kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Uzay Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uzay mühendisliği taban puanları 2019 için nasıl olacaktır,uzay mühendisliği sıralama sayıları açıklandı mı, hangi tarihlerde açıklanacak gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Uzay mühendisliği başarı sıralamaları 2019 yılında kaç binlere gelmiştir, uzay mühendisliği taban puanları 2019 için nasıl olacaktır, uzay mühendisliği hangi puan türünden tercih edilebilir, uzay mühendisliği puanları içinde yer alan en büyük ve en küçük taban puanlar kaçtır, uzay mühendisliği sıralama sayıları açıklandı mı, hangi tarihlerde açıklanacak gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversite hayalini hemen hemen her genç birey kurmaktadır, sadece gençler demek de doğru olmaz, üniversite mezunu olmak birçok kişinin hayallerinden biridir diyebiliriz. Bu hayale ulaşmak için bireylerin aşması gereken sınavlar bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) adı verilen, ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınava başvuru yapabilmek için herhangi bir ortaöğretim kurumu/lise mezunu olmak gerekmektedir.

Sınava başvurmak için ortaöğretim kurumu mezunu olmak gerektiği gibi bu sınav aracılığıyla bir bölüme yerleşmek için de bazı şartlar gerekmektedir ve bunlardan muhtemelen adaylar için en önemlisi tercih edilecek bölüme yetecek kadar puan almaktır. Bu yetecek puan diye tabir ettiğimiz puanların hangi ve kaç puanlar olduğuna dair fikir vermesi için bizler sizlere bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

UZAY MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Uzay mühendisliği bölümü için belirttiğimiz 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listelerinin oluşum sürecine değinecek olursak, her yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya üniversitelerin bölümlerinin taban puan ve başarı sıralamaları verileri çıkmaktadır. Bu puanlar bir sonraki yılda yapılacak olan tercihlere yol göstermesi amacıyla tercih kılavuzlarına konulmaktadır. 2019 uzay mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları verileri de 2018 yerleştirmeleri üzerinden derlenmiştir.

Uzay mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için adayların SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir. Bu yeterli puan aralığını ise en küçük ve en büyük taban puanlara bakılarak söylemek gerekirse, uzay mühendisliğine yerleşmiş en küçük ve bilinen puana sahip aday 248,51483 puan ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne (İngilizce) (%50 İndirimli) yerleşmiştir. En büyük taban puan ile yerleşen aday ise İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) (İngilizce) 465,41467 puan ile yerleşmiştir. 2019 YKS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında alan bir aday uzay mühendisliği bölümüne yerleşebilir demek yanlış olmayacaktır.

Uzay mühendisliği başarı sıralamaları verilerine bakacak olursak henüz YÖK Atlas veya ÖSYM bu verileri açıklamadığı için yazımıza henüz ekleyemedik. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu iki kurumdan birisi sistemine bu verileri yüklediği anda uzay mühendisliği başarı sıralaması verileni yine bu yazının içinde bulabilirsiniz. (EKLENDİ)

Uzay mühendisliği taban puanları 2019 verilerini içeren görsel yazımızın en alt kısmında yer almaktadır. Bu konularda merak ettiğiniz her mevzuyu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret ederek sorabilirsiniz.

*YKS ile ilgili bilgiler ve uzay mühendisliği taban puan verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile sitesinde yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru ilgili konunun son halini şekillendireceği için ÖSYM resmi internet sitesini belirli periyotlar ile ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

UZAY MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
İSTANBUL TEKNİK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Uçak ve Uzay Bilimleri Fak. Uzay Müh.  İNG.     SAY 17439 465,41467
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uzay Müh.  İNG.  Burslu    SAY 27458 443,54715
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uzay Müh.  İNG.  %25 İnd.    SAY
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Uzay Müh.  İNG.  %50 İnd.    SAY Dolmadı Dolmadı

5636 1 892d37560a776f16384334ed9aba9ecb

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.