kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Maliye 2019 Taban Puanları

2019 DGS maliye puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır, DGS maliye 2019 taban puanları kaçlarda kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilen maliye bölümüne DGS içindeki hangi puan türü ile yerleştirme yapılmaktadır, dikey geçiş sınavı ile maliye bölümüne kimle geçiş yapabilir, DGS maliye 2019 taban puanları kaçlarda kalmıştır, 2019 DGS maliye puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır, 2018 DGS’de maliye kontenjanları kaçtı, 2019 yılında nasıl olur gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Lisans bölümü okumak isteyen şahıslar için birkaç farklı yol bulunmaktadır, bunlardan biri de bir önlisans programını bitirerek ÖSYM’nin hazırladığı dikey geçiş sınavına (DGS) girerek önlisans programlarını lisansa tamamlama yöntemidir. Bireyler istedikleri bölümü kazanabilmek için gerekli olan yeterli puan alma ve lisans bölümünü tercih edebilecek önlisans bölümü mezunu olma şartını yerine getirmelidirler.

Yeterli puan olarak adlandırabileceğimiz puanlar her yıl değişiklik gösterse de bu puanların belirleniş şekli yapılan yerleştirmeler sonrasında oluşan puanları bir sonraki yılın tercih kılavuzlarına koyarak adayların fikir almasını sağlamaktır.

Bahsettiğimiz şekilde oluşan, 2018 DGS yerleştirmeleri sonrasında ortaya çıkıp 2019 DGS tercih kılavuzlarına konulacak ve sizlere fikir verecek taban puanlarını biz her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS MALİYE TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile maliye bölümüne geçiş yapmak isteyen adayların ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzunda belirttiği, maliye bölümünü tercih etme hakkı olan önlisans bölümlerinden birinin mezunu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 3 DGS puan türünden biri olan EA yani eşit ağırlık puan türünden de maliye bölümünü tercih etmeyi düşündükleri üniversiteye yetecek kadar puan almaları gerekmektedir.

DGS ile maliye bölümüne yerleşen adaylar üzerinden oluşturulan puanlar içindeki en küçük ve bilinen puan 165,97916’dır. Bu puan ile yerleştirme Anadolu Üniversitesi’ne (Açıköğretim) yapılmıştır. En büyük taban puan ile yerleştirme ise 260,9758 puan ile Ankara Üniversitesi’ne olmuştur. Adaylar 2019 DGS’de eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alarak maliye bölümüne geçiş hakkı kazanırlar demek yanlış olmayacaktır.

2018 DGS için adaylara maliye bölümü için 9839 kontenjan ayrılmıştı. 2019 maliye kontenjanları da yine DGS için bundan çok farklı veya aşağısında olmayacaktır.

DGS maliye 2019 taban puanları listesini barındıran görsellerimiz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Dikey geçiş sınavını ilgilendiren her konuda, üniversite bölümlerinin tercihleri hakkında veya taban puanları gibi mevzularda tüm merak ettiklerinizi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfasını ziyaret ederek sorabilirsiniz.

*DGS ve sınav ile ilgili yazımızda yer alan bilgiler ile DGS maliye taban puanları listesi ölçme, seçme ve yerleştirme merkezinin (ÖSYM) internet sitesi ile hazırladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru geçerli olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

5637 1 c1154983f41ca10ff40af085168f4475
5637 2 c1154983f41ca10ff40af085168f4475 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.