kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır? Silah Taşıma Ruhsatı Harç Ücreti 2019?

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır? Silah bulundurma ruhsatı nasıl alınır? Silah taşıma ruhsatını kimler alabilir? Silah taşıma ruhsatı harç ücreti 2019 yılında ne kadardır? Silah taşıma ruhsatı almanın şartları nelerdir? Ruhsatsız silah taşıma cezası ne kadardır? İşte detaylar…

A+
A-

Kişilerin üzerinde silah taşıma alışkanlığı, geçmişten günümüze önemini koruyan bir gelenek olarak önemini korumaktadır. Bilinçli bireylerin bu alışkanlığı sürdürürken yapması gereken: Silah taşıma ruhsatına sahip olmaktır. Silah taşıma ruhsatına sahip olabilmenin de belirli şartları ve sorumlulukları vardır. Bunun yanı sıra silah taşıma ruhsatına sahip olanlar yıllık harç ücretini de ödemek zorundadır. Silah taşıma ruhsatı almayı düşünenler için bütün detaylarıyla bu konuya açıklık getirmek istiyoruz. kamu haber

Silah Bulundurma Ruhsatı İşlemleri Nelerdir?

 • Silah bulundurma ruhsatı için 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Emniyet Genel Müdürlüğüne silah bulundurma ruhsatı dilekçesi, silahın nereden alınacağı belirtilecek şekliyle doldurulacaktır.
 • Silah ruhsatı istek formu doldurulacak ve yarım kapak dosya temin edilecektir.
 • Müraacat esnasında nüfus cüzdanının asli ibraz edilecektir.
 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya üniversite hastanesinden ” Silah Ruhsatı Almasında Sakınca Yoktur ” ibareli sağlık raporu alınacaktır. Raporun geçerlilik tarihinin 6 ay olduğu unutulmamalıdır.
 • 4 adet renkli fotoğraf mevcut olmalıdır.
 • 5 yıllık silah bulundurma harç ücretinin yatırıldığına dair dekont alınmalıdır.
 • Müracaat esnasında parmak izi alınmaktadır.
 • Şahsın bağlı bulunduğu vergi dairesinden alınacak müracaat tarihi itibariyle 15 günü geçmemiş 1000 TL aşan tutarda vadesi geçmemiş vergi borcunun olmadığına dair belge alınmalıdır.

Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

 • Emniyet Genel Müdürlüklerine silah taşıma ruhsatı dilekçesi, silahın nereden alınacağı belirtilecek şekilde doldurulacak ve şahsen başvuru yapılacaktır.
 • Silah ruhsatı istek formu doldurulacak ve yarım kapak dosya temin edilecektir.
 • Müracat esnasında nüfus cüzdanının asli ibraz edilecektir.
 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya üniversite hastanesinden ” Silah Almasında Sakınca Yoktur ” ibareli sağlık raporu alınacaktır. Raporun geçerlilik tarihinin 6 ay olduğu unutulmamalıdır.
 • 4 adet renkli fotoğraf mevcut olmalıdır.
 • Adli sicil ve adli arşiv kaydına sahip olmak gerekir.
 • 5 yıllık silah taşıma harç ücretinin yatırıldığına dair dekont alınmalıdır.
 • Müracaat esnasında parmak izi alınmaktadır.

Silah Taşıma Ruhsatını Kimler Alabilir?

Meslek Mensubu Taşıma Ruhsatları: Fahri konsoloslar, sarı basın kartı sahipleri, bankaların genel müdür ve yardımcıları, pilotluk yapanlar, cirosu silah ruhsat almaya yeterli şahıs ve şirketler, arazi sahipleri, sürü sahipleri, müteahitler, akaryakıt bayileri, 50 sigortalı işçi çalıştıranlar, atış poligon sahipleri, müzeleri ve anıtları koruyan bekçilere, arıcılık yapanlar, patlayıcı madde depolarının korunması ile ilgili bekçilere, döviz bürosu sahipleri, avukatlar, noterler, eski belediye başkanları-il genel meclis üyeleri ile eski köy ve mahalle muhtarları, odalar-birlikler yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile meclis üyeleri, yasada belirtilen kamu görevlileri (Valiler, Kaymakamlar, Elçiler gibi.) ve emekli kamu görevlileri silah taşıma ruhsatı alabilirler.

Silah Taşıma Ruhsatı Harç Ücreti 2019 Yılında Ne Kadardır?

Silah taşıma ruhsatı 5 yıllık harç ücreti 2019 yılında 5 bin 687 TL olmuştur. Aynı zamanda 2019 silah bulundurma ruhsat harç ücreti de 5 yıllık olarak 1.819,9 TL üzerinde olacaktır. Harç ücretleri netleştiği zaman yazımız içerisinde güncelleme yapılacaktır.

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası Ne Kadardır?

Bir Adet Ruhsatsız Silah Bulundurma Suçunun Cezası: Bir adet ruhsatsız silahı ev veya iş yerinde bulundurma suçunun cezası 1 yıldan 2 yıla kadar hapis ve 25 günden 100 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/3). Bir adet silah bulundurulmasına rağmen;

 • Silahın tüfek veya seri ateşli kısa sürede çok sayıda ve etkili biçimde mermi atabilen tam otomatik veya dürbünlü tabanca veya benzerleri olması suçun cezası 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/2).
 • Nitelik bakımından vehamet arz eden bir silah olması halinde de suçun cezası 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/2).

Ruhsatsız Silah Taşıma, Satın Alma veya Birden Fazla Ruhsatsız Silah Bulundurma Suçunun Cezası: Bir veya birden fazla silahı taşıma veya satın alma fiili ile birden fazla silahı bulundurma suçunun cezası aynı fıkrada düzenlenmiştir. Buna göre, bir veya birden fazla silahı taşıma veya satın alma suçu ile birden fazla silahı bulundurma suçunun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 30 günden 100 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/1).

 • Silahların sayı veya nitelik bakımından ve hamet arz etmesi halinde faile verilecek ceza 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/2).
 • Taşınan, satın alınan veya bulundurulan silahın tüfek veya seri ateşli kısa sürede çok sayıda ve etkili biçimde mermi atabilen tam otomatik veya dürbünlü tabanca veya benzerleri olması halinde, suçun cezası 5 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezasıdır (6136 sayılı Kanun m.13/2).
Yorumlar

 1. Egemen Avatar Egemen dedi ki:

  vergi borcu 2000 TL oldu

 2. Egemen Avatar Egemen dedi ki:

  vergi borcu 2000 TL oldu

 3. Egemen Avatar Egemen dedi ki:

  vergi borcu 2000 TL oldu