Vergi Müfettiş Yardımcılığı VMY Maaşı 2020 Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Vergi Denetim Kurulu bünyesinde görev yapan Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleği 2020 maaşı ne kadar? Detayları haberimizde.

14.12.2019
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetim ve teftiş birimlerinden birisi olan Vergi Denetim Kurulu bünyesinde görev yapan Vergi Müfettiş Yardımcıları’nın maaşı 2020 yılında ne kadar? Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine nasıl girilmektedir? Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı nasıl? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilir? Nasıl Vergi Müfettişi Olunur?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alan Vergi Denetim Kurulu’nda Vergi Müfettiş Yardımcısı olarak görev yapmak isteyen adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu oturumlarına katılmaları gerekmektedir. Adayların bu oturumlarda elde edecekleri puanlar ile yapacakları başvurular neticesinde Vergi Denetim Kurulu tarafından gerçekleştirilecek Kurum Sınavına katılmaları mümkün olmaktadır. Mesleğe alınacağı ilan edilen aday sayısının toplam beş katı kadar adayın katılmaya hak kazandığı Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına katılacak adayların bazı başvuru şartlarını sağlıyor olmaları gerekmektedir. 

Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına dair daha detaylı bilgiler almak, puan türlerini, sınavın uygulanmasını öğrenmek için aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz;

Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Bu iki aşamadan ilki olan yazılı yarışma sınavı aşağıda yer alan konulardan oluşmaktadır; 

5606 1 a81395d4d9432403b60fb858292a3077

Yukarıda yer alan konulardan gerçekleştirilen Vergi Müfettiş Yardımcılığı son dönemde hep klasik usulde düzenlenmiştir. Bu konuda düzenlemeler yapılmasına dair söylentiler söz konusudur. Bu haberleri derlediğimiz yazımıza aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabilirsiniz;

Vergi Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olan adaylar sözlü mülakatlara katılmaya hak kazanmaktadır. Yazılı sınav başarı koşullarına yukarıda yönlendirmesine yer verdiğimiz yazımızda ayrıntılı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Vergi Denetim Kurulu tarafından bu sözlü mülakatlar öncesinde, adaylar Kurula davet edilerek ön görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bunun akabinde yapılan mülakatlar ile birlikte mesleğe girmeye hak kazanan adaylar tespit edilmektedir. Sözlü mülakatlarda VMY adaylarına alan bilgisi konularının yanında Kuruma dair sorular ve güncel bilgilerden de sorular sorulabilmektedir.

Vergi Müfettiş Yardımcılığı Mesleği 2020 Maaşı ve Özlük Hakları

Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine girecek olan adaylar, diğer tüm müfettiş yardımcıları gibi 3600 ek göstergeye tabi olarak görev yapmaktadırlar. Bu da emekli oldukları zaman daha az gelir kaybı yaşamaları anlamına gelmektedir. Bunun yanında diğer müfettiş yardımcılarının yanı sıra denetçi yardımcıları ve stajyer kontrolörlerin aldığı maaş ile denk maaş almaktadırlar. Buna göre 2020 yılında Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleğine başlayacak olan bir kişinin alacağı maaş yaklaşık olarak; 6550 TL olacaktır. Meslekteki yeterlik koşullarını başarı ile geride bırakmış ve Vergi Müfettişliğine kararname ile atanmış olan bir meslek mensubunun maaşı ise 2020 yılı itibariyle yaklaşık olarak 7200 TL olacaktır. 

Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavının yeniden ne zaman yapılacağına dair detaylı bilgiler alabileceğiniz, son gelişmeleri öğrenebileceğiniz yazımız için Tıklayınız!

Vergi Müfettiş Yardımcılığı mesleği ile diğer kariyer mesleklere dair detaylı bilgiler almak adına FORUM sayfamıza üye olabilir, gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.