kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Subay Maaşları 2023 Ne Kadar?

Subay Maaşları 2023 Ne Kadar? Subay nedir? Ne demek? Kimdir? Subay ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Subay çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Asteğmen, teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, general maaşı 2023 ne kadar? Yeni başlayan subay maaşı ne kadar?

A+
A-

Dünyanın en eski ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşu Büyük Hun Devleti kurucusu Mete Han’ın onlu sisteme geçip düzenli ordu kurmasına kadar uzanır. Yüzlerce yıldır askeri geleneğine sahip çıkan, askeri teknolojilerine yön veren, dünya tarihine şekil veren ve hala günümüzdeki en büyük ve en güçlü ordulardan biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri önemli bir caydırıcı unsurdur. TSK’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin bu denli güçlü olmasının en önemli nedeni ise kahraman Türk subaylarıdır. TSK bünyesinde binlerce subay görev yapmaktadır. Ordu-millet anlayışıyla bütünleşen Türkiye’de subay olmak çok itibarlıdır. Binlerce kişi subay olmak istemekte ve bu kapsamda çalışmalar yürütmektedir. Bu nedenle bu meslekle ilgili, asker olmak ile ilgili pek çok şey merak edilir. En çok sorulan soruların başında ise “subay maaşları 2023 ne kadar?” gelmektedir. Tercihiniyap ailesi olarak bu özel meslekle ilgili her türlü konuyu sizler için araştırdık. Peki subay nedir? Ne demek? Kimdir? Subay ne iş yapar? Subay çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Subay maaşları 2023 ne kadar?

Yedek Subay-Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Subay Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Askerlikle ilgili bir terim olan subay TSK bünyesindeki asteğmen rütbesinden orgeneral ve oramiral rütbesindeki askerlere kadar binlerce kişi kapsayan bir tanımdır. Ordunun yönetici kadrosu da bu isimle ifade edilir. Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde binlerce subay görev yapar. Bu personeller topçu, istihkam, öğretmen gibi birbirinden ayrı sınıflara ayrılabilir. Subaylar eski dönemde askeri akademilerden, yeni dönemde ise Milli Savunma Üniversitesinden eğitim alarak mezun olurlar. Aldıkları üstün ve zorlu eğitimler sayesinde TSK’nın bel kemiğini oluştururlar. Subay kadrosunun kabiliyeti, yeteneği ve gücü ordunun da kabiliyetini ve gücünü belirler. Yıllarca yokluğa, maddi yetersizliğe rağmen Türkiye’yi ve TSK’yı bu kadar güçlü yapan hiç şüphesiz kahraman Türk subaylarıdır.

 

Muvazzaf Subay Nedir? Sözleşmeli Subay Nedir?

Muvazzaf subay ile sözleşmeli subay birbirine karıştırılır. Muvazzaf subay Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Harp Okulunda eğitim alan ve mezun olan görevdeki subaylar için kullanılır. Zaman içinde general rütbesine kadar yükselebilirler. TSK’nın kalbini, çekirdek kadrosunu, asıl gücünü oluştururlar.

Sözleşmeli subay ise sivil üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi alıp daha sonra sözleşmeli subay alım ilanlarına başvuran ve gereken eğitimleri tamamlayarak göreve başlayan kişilere denir. Sözleşmeli subaylarla 3+6 sene olmak üzere toplamda 9 yıl için sözleşme imzalanır. 9 yılı tamamlayan personeller muvazzaf olmak için sınavlara girebilir. Sözleşmeli personeller albay rütbesine kadar yükselebilir fakat general olma şansları ne yazık ki yoktur.

Subay Rütbeleri 2023 Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetleri hiyerarşisinde Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlıklarında çalışan subayların rütbeleri alttan üste şu şekildedir;

Asteğmen

Teğmen

Üsteğmen

Yüzbaşı

Binbaşı

Yarbay

Albay

Tuğgeneral

Tümgeneral

Korgeneral

Orgeneral

 

subay rutbeleri 2020

Subay Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Kahraman Türk subaylarının yaptığı görev ve sorumluluklar oldukça fazladır. Türkiye’de yıllardır yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadele operasyonları aralıksız sürmektedir. Ayrıca Irak, Suriye, Orta Doğu, Afrika, Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Karadeniz bölgelerinde yaşanan kriz ve gerginlikler oldukça fazladır. Türkiye’nin tüm bu krizleri yönetmesinde, en az hasarla atlatmasında, çıkarların korunmasında kahraman Türk subaylarının katkısı gözardı edilemez. Özellikle Doğu Akdeniz’deki enerji mücadelesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki askerlere, subaylara, amirallere, politika yapıcı ve uygulayıcılara ayrı bir parantez açmak gerekir. Bu özel personellerin görev ve sorumlulukları saymakla bitmez. Çoğu personel emeklilik sonrasında da çalışmaya, ülkeye ve TSK’ya katkı sağlamaya devam eder. Ancak personellerin başlıca görevleri şu şekildedir;

Alt rütbelerindeki subayları, astsubayları, er ve erbaşları verdikleri emir ve talimatlar ile yönetir ve yönlendirirler.

Savaş zamanında muharebe görevlerini verir ve kendi görevlerini icra ederler. Barış zamanlarında ise harbe hazırlık, eğitim ve düzen ile koordinasyonun sağlanmasını için çalışırlar.

Görev bölgesindeki, birliğindeki askerleri, araç ve ekipmanları yönetir.

Emir-komuta zincirini bozmadan üstleri ile altları arasındaki ilişki ve iletişimi yönetir. Gerekli bilgi akışını sağlar.

Görev bölgesi ve birliğindeki nöbet hizmetleri, temizlik, etkinlik, eğitim ve faaliyetleri koordine eder.

