kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Lise Mezunu Memurun Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Lise Mezunu Memurun Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar? Lise Mezunu Kamu Personellerinin Emekli Maaşları ve İkramiyeleri Ne Kadar Oldu?

A+
A-

Lise mezunu memurun emekli maaşı ve ikramiyesi ne kadar sorusu son zamanlarda emekli olacak pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bizlerde sizlere merak edilen bu konu hakkında en güncel bilgileri hazırladık.

Kamu kurum ve kuruluşlarında farklı eğitim seviyelerinden mezun binlerce devlet memuru bulunmaktadır. Lise mezunu veya dengi okullardan mezun olan da binlerce memur bulunur. 81 ilde çalışan lise mezunu memurlarla ilgili pek çok konu merak edilir. Lise mezunu memur alımlarının yanı sıra bu personelin emeklilik hakları da sık sık sorulur. Lise mezunu olan veya dengi okullardan mezun olan memurların emekliye ayrıların ya da emekli olacak olanların emekli maaşı ve emeklilik ikramiyesinin ne kadar olduğu merak edilir. Bu rakamları belirleyen pek çok unsur vardır. Memuriyetteki hizmet sınıfları, derece ve kıdem, hizmet süreleri belirleyicidir. Peki lise mezunu memurun emekli maaşı ne kadar? Lise mezunu memurun emeklilik ikramiyesi ne kadar?

Hakim ve Savcı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Lise mezunu veya denkliği olan okullardan mezun olan devlet memurları 3. derecenin son kademesine kadar yükselebilir. Ayrıca 8 yıl disiplin cezası almamış olmaları durumunda 2. dereceye kadar yükselebilirler ve 2/6’ya kadar ilerleyebilirler. Ancak burada daha önce sicil notu ortalamasına bağlı olma şartı vardır. Ayrıca hizmet süresi ile emekli keseneğine eş seviyesi aynı lise veya denkliği olan okul mezunlarının emeklilik haklarındaki farklılıklar ilgililerin ek göstergeden faydalanıp faydalanmama durumlarından kaynaklanır.

Lise Mezunu Memurun Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Lise veya denk okullardan mezun olup memuriyete giren kişiler farklı derece ve kademelerden 25-40 yıl hizmetle emekliye ayrılmış veya ayrılacak olabilir. Bu kişilerin emekli olmaları durumunda alacakları emekli maaşı ve emeklilik ikramiyesi merak edilir. 15 Ekim 2008’den önce Emekli Sandığı’na tabii olup göreve başlayan memur emeklileri için geçerli olacak araştırma yaptık. Bu yılın ilk yarısında emekli memurların alabileceği en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olduğundan hesaplama ona göre yapılır.

Diğer hizmet sınıflarındaki personeller ve yardımcı hizmetler sınıfındaki personellerin emeklilik maaşları ve emeklilik ikramiyelerini inceledik. Hizmet yılları, derece ve kıdemlerine göre emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri şu şekildedir;

Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Memur emekli ikramiyesi ve maaşı nasıl hesaplanır?

Brüt Toplam Aylık x Her tam hizmet yılı toplamı = Emeklilik ikramiyesi tutarı olacaktır. Yani 25 hizmet yılı olan için emekli aylığı 1000 lira ise emekli ikramiyesi 25 bin lira olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.