kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Vergi Müfettiş Yardımcılığı VMY Maaşı 2023 Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığna bağlı Vergi Denetim Kurulu bünyesinde görev yapan Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleği 2023 maaşı ne kadar? Detayları haberimizde.

A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetim ve teftiş birimlerinden birisi olan Vergi Denetim Kurulu bünyesinde görev yapan Vergi Müfettiş Yardımcıları’nın maaşı 2023 yılında ne kadar? Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine nasıl girilmektedir? Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı nasıl? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Önlisans İçin Kaç Net Gerekir 

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilir? Nasıl Vergi Müfettişi Olunur?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Vergi Denetim Kurulu’nda Vergi Müfettiş Yardımcısı olarak görev yapmak isteyen adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu oturumlarına katılmaları gerekmektedir. Adayların bu oturumlarda elde edecekleri puanlar ile yapacakları başvurular neticesinde Vergi Denetim Kurulu tarafından gerçekleştirilecek Kurum Sınavına katılmaları mümkün olmaktadır. Mesleğe alınacağı ilan edilen aday sayısının toplam beş katı kadar adayın katılmaya hak kazandığı Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına katılacak adayların bazı başvuru şartlarını sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına dair daha detaylı bilgiler almak, puan türlerini, sınavın uygulanmasını öğrenmek için aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz;

Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Bu iki aşamadan ilki olan yazılı yarışma sınavı aşağıda yer alan konulardan oluşmaktadır; 

5606 1 a81395d4d9432403b60fb858292a3077

Yukarıda yer alan konulardan gerçekleştirilen Vergi Müfettiş Yardımcılığı son dönemde hep klasik usulde düzenlenmiştir. Bu konuda düzenlemeler yapılmasına dair söylentiler söz konusudur. Bu haberleri derlediğimiz yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olan adaylar sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanmaktadır. Yazılı sınav başarı koşullarına yukarıda yönlendirmesine yer verdiğimiz yazımızda ayrıntılı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Vergi Denetim Kurulu tarafından bu sözlü mülakatlar öncesinde, adaylar Kurula davet edilerek ön görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bunun akabinde yapılan mülakatlar ile birlikte mesleğe girmeye hak kazanan adaylar tespit edilmektedir. Sözlü mülakatlarda VMY adaylarına alan bilgisi konularının yanında Kuruma dair sorular ve güncel bilgilerden de sorular sorulabilmektedir.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Mesleği 2023 Maaşı ve Özlük Hakları

Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine girecek olan adaylar, diğer tüm müfettiş yardımcıları gibi 3600 ek göstergeye tabi olarak görev yapmaktadırlar. Bu da emekli oldukları zaman daha az gelir kaybı yaşamaları anlamına gelmektedir. Bunun yanında diğer müfettiş yardımcılarının yanı sıra denetçi yardımcıları ve stajyer kontrolörlerin aldığı maaş ile denk maaş almaktadırlar. Buna göre 2023 yılında Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine başlayacak olan bir kişinin alacağı maaş yaklaşık olarak; 26.660 TL olacaktır. Meslekteki yeterlik koşullarını başarı ile geride bırakmış ve Vergi Müfettişliğine kararname ile atanmış olan bir meslek mensubunun maaşı ise 2023 yılı itibariyle yaklaşık olarak 27.900 TL olacaktır.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı

Vergi müfettişi yardımcısı olmak için ne yapmalı?

Vergi müfettiş yardımcısı olmak için üniversitelerin Hukuk Fakültelerinde ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde bulunan ilgili bölümlerin birinden mezun olmak gerekir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.