kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

SGK Emekli Tahsis Numarası Nedir? Nerede Yazar?

SGK Emekli Tahsis Numarası Nedir? Nerede Yazar? Emeklilere Neden SGK Sigorta Tahsis Numarası Verilir? SGK Emekli Tahsis Numarası Kaç Hanelidir? Nerede Yazar? Emekli Tahsis Numarası Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

A+
A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından milyonlarca kişiye emekli maaşı ve ikramiyesi ödenmektedir. SGK tarafından emekli aylığı bağlanan kişilere SGK sigorta tahsis numarası verilir. Ve emekli maaşı alan kişiler sisteme kayıt altına alınmış olur. Emekli olmayı düşünen, emekli olan, emekli olmak üzere olan kişilerde bu konu hakkında araştırma yapmaktadır. SGK emekli tahsis numarasını ne olduğu, nerede yazdığı, ne anlama geldiği araştırılır. Peki SGK emekli tahsis numarası nedir? Nerede yazar? 

SGK Emekli Tahsis Numarası Nedir? Ne Demek?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli tahsis numarası, emekli olan kişilere verilen numaradır. Özellikle de emekli olan kişilerin maaşlarının ödemesinin yapıldığı günlerde kişilere verilen tahsis numarasının son rakamları önem kazanır. Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında olan kişiler için tahsis numarası emekli olan kişilere  verilir. BAĞKUR’lu olan kişiler için de tahsis numaraları BAĞKUR sicil numaraları olmaktadır. Emekli sandığında ise vatandaşlara ait olan tahsis numarası emekli sandığındaki sicil numarasıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli tahsis numarası, emekli olan kişilere SGK tarafından verilen numaralardır. SGK tek bir numara aracılığı ile bu işlemleri sisteme kaydeder. Emekli maaşlarının yatırılacağı tarih de bu numaranın sonundaki rakama göre belirlenmektedir. 

Emeklilere Neden SGK Sigorta Tahsis Numarası Verilir?

Emeklilere SGK tarafından sigorta tahsis numarası verir. Sigorta tahsis numarasının emeklilere verilme nedeni emekli maaşı alacak kişilere bir tane numara verilerek işlemleri kolayca takip edilmesini sağlar. Aynı zamanda emekliere verilen sigorta tahsis numarası kişilerin hesbaına emekli maaşının ne zaman yatırılacağını belirler. Bu numaranın son rakamına göre belirlenen günlerde de emeklilerin maaşları hesaplarına yatar.

SGK Emekli Tahsis Numarası Kaç Hanelidir? Nerede Yazar?

SGK Emekli tahsis numarasının nerede bulunacğaı merak edimektedir. Bu numarayı bulmak için iki temel seçenek bulunur. İşte SGK Emekli tahsis no bulma yolları;

  • Vatandaşlar SGK’nın internet sitesine girerek SGK tahsis numarası sorgulama işlemi yapabilir. Evrak arama bölümü ile umaranızı SGK üzerinden öğrenebilirsiniz.
  • İkinci bir yol olarak e-Devlet sistemi üzerinden SGK Emekli tahsis numarası öğrenilebilir. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için SGK hizmetlerinden evrak takibi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Emekli Tahsis Numarası Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir. www.turkiye.gov.tr adresine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SGK emekli tahsis numarası öğrenilebilir. “https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi” bu link üzerinden de işlem yapmak mümkündür. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.