kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Benzin Pompacısı Maaşları Ne Kadar?

Benzin Pompacısı Maaşları Ne Kadar? Benzin Pompacısı Nedir? Kimdir? Benzin Pompacısı Ne İş Yapar? Pompacı Görevleri Benzin Pompacısı Çalışma Şartları ve Saatleri

A+
A-

Benzin pompacısı maaşları ne kadar, benzin pompacısı kimdir, ne iş yapar ve görevleri nelerdir gibi aklınıza takılan birçok sorunun güncel cevaplarını sizler için derledik.

Türkiye’de otomobil denilince akar sular durur. Milyonlarca kişi otomobil sevdalısıdır. Hane başına birden fazla araç düşebilmektedir. Araç sayısı, sürücü sayısı arttıkça da araç yakıtlarına olan ihtiyaç da artmaktadır. Her gün milyonlarca kişi benzin istasyonlarına, petrol istasyonlarına uğramaktadır. Trafiğe çıkan milyonlarca araç bu sayede yakıt ihtiyacını karşılamaktadır. Benzin istasyonlarında çalışan, araçlara yakıt yükleyen kişilere de pompacı denmektedir. Benzin pompacısı olarak da bilinen bu kişiler araçlara yakıt yüklenmesini, zaman zaman ücret tahsil edilmesini, istasyonun temizliğini ve güvenliğini sağlar. Pek çok kişi bu meslekle ilgili sorular sormakta ve araştırmalar yapmaktadır. Peki benzin pompacısı nedir? Kimdir? Pompacı ne iş yapar? Benzin pompacısı maaşları ne kadar? Petrol Ofisi, Aygaz, Aytemiz, BP Türkiye, Kadoil, Lukoil, Opet benzin pompacısı maaşları ve ücretleri ne kadar?

Benzin İstasyonu Para Kazandırır Mı? Ne Kadar Kazandırır?

Benzin Pompacısı Nedir? Kimdir?

Benzin pompacısı veya pompacı olarak bilinen bu kişiler akaryakıt satış elemanı olarak da adlandırılır. Türkiye’nin 81 ilindeki farklı benzin istasyonlarında çalışabilirler. Temel görevleri istasyona gelen otomobil, tır, kamyon, motorbisiklet gibi araçlara yakıt yüklemektir. Bunun için yakıt benzin pompasını kullanırlar. 

Benzin Pompacısı Ne İş Yapar? Pompacı Görevleri

Akaryakıt satış personelleri veya pompacı olarak bilinen çalışanlar benzin istasyonlarında çalışırlar. İşverenlerinin istedikleri, sözleşmede yazan kurallar ve amirlerinin talimatlarına göre görev yaparlar. Güvenlik, temizlik ve nezaket kurallarına dikkat ederler. İşte pompacıların temel görevleri:

 • Yakıt benzin pompası kullanırlar.
 • Araçlara yakıt yüklemesi yaparlar.
 • Pompanın temizliğini yaparlar.
 • Güvenli çalışma ortamı sağlarlar.
 • Müşterilerinin taleplerini karşılarlar.
 • Araç motor yağlarını sağlarlar.
 • Cam ve radyatör gibi seviyelerle ilgilenirler.
 • Yakıta gerekli katkı maddelerini eklerler.
 • Gerekli işlerin düzenli şekilde işlemesini sağlarlar.
 • Araçlara benzin doldururlar.
 • Yağ ekleyerek gerekli bakımları yaparlar.
 • Gerektiğinde yüklenen yakıtın tahsilatını yaparlar.

Benzin Pompacısı Çalışma Şartları ve Saatleri

Benzin istasyonları 7 gün 24 saat açıktır. Bu nedenle istasyonlarda vardiya sistemi uygulanır. Personeller 8 saatlik vardiyalarla çalışırlar. Vardiyalar istasyon sahibi ya da müdürü tarafından belirlenir. Günde ortalama 8-9 saat çalışan pompacılar genellikle ayakta çalışırlar. Sıcakta veya soğukta ayakta çalışmak son derece zordur. Ayrıca her cinsten, her yaş grubundan vatandaşla ilgilenmek de hiç kolay bir durum değildir.

Moto Kurye ve Paketçi Maaşları Ne Kadar?

Benzin Pompacısı Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de onlarca farklı benzin istasyonu markası bulunur. Opet, Shell, BP, Total, Türkiye Petrolleri, Lukoil, Aytemiz, Moil Alpet, Kadoil, Turkuaz, Termo, Soil, Akpet, Aygaz, Antoil, Anapet gibi markaların onlarca hatta yüzlerce akaryakıt istasyonu vardır. Pompacılar bu markaların istasyonlarında çalışabilir. Çalışma şartları ve saatleri, deneyim, kıdem ve derece, hizmet yılı, evlilik durumu, başarısı, müşterilerin ilgisi gibi farklı değişkenlere göre maaş alabilirler. Ancak en düşük benzin pompacısı maaşları asgari ücret düzeyinde yani 8 bin 506 TL civarındadır. En yüksek pompacı maaşları ise 9-10 bin TL civarındadır.

Benzin Pompacısı kaç saat çalışır?

Akaryakıt satış yetkilileri günde 8 saat çalışıyor.

Yorumlar

 1. starfire33 Avatar starfire33 dedi ki:

  4250 oldu asgari maaş bile vermiyorfatura kira derken bitiyor bide amele gibi çalışıyon