kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar?

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar? Astrofizik Nedir? Astrofizikçi Nedir? Astrofizikçi Ne İş Yapar? Astrofizikçi Maaşları, Ücretleri, Kazançları Ne Kadar?

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Astrofizikçi maaşları ne kadar, astrofizik nedir ve ne iş yapar gibi aradığınız soruların cevabı bu yazımızda. Sizlere fikir verebilmek amacıyla yazdığımız bu yazıda aklınıza takılan diğer soruların cevabını da bulabilirsiniz.

Her ne kadar dünyada hala çözülmeyi bekleyen binlerce gizem olsa da bilim çalışmaları uzaya doğru yoğunlaşmaya başladı. Gezegenler, yer çekimi, kara delik, uzay yolculuğu, uzayda yaşam gibi konulara yönelik çalışmalar her geçen gün artıyor. Bu alanlarda çalışan bilim insanlarının önemi de artıyor. Özellikle de astroloji, astronomi, fizik ve astrofizik alanlarına ilgi büyüyor. Peki astofizikçi nedir? Astrofizik nedir? Astrofizikçi ne iş yapar? Astrofizikçi maaşları ne kadar? Dünyada astrofizikçi maaşı ne kadar?

Astrofizik Nedir? Astrofizikçi Nedir?

Astrofizik gök veya yıldız fiziği olarak bilinmektedir. Uzaydaki gök cisimlerinin uzaydaki konumları ve hareketleri yerine yapıları üzerine çalışılan bir alandır. Fizik ve kimya bilimleri kullanılarak çalışmalar yapılır. Uzayda rahatlıkla çalışmak yapmak mümkün değildir. Bu nedenle gök cisimlerinden gelen ışıklar, elektromanyetik dalgalar ve sınırlı sayıda alınan örnekler mercek altına alınır. Bu kapsamda son teknoloji aletlerden faydalanılır. Astrofizikçi de bu bilim dalında çalışma yapan bilim insanıdır. Dünyada astrofizik alanında çalışma yapan kişi sayısı sınırlıdır. Astrofizikçi sayısı da son derece azdır. Bunun en büyük nedeni yeterli eğitimin verilebildiği yerlerin az olması ve bu kişilerin yüksek imkanlarla çalışabileceği yerlerin de az olması etkilidir.

Astrofizikçi Ne İş Yapar?

Astrofizik alanında çalışan bilim insanları dünyanın sayılı üniversitelerinde, dünyadaki belli başlı uzay ajanslarında ve NASA gibi seçkin kurumlarında çalışabilirler. Peki ne iş yaparlar? Görevleri nelerdir?

 • Uzay ajanslarında çalışabilirler.
 • Üniversite, entstitü ve araştırma merkezlerinde çalışabilir.
 • Laboratuvarda analiz yaparlar.
 • Uzaydan gelen görüntüleri incelerler.
 • Uzay görevlerine katılırlar.
 • Evreni ve insanlığın yeri üzerine çalışırlar.
 • Yıldızlar üzerine çalışma gerçekleştirirler.
 • Gezegen, yıldız görevlerini yürütürler.
 • Dünya dışı yaşamı ararlar.
 • Dünyadaki yaşam üzerine çalışırlar.
 • Yıldız rotalarını analiz ederler.
 • Matematik, istatistik, kimya, fizik gibi dallardan faydalanırlar.
 • Eğitim verirler.
 • Bilgi ve birikimleri ile akademik çalışmalara imza atarlar.

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar?

Gelelim bu meslekle ilgili en çok merak edilen konuya… Astrofizik alanında eğitim almak, mezun olmak, deneyim kazanmak ve uzmanlaşmak birbirinden zordur. Büyük bir çaba, yıllar süren emek ve büyük bir bilgi birikim gereklidir. Üstelik dünyada sınırlı sayıda bu alanda uzman bilim insanı bulunur. Şirketler, ajanslar, devletler, üniversiteler de bu uzmanları kazanmak için büyük paraları gözden çıkartır. Astofizikçi maaşları aylık 50-100 bin dolar arasında değişmektedir. Alanında uzman, seçkin bilim insanlarına, astrofizikçilere yıllık 2-3 milyon dolar verilebilmektedir. Ayrıca bu kişiler yazdıkları kitaplar, yürüttükleri ek görevlerle maaşları kadar gelirlere sahip olabilir.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.