DGS Peyzaj Mimarlığı 2019 Taban Puanları

DGS peyzaj mimarlığı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile peyzaj mimarlığı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS peyzaj mimarlığı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS peyzaj mimarlığı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük peyzaj mimarlığı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

04.12.2018
A+
A-

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS peyzaj mimarlığı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS PEYZAJ MİMARLIĞI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan peyzaj mimarlığı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki peyzaj mimarlığı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların peyzaj mimarlığı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek peyzaj mimarlığı kontenjanları 2018 yılında 118 olarak belirlenmişti, 2019 DGS peyzaj mimarlığı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan peyzaj mimarlığı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde peyzaj mimarlığı bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 187,97978 ile Lefke Avrupa Üniversitesi’ne (KKTC-Lefke) (İngilizce) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan peyzaj mimarlığı bölümü en büyük taban puanı ise 246,46416’dır ve bu puan ile yerleştirme de Ege Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile peyzaj mimarlığı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, peyzaj mimarlığı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen peyzaj mimarlığı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya peyzaj mimarlığı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6215 1 0d4517ecbd01b1272658096882dc07c5

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.