kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Çevre Sağlığı Teknisyeni Maaşları Ne Kadar Oldu?

​​​​​​​Çevre sağlığı teknisyeni maaşları ne kadar? Çevre sağlığı teknisyeni net ve brüt maaşlar ne kadar? Özel sektör ve kamuda çevre sağlığı teknisyeni maaşları kaç TL?

A+
A-

Çevre sağlığı teknisyeni maaşları ne kadar oldu diye merak ediyorsanız bu yazımız sizler için. Çevre sağılığı teknisyeni hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Türkiye’de var olan bir klişeye göre kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz. Tabi ki bu genel görgü kuralları gereği erkek kadın fark etmeksizin hiç kimsenin maaşı sorulmaz olarak algılanmalı. Yine de toplumumuzdaki insanların bu konulardaki merakı, hangi meslek grubunun ne kadar maaş aldığı bilgisine sahip olma arzusu oldukça fazla. Özellikle internetin herkese ulaşması ile bu bilgileri de internetten bulmak oldukça kolay.

Tabi ki sırf bu merak duygusu değil aynı zamanda bir mesleğe yeni başlayacak bir kişi veya bir mesleği yapmayı düşünen bir kişi de o mesleğin ne kadar kazandırdığını bilmek, öğrenmek istiyor. Bunlardan hareketle bizde okurlarımıza farklı meslek gruplarının maaş bilgilerini derlemeye çalışıyoruz. İçeriğimizde çevre sağlığı teknisyeni maaşlarının ne kadar olduğuna dair bilgiler paylaşmaya çalıştık.

Çevre Sağlığı Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ NE İŞ YAPAR? NASIL OLUNUR? NEDİR?

Bu başlıktaki bilgileri daha kapsamlı derlediğimiz içeriğimize dair linki yazının ilerleyen kısmında bulabilirsiniz fakat maaş bilgisini vermeden önce çevre sağlığı teknisyeni nedir hakkında da bir şeyler yazacak olursak; çevre sağlığı teknisyeni bağlı bulunduğu kurum ve kuruluştaki uzmanın yanında ona destek veren, yardımcı personel görevinde bulunan sağlık teknisyenidir. Çevre sağlığı teknisyeninin yaptığı işleri görevlerine kabaca bakarak sıralayacak olursak şunlar karşımıza çıkmaktadır:

  • Bulaşıcı hastalıklar mücadelesinde görev alırlar
  • Tıbbi ve diğer atıkların yönetiminde ve denetiminde görev alırlar
  • İyonlaştırıcı olmayan radyasyon ile ilgili konularda kontrol ve denetimlerde görev alırlar
  • Gürültü kirliliği ölçümleri yaparlar, gürültü kirliliğine karşı gerekli önlemleri alırlar
  • Hava kirliliği ölçümü yaparlar, hava kirleticilerine karşı gerekli önlemleri alırlar
  • Su güvenliği ile ilgili iş ve işlemlerde görev alırlar
  • İş sağlığı ve güvenliği denetiminde görev alırlar

Çevre sağlığı teknisyeni olmak isteyen bir adayın ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Çevre sağlığı teknisyeni olabilmek için ortaöğretim Çevre Sağlığı – Çevre Sağlığı Teknisyenliği Dalı bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu mezuniyet sonrasında aday özel sektörde çalışacak ise özel sektörde bulunan ve kendi alanında hizmet veren firmalara başvuru yaparak mesleğe girmeye çalışabilir. Kamuda çevre sağlığı teknisyeni olmak için ise adayın KPSS’ye girerek yeterli puan elde etmesi gerekmektedir.

 

cevre sagligi teknisyeni ne is yapar

ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ MAAŞLARI DEVLETTE NE KADAR?

Maaş denildiğinde genel olarak ülkemizde ay sonunda hesaba yatan para algılanmaktadır. Bu tabi ki anlaşılabilir bir yaklaşımdır fakat burada bilinmesi gereken bu maaşın net maaş olarak adlandırılması gerektiğidir. Peki bu maaşa net maaş dediğimizde brüt maaş olarak ne algılanmalıdır? Brüt maaş kamuda veya özelde fark etmeksizin asıl geliridir fakat devlet veya işveren bu maaştan gelir vergisi, SGK kesintisi yaparak ilgili kurumlara ödediği için ay sonunda bu asli gelirden daha düşük bir miktar geçmektedir. Bu yüzden de bir çok yerde şu mesleğin maaşı şu kadar dendiğinde elimize o kadar geçmiyor maaşımız bu diye söylenmeler olmaktadır.

Sağlık teknisyenlerine dair aldıkları maaşı şöyle bir tablo ile göstermek gerekirse:

Yeni başlayan Sağlık Teknisyeni: 10.250-10.500 Türk Lirası

Devlette sağlık teknisyenleri net maaş olarak ortalamada bu rakamları elde etmektedirler. Çevre sağlığı teknisyeni de bir sağlık teknisyeni olduğu için buradaki tablodakine benzer net maaş almaktadırlar. Tabi ki buradaki rakamları aralık olarak vermemizin nedeni kurumdan kuruma bazı farklı kaynakların bulunabildiği, bekar ve evli arasındaki AGİ farkı, çocuk yardımı gibi küçük farklılıkların var olabilmesidir. Bu bahsettiğimiz durumlardan dolayı tablodaki rakamlarda bile 100-200 TL aşağı yukarı yönlü oynama olabilmektedir fakat yeni başlayan çevre sağlığı teknisyeni maaşı ortalama olarak 10300-10500 TL bandındadır diyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi GSS, emekli kesintisi, gelir vergisi kesintisi gibi kesintilere de yaklaşık aylık 1000-1200 TL civarında bir miktar gitmektedir. Brüt maaşların da 9300-9700 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Temmuz zammı eğer ocak zammı veya civarında gelirse temmuz zamlı çevre sağlığı teknisyeni maaşı da 10350-10600 TL olacaktır. Fakat vergi diliminde gerçekleşecek farklılık nedeni ile maaşa yansıyan noktasında net ele geçen para da bu rakamın 100-200 TL altında kalacaktır.

Çevre Sağlığı Teknisyeni

ÖZEL SEKTÖR ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADAR?

Özel sektörde çalışmaya başlayacak çoğu meslek grubu gibi çevre sağlığı teknisyenleri de çoğunlukla asgari ücret ile çalışmaya başlayacaklardır. Asgari ücreti son zamlar ile birlikte 8506 TL’ye yükseldiğinden dolayı başlangıç seviyesinde bir çevre sağlığı teknisyeninin bu civarlarda maaş alacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi ki deneyim sahibi bir teknisyen olarak veya çalışma olanakları açısından daha iyi bir yerde işe başlama şansı olan çevre sağlığı teknisyenleri 10.500 TL dolaylarında duruma göre daha fazla maaş alabilmektedirler.

2 yıllık Çevre Koruma ve Kontrol ne iş yapar?

Çevre Koruma ve Kontrol bölümü hava, toprak ve su kirliliğine yol açan atıkların imha edilmesini sağlayan elemanlar yetiştirir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.