kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Gastronomi 2019 Taban Puanları

DGS gastronomi taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile gastronomi bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS gastronomi kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS gastronomi puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük gastronomi taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS gastronomi 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS GASTRONOMİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan gastronomi bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki gastronomi bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların gastronomi bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek gastronomi kontenjanları 2018 yılında 25 olarak belirlenmişti, 2019 DGS gastronomi kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan gastronomi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde gastronomi bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 159,88411 ile İstanbul Okan Üniversitesi’ne (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük gastronomi bölümü taban puanı ise 275,19454’tür ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Okan Üniversitesi’ne (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile gastronomi bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, gastronomi bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile gastronomi bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya gastronomi bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6036 1 a086937f06fc088f92d84548ae5b3e78

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.