kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Temmuz 2023 Zamlı Hemşire ve Ebe Maaşları Ne Kadar?

2023 Zamlı Hemşire ve Ebe Maaşları Ne Kadar?2023 te toplu sözleşmeden aldıkları zamlarla hemşire ve ebelerin maaşları ne kadar oldu? Hemşire ve ebe ne iş yapar? Ne kadar ücret alırlar?

A+
A-

Türkiye’de farklı kadrolarda ve pozisyonlarda binlerce devlet memuru çalışmaktadır. Bu personeller kamu hizmetlerinin kesintisiz verilmesinde oldukça kritik bir rol üstlenirler. Özellikle sağlık sektöründe görev yapan personeller toplum sağlığını korumak için 7/24 çalışırlar. Bu kapsamda “hemşire” ve “ebe” olarak çalışan personellere ayrı bir parantez ayırmak gerekir. Çünkü hem vatandaşın sağlığını korumak hem de doğum işleriyle ilgilenmek konusunda bu iki personel kritik görev üstlenirler. Ayrıca sık sık bu pozisyonlarda çalışmak üzere personel alımı yapılır. Bu nedenle binlerce kişi hemşire ve ebe olarak çalışmak istemektedir. Bu personelleri maaşları da diğer memurlara göre yüksek olduğu için bu meslekler son derece popülerdir. Peki hemşire ve ebe nedir? Ne iş yapar? Temmuz 2023 zamlı hemşire maaşları ne kadar?

Hemşire Yardımcısı Maaşları Ne Kadar Oldu?

Hemşire ve Ebe Nedir? 

Hemşire her türlü sağlık sorunu ve rahatsızlıklardan muzdarip hastalarla ilgilenir. Hemşireler hastanelerde, sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışırlar. Ayrıca evde de tıbbi bakım hizmeti verirler. Cezaevi, sağlık merkezi, okul gibi görev bölgelerinde de çalışabilirler. Ebe olarak görev yapan personeller ise doğum iş ve işlemlerini yürütür. Anne adaylarının doğum yapmalarına yardım eder, bebeklere, annelere ve eşlere yardım eder. Doğum öncesi ve sonrası için tüm süreçlerde görev alır.

 

Hemşire ve Ebe Ne İş Yapar?

Hemşire dünyadaki en temel ihtiyaçlardan biri olan sağlık ihtiyaçlarını karşılamak konusunda görev yapar. Dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Hastalarla ilgili tüm süreçlerde yer alabilir. Hastalık öncesi ve sonrası bakımı, ameliyat, raporlama, kayıt altına alma, kan alma, muayene gibi her türlü süreçte görev yapar. Ebe ise doğum konusunda görev yapar. Hamilelik sürecinde ve doğrum sonra görev yapar. Doğum eğitimi, bebek bakımı, destek hizmeti verir. Gebelikler konusunda diğer sağlık personelleriyle iletişime geçer. Bebek anne ve baba ile ilgilenir. Bebek bakımı konusunda çalışır.

 

Hemşire ve Ebe Çalışma Şartları ve Saatleri

Hemşire ve ebeler sağlık alanında çalıştıkları için son derece steril bir alanda çalışırlar. Her türlü teknik, teknolojik ve elektronik alete erişim izinleri bulunur. Konforlu bir çalışma ortamları vardır. Ancak alanları ve görevleri gereği zorlu bir çalışma temposuyla görev yaparlar. İnsanlarla uğraşmak hele de sağlık sorunu yaşayan insan ve onların yakınlarıyla baş etmek zordur. En zorlu görevleri kolaymış gibi gösterirler. Ancak bu noktada her çalışan aynı değildir. Yaptığı görevi işkence olarak gören ve acısını vatandaştan çıkartan hemşire ve ebeler olduğu gibi işini aşkla yapan personeller de bulunmaktadır. Bu noktada sağlık görevlilerinin vatandaşa kötü davranmamaları son derece önemlidir. Ancak madalyonun diğer yüzünden bahsetmemek olmaz. Sağlıkta şiddet artık mide bulandırıcı hale gelmiştir. Hastalar ve hasta yakınları akıl almaz sebeplerle sağlık çalışanlarına terör estirmektedir. Bu nedenle başta aile sonra okul olmak üzere kişilik eğitimine, psikolojik desteğe önem verilmesi önerilir. Hemşirelerin çalışma saatleri ise tıpkı diğer memurlar gibidir. Günde 9 saat ortalama ile çalışırlar. Ancak personeller aktif olarak nöbet sistemiyle görev yaparlar.

 

Hemşire ve Ebe Maaşları 2023

Hemşire ve ebelerin maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunur. Örneğin personellerin hizmet yılı, derece ve kıdemi, eğitim seviyesi, evli olup olmadığı, asgari geçim indirimi alıp almadığı, çocuk sahibi olup olmadığına göre personellerin maaşları değişebilmektedir. Ayrıca personeller toplu sözleşme kapsamında her yılın Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı alırlar. Üstelik enflasyon farkı da maaşlara yansıtılır. Bu kapsamda Temmuz 2023 itibariyle personellerin maaşları zamlandı. Peki Temmuz 2023 zamlı hemşire ve ebe maaşları ne kadar oldu?

Deneyimsiz 8/1 kıdeminde %15 vergi dilimindeki personel 26 bin 550 TL, %20 vergi dilimindeki personel ise 26 bin 305 TL maaş alır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Hemşire Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar?

Başhemşire nasıl olunur?

Ebelik, Hemşirelik, Diyetisyenlik gibi sağlık bölümlerinden 4 yıllık eğitim alındığına dair diploma sahibi olmak, Başhemşire olabilmenin ön koşullarındandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.