Askerin savaşa, malzeme ve ekipmanın kullanıma hazır olmasını sağlar.

Subaylar her zaman topluma örnek olmalı, ahlaklı olmalı, adaletli olmalıdır. Her şeyden önce vatandaş ve halk için görev yaptığını unutmamalıdır.

Subay Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Teğmen, yüzbaşı, binbaşı, albay veya generaller Türkiye’nin 81 ilinde ve yüzler ilçesinde görev yapabilir. Ayrıca yurt dışında Irak’ta, Suriye’de, Afrika’da, Afganistan’da, Bosna’da, Katar’da ve daha pek çok ülkede görevlendirilebilirler. Masa başında, ofis ortamında çalışan personeller olduğu gibi günlerce, haftalarca hatta aylarda arazide sahada görev yapan personeller de bulunur. Personeller Hava, Deniz veya Kara Kuvvetlerinde çalışabilir. Bu kapsamda kullandığı araçlar, görev yaptığı bölge, görev tanımı değişebilir. Ayrıca çalışma şartları da buna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak subayların şartlar el verdiği sürece her türlü konfor ve imkana sahip olduğu bilinmelidir. Son derece saygın, entelektüel bir ortamda ve çalışma arkadaşlarıyla çalışırlar. Nöbet olmadığı sürece sabah 08.00 akşam 17.00 mesaisiyle çalışırlar. Ancak nöbet veya alarm durumunda gece gündüz görev yaptıkları bilinmelidir. Yine de şu unutulmamalıdır ki terörle mücadele kapsamında yurt içi ve yurt dışında görev yapmak ve her an operasyona hazır olmak kelimelerle ifade edemeyecek kadar zorludur.

Subay Maaşları 2023 Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olmak isteyen, asker maaşları ile ilgilenen binlerce kişi “subaylar 2023 yılında ne kadar maaş alır?” sorusunu sormaktadır. Tercihiniyap ailesi olarak TSK’daki farklı rütbelerdeki subayların 2023’de aldığı aylıkları sizler için inceledik. Ocak’ta yapılacak toplu sözleşme zammı ve yansıtılan enflasyon farkı ile aylıklar önemli ölçüde arttı.

Subay maaşlarını belirleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Personellerin görev tazminatı, operasyon tazminatı, terör tazminatı, aile yardımı, çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi, OYAK kesintisi gibi değişkenlere bağlı olarak aylıkları artabilir veya azabilir. Bu noktada görev tazminatı veya terör tazminatı olarak bilinen konuyu bir örnekle açıklamak da fayda var. Örneğin Şırnak’ta sürekli terör operasyonlarına katılan bir subay 1500 TL gibi tazminat ücreti alırken, Sinop’ta çalışan bir personel 500 TL almaktadır. Çünkü Sinop’ta yürütülen görevlerin sayısı daha az olabilir. Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde komando olarak görev yapan personeller bir de “komando tazminatı” almaktadır.

 

Subay Maaşı 2023 Ne Kadar?

Asteğmenden yüzbaşıya, binbaşından yarbaya, albaydan orgenerale kadar farklı rütbelerdeki subaylar yine farklı miktarlarda maaş alır. Derece ve kıdemlerine, hizmet yılına, rütbelerine, görev tazminatlarına, OYAK ve sigorta kesintilerine, evli olup olmadıklarına, çocuk sahibi olup olmadıklarına bağlı olarak personeller farklı miktarlarda aylık alır. Bu kapsamda subay maaşları 2023 şu şekildedir;

Asteğmen maaşı 2023 27 bin 300 TL civarındadır.

Teğmen maaşı 2023 35 bin 750 TL civarındadır.

Üsteğmen maaşı 2023 37 bin 900 TL civarındadır.

Yüzbaşı maaşı 2023 35 bin 250 TL civarındadır.

Binbaşı maaşı 2023 38 bin 500 TL civarındadır.

Yarbay maaşı 2023 40 bin 200 TL civarındadır.

Albay maaşı 2023 41 bin 500 TL civarındadır.

Tuğgeneral maaşı 2023 44 bin 250 TL civarındadır.

Tümgeneral Maaşı 2023 47 bin TL civarındadır.

Korgeneral Maaşı 2023 50 bin TL civarındadır.

Orgeneral Maaşı 2023 52 bin TL civarındadır.

2023 yılında subay maaşları 27 Bin 500 TL ile 42 Bin 500 TL arasında değişim göstermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki subayların aldıkları aylıkların miktarını belirleyen pek çok unsur bulunur. Yukarıda yer alan rakamlar ortalama aylıkları göstermektedir. Görev tazminatı, terör tazminatı, nöbet ücreti, aile ve çocuk yardımı, sigorta, BES ve OYAK kesintisi, yurt dışı görevler gibi durumlara göre maaşlar yükselebilmektedir.

 

Yeni Başlayan Subay Maaşı 2023 Ne Kadar?

Mesleğe yeni başlayan bir subay asteğmen rütbesinde göreve başlamaktadır. Mesleğe yeni başlayan asteğmen maaşı 2023 yılında 27 Bin TL İle 34 Bin 500 TL arasında değişmektedir. Maaşları etkileyen bazı unsurları yukarıda açıklamaya çalıştık. Bu kapsamda yeni başlayan personellerin aldığı ücretler de değişebilmektedir.

Subay kimin üstü?

Ordu hiyerarşisinin tepesinden astsubaylığa kadar olan kısmını subaylar oluşturur.

Yorumlar

  1. Astek Avatar Astek dedi ki:

    Mesleğimizin zorluklarından da bahsedelim lütfen. Vatan bekçiliği başka şeye benzemez, bunun da maddi bir bedeli olmaz. Yazınıza saygı duymakla birlikte bu konulardan da bahsedelim lütfen.