Üniversite Rehberi

DGS Konuları ve Soru Dağılımı

Açık öğretim Ön lisans programları ve Meslek Yüksek okullarından mezun olmuş öğrencilerin örgün eğitim programlarına geçiş yapabilmelerini sağlayan DGS konuları ve soru dağılımı ile ilgili olarak merak edilenleri derlediğimiz yazımızı konuyla ilgilenenlerin dikkatlice okumasında yarar var. Dikey geçiş sınavı yani kısaltılmış adı ile DGS, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan planlamaya göre bazen Temmuz bazen de veya Ağustos aylarında gerçekleştirilen bir sınav türü. Tabii bu sınava katılabilmek için mezuniyet yeterlilik şartı arandığını hemen belirtelim. 4 yanlış cevabın 1 doğru cevabı bu sınav sisteminde kaybedilen doğru cevap sadece ilgili bölümle sınırlı tutulmaktadır. Şimdi sizleri daha fazla bekletmeden dikey geçiş sınavı konuları ve soru dağılımlarının ne şekilde gerçekleştiğini birlikte inceleyelim

DGS Konuları 120 Soru ve 140 Dakikadan Oluşuyor

Dikey geçiş sınavı DGS, 140 dakikalık süre içerisinde öğrencilerin cevaplaması gereken 120 sorudan oluşuyor.Her soru için yaklaşık 70 saniye ayrılan bu sınavda Türkçe ve Matematik derslerinde her biri için 60 soru ayrılmış. Bu sınavda Türkçe sorularında anlam bilgisi sorularının ağırlıkta olduğu görülüyor. Elbette anlam bilgisi olarak Sözcükte anlam ve Cümlede anlam olarak ikiye ayırabileceğimiz bir konsept söz konusudur. Dilerseniz öncelikle DGS konularının hangileri? olduğunu sıralayalım; Türkçe için Anlam Bilgisi ve Sözel Mantık. Matematik için ise; sayılar,Problemler ve Sayısal Mantık ile Geometri olarak sıralayabiliriz.

DGS Soru Dağılımı Son Sınavda Nasıl Gerçekleşti?

Sınavın en can alıcı noktası olan, soru dağılımına geçmek gerekirse; Son DGS sınavı dikkate alındığında; Sözel mantık sorularının 9 adet olduğu anlaşılıyor. Fakat bunu belli bir standart olarak kabul etmek doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü sorulacak soru miktarı 12 soruya kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla her yıl değişiklik gösteren bu standardı ÖSYM belirliyor diyelim ve soru dağılımına devam edelim. Türkçede diğer konularla birlikte sözcükte ve cümlede anlatım alanından toplam 30 soru geldiği görülüyor.Yine son sınav üzerinden yapılan tespitler ışığında; Matematik bölümünde; Sayılar üzerinden 27,Problemler ve Sayısal Mantıktan 25 ve son olarak Geometriden 8 adet soru sorulduğu anlaşılıyor. Sonuç itibariyle DGS konuları ve soru dağılımı bu şekilde gerçekleşiyor. Ancak burada öğrencilerin dikkat etmesi gereken nokta,başarılı olmak isteniyorsa her sınavda olduğu gibi bol soru çözerek pratik yapmak başarının anahtarını elinde bulunduruyor. Esen kalınız.

Konu hakkında soru yöneltmek için forum tercihiniyap adresini kullanabilirsiniz.

5510 1 6e2a19fcc56ec6576856f97621ff254a

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. DGS soruları zor değilde pratik istiyor. Konular ilkokuldan beridir aynı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu