kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Capex ve Opex Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Capex ve Opex Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? Capex ve Opex Ne Demek? Capex Ne İşe Yarar? Capex Nasıl Bulunur? Capex ile Opex Arasındaki Farklar Nelerdir?

Capex ve Opex Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
A+
A-

Yeni tip Koronavirüs salgını en çok işletmeleri olumsuz etkiledi. Dünyanın dört bir yanında işletmeler salgın nedeniyle gelir kaybı yaşadı. Virüse karşı alınan kısıtlama önlemleri nedeniyle cafeler, lokantalar kapatıldı. Sadece paket servisle faaliyetlerine sürdürebildiler. Giyim firmalarında büyük müşteri kayıpları yaşandı. İnşaattan kozmetiğe, sağlıktan elektroniğe hemen hemen her sektörde faaliyetler yarı yarıya düştü. Bu nedenle firmalar da bu zor şartlarda ayakta kalabilmenin yollarını aramaya başladı. Pek çok firma geleneksel yöntemlerden uzaklaşıp dijitalleşmek için kolları sıvadı. İşte bu noktada pek çok firmanın karşsına Capex ve Opex çıkmaktadır. Peki Capex ve Opex nedir? Ne demek? Capex ve Opex arasındaki farklar nelerdir?

Capex ve Opex Nedir? Ne Demek?

İşletmelerin rekabetçi piyaslarda uzun yıllar boyunca ayakta kalabilmesi artık çok zor. Üstelik bunu yaparken de karlılığını koruması gerek. Bu nedenle finansını, parasını, gelirini, giderini en az marka faaliyetleri kadar iyi yönetebilmesi şart. İşletmelerdeki hizmetin ve üretilen ürünün kalitesi karlılığı sağlasa da işletmenin kaynaklarını ve gelir-gider dengesini korumak da yine bu amaca hizmet etmektedir. Finansmanın en iyi şekilde yönetilebilmesi için de Capex harcama kategorisi karşımıza çıkar.

Opex ve Capex yapılan bir işin ederini diğer bir deyişle değerini ölçmektedir. İşletmelerin sık sık değerinin belirlenmesi ve bu değerin güncellenmesi önemlidir. Capex yatırım harcamalarını temsil eder. Opex ise işletmenin operasyonel harcamalarını temsil etmektedir.

Capex Ne İşe Yarar?

Bir işi başlatmak için kullanılan nakite, borca, krediye kısacası tüm varlıklara capex adı verilir. Capex hayati derecede önemlidir çünkü sermayesiz bir işe başlamak mümkün değildir. Bir yatırımın yapılabilmesi için de gelirinizin yüsek olması gerekir. Kullanılan maddi-manevi tüm kaynaklar daha fazla kar elde etme amacına hizmet eder.

Girişimciler günümüzde gözünü karartarak hareket edebiliyor. Temelde hiçbir şey kazanmamayı göze almak gerekiyor. Ancak iş dünyasında atılan her adımın daha büyük bir kazanç sağlamak için olduğunu söyemeye gerek yok. Yatırım harcamaları da bir işin yürümesi, sürdürülebilir olması için alınacak makineler, ekipman veya eşyaların tahsisi için kullanılır. Bu harcamalar sıfır olana kadar kendilerini düzenli olarak amorti etmektedir.

Capex Nasıl Bulunur?

Bir işletmenin veya bir girişimcinin yatırım harcamaları doğrudan veya dolaylı olarak hesaplanabilir. Doğrudan hesaplama yönteminde muhase yazılımı, muhasebeci, bir çizelge ve bir analist kullanılarak tüm harcamaların toplanması gerekmekteir. Dolaylı hesaplamada ise bilançodaki varlıkların değeri ile amortisman gideri değerine bakılır. Bu inceleme sonucunda dolaylı hesaplama ile değer bulunur.

Capex ile Opex Arasındaki Farklar Nelerdir?

Capex ile Opex arasında bazı farklar bulunmaktadır. Pek çok girişimci, işletmeci ve muhasebeci bu farkların ne olduğunu araştırır. Bu nedenle sizler için bu konuda bir değerlendirme yaptık.

Capex yatırım harcamalarını ifade etmektedir.
Opex operasyonel harcamaları temsil eder.
Capes yatırım harcamalarıdır.
Opex işletme harcamalarıdır.
Capex ve opex kurumsal değerleme için gerekli göstergelerdir.
Bir işin değerini, ederini belirlemede başvurulur.
Capex bir işi, girişimi başlatmak için harcanan tüm kaynaklardır.
Yatırım harcamaları makine, ekipman, araç almak için kullanılır.
Opex bir işletmenin günlük masraflarını ifade eder.
İşletme değerini arttırmak için direkt olarak etkiye sahiptir.
Günlük harcamalar büyük oranda etkilenmeden işletme gideri karşılanabiliyorsa işletme geliri de artmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.