Taban Puanları

DGS Moda Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS moda tasarımı taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, DGS ile girilen moda tasarımı bölümüne kimler yerleşebilir, hangi puan türü ile girilebilir, DGS moda tasarımı puanları içinde bulunan en küçük ve en büyük puan kaçtır, 2018 dikey geçiş sınavı yerleşilebilecek olan moda tasarımı kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur gibi soruların cevaplarını sizin için ulaşarak yayımlamaya çalıştık.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) merkezi sınavlar düzenleyen bir kurumdur ve lisans programlarına yerleşmeye çalışan 2 yıllık önlisans bölümü mezunlarının girerek bu yerleştirme işlemleri için puan almasını sağlayan dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav da ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava giren adaylar DGS sonrası alınabilecek olan 3 puan türü olan EA (eşit ağırlık), SAY (sayısal) ve SÖZ (sözel) puan türlerinden birinden kendilerini ilgilendiren bölüme yerleşmeye yetecek kadar puan almaya çalışırlar.

Bahsettiğimiz yeterli olacak puanlar her yıl değişkenlik gösterebilmektedir fakat tercih döneminde fikir almak için bir önceki yılın taban puanlarına bakmak bir yoldur ve bu yolu ÖSYM de kullanmaktadır. 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan 2018 DGS tercihleri sonucu oluşturulan, bölümlerin puanlarını biz sizler için derlemeye ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS MODA TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

DGS ile moda tasarımı bölümüne yerleşmeyi hedefleyen bir aday EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli bir puan almakla beraber aynı zamanda ÖSYM’nin DGS kılavuzunda yer alan tablodaki moda tasarımı bölümünü tercih etme şartını taşıyan bir önlisans programının mezunu olmalıdır.

2018 DGS ile yerleşilebilecek moda tasarımı kontenjanları 26 olarak karşımıza çıkmıştı, sanıyoruz ki 2019 kontenjanları da bundan çok farklı olmayacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleştirmeler sonrasında oluşan DGS moda tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlara baktığımızda bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 204,81495 puan ile İstanbul Okan Üniversitesi’ne (Ücretli) olduğunu görmekteyiz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 251,45565 puan ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) olduğunu görüyoruz. Adaylar 2019 DGS’ye girerek eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa moda tasarımı bölümüne geçiş hakkı edebilirler demek yanlış olmayacaktır.

DGS moda tasarımı taban puanları 2019 listesini içeren görsele yazımızın altına inerek ulaşabilirsiniz.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavlar ve bunların tercihleri, yerleştirmeleri gibi konularda deneyimli üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret ederek sorular sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Metne döktüğümüz buradaki bilgiler ve DGS moda tasarımı taban puanları listesi ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzlar ve kurumun resmi sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için zaman zaman ÖSYM web sitesindeki duyurular kısmını incelemeyi ihmal etmeyiniz.

5691 1 8ebb1e18351f953c98d65649b801fc4d

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu