Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir? Kalkacak Mı?

Milyonlarca kişinin tepkisi sonuç verdi. İnternet kullanıcılarının kabusu olan Adil Kullanım Kotasının (AKK) kaldırılmasına karar verildi. Peki Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir? Adil Kullanım Kotasının amacı nedir? Adil Kullanım Kotası kalkacak mı? Adil Kullanım Kotası ne zaman kalkacak?

05.11.2018
A+
A-

Devir teknoloji devri. Artık dört bir yanımız akıllı telefonlar, bilgisayarlarla ve akıllı alet ve sistemler ile çevrilmiş durumda. Aletler ve araçlar akıllı oldukça internet kullanımı da artıyor. Televizyonlar, buzdolapları, arabalar artık internet kullanabiliyor. Üstelik anne ve babalar, küçük çocuklar da artık internet kullanıcısı. Hal böyle olunca bireylerin, ailelerin, hanelerin internet kullanımı artıyor. İşte tam da bu noktada Adil Kullanım Kotası (AKK) karşımıza çıkıyor. Peki Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir? Adil Kullanım Kotası kalkıyor mu? Adil kullanım kotası ne zaman kalkıyor? İşte adil kullanım kotasıyla ilgili tüm merak edilenler…

Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Adil kullanım kotası internet kullanıcılarının canını sıkan can alıcı bir konudur. Dizi ve film izlerken, oyun oynarken veya dosya indirirken yaşanan sorunlar vatandaşı çileden çıkartır. Adil Kullanım Kotası (AKK) Türkiye Telekominikasyon İletişim Başkanlığı tarafından zorunlu kılınan ve yıllarca uygulanan bir uygulamadır. Adil Kullanım Kotası (AKK) ile her internet kullanıcısı arasında eşitlik sağlanması amaçlanır. Eşit ücretler ödeyen tüketiciler eşit kalitede hizmet alır. Böylece adaletsizlk yaşanmaz. Yani az internet kullanan ile çok internet kullanan arasındaki denge korunur. 

Adil Kullanım Kotası nedir? sorusuna cevap vermek için gelin örnek üzerinden devam edelim. Örneğin 100 Mbps internet hızı ile internete bağlanıyorsunuz. 100 GB kullanım kotanız var. Eğer 100 GB’lik kotayı aşarsanız 100 Mbps internet hızınız bir sonraki aya kadar 24 Mbps hıza düşer. Yani internetinizin hızı sizi etkileyecek ölçüde düşer.

Türkiye’de standart olarak 15-20 Mbps hız ile internet hizmeti verilmektedir. Genelde kota sınırı da 10 GB’dir. Bu sınır aşıldığı zaman kullanıcının internet hızı 3 Mbps’ye düşer. İşte kullanıcı için işkence tam da bu noktada başlar.

Adil Kullanım Kotasının (AKK) Amacı Nedir?

Adil Kullanım Kotasının neden uygulandığı çok merak edilmektedir. Pek çok kişi “adil kullanım kotasının amacı nedir?” sorusuna cevap aramaktadır. AKK uygulaması temelde kullanıcılar arasıdna eşitlik sağlanması için uygulanır. Aynı tarifeye sahip iki kullanıcı düşünün. Biri 7 gün 24 saat internet kullanarak inanılmaz boyutlarda trafik sağlarken diğeri yalnızca günde 1 saat internete girmektedir. Aynı parayı ödeyen iki tüketicinin eşit hizmet alması için Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulanmaktadır. Ayrıca internet hizmeti alınırken yaşanacak veri sorunları, teknik sorunlar gibi sorunların yaşanması önlenir.

Türkiye’de şu anda gece 02.00 ile sabah 08.00 arasında adil kullanım kotası uygulanmıyor. İnternet kullanıcıları bu saatler arasında istedikleri işlemi özgürce yapabiliyor. Ancak kısa süre sonra vatandaş derin bir nefes alacak. Çünkü adil kullanım kotası ortadan kalkacak.

Türkiye’de ve Dünyada Adil Kullanım Kotası

Dünyada Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması şu an bulunmuyor. Yurt dışında internet hizmetleri Türkiye’nin onlarca katı hızla ve büyüklükte faaliyet gösteriyor. Bu nedenle Türkiye’de de bu uygulamanın kalkması gündemde. Milyonlarca internet kullanıcısının tepkisi her geçen gün çığ gibi büyüyor. Dünyada internet hızı onlarca kat daha hızlı. Hizmet kalitesi daha yüksek. Özellikle online oyun oynayanlar ve uluslararası forumlarda vakit geçirenler bunu daha iyi bilir.

Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

Türkiye’de Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması yakında tarihe karışacak. Hem vatandaşın tepkisi hem de teknoloji konusundaki gelişmeler bu uygulamanın gerekliliğini tartışmaya açtı. Adil Kullanım Kotasının 2018 yılı sonlarında kalkacağı söylenmişti. Ancak takvimde değişiklik oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan adil kullanım kotası uygulamasının 2019 yılında kalkacağını açıkladı. Bakan Turan net bir tarih vermezken çalışmaların yapıldığını söyledi ve 2019 yılı içerisinde Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

5914 1 319558a03365f96865d81ac1d48b2fda

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.