kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Endüstriyel Tasarım 2019 Taban Puanları

DGS endüstriyel tasarım taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile endüstriyel tasarım bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS endüstriyel tasarım kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS endüstriyel tasarım puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük endüstriyel tasarım taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS endüstriyel tasarım 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS ENDÜSTRİYEL TASARIM TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan endüstriyel tasarım bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki endüstriyel tasarım bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların endüstriyel tasarım bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek endüstriyel tasarım kontenjanları 2018 yılında 7 olarak belirlenmişti, 2019 DGS endüstriyel tasarım kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan endüstriyel tasarım puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde endüstriyel tasarım bölümüne yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 182,10277 ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük endüstriyel tasarım bölümü taban puanı ise 240,6552’dir ve bu puan ile yerleştirme de Işık Üniversitesi’ne (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile endüstriyel tasarım bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, endüstriyel tasarım bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile endüstriyel tasarım bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya endüstriyel tasarım bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6030 1 d365e853fa008442699bc5e19d1096a0

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.