususlar göz önüne alındığında zabıtala maaşları 2020 şu şekildedir;

9/1 derecesinde ve kıdeminde deneyimsiz, mesleğe yeni başlayan zabıta maaşı 2020 en az 3 bin 800 TL maaş alır.

7/3 derecesinde 5 yıl deneyimli personelin aldığı ücret 3 bin 950 TL civarındadır.

5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli çalışanın aldığı aylık ücret 4 bin TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 yıl deneyimli personel ise 4 bin 200 TL civarında aylık alır.

2/3 derecesinde 20 yıl deneyimli zabıtanın alacağı ücret ise 4 bin 400 TL civarındadır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli zabıta maaşı 2020 4 bin 500 TL civarındadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. uzmanım dedi ki:

    Uzmanlıktan zabıtalığa geçiş yaş şartı kaç