kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Veteriner Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar? Devlette ve Özel Sektörde Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Devlet kurumlarında ya da özel kurumlarda iş imkanı olan veteriner sağlık teknikerliğinin maaşları en çok merak edilen konular arasındadır. Bizler de sizlere en güncel haliyle veteriner sağlık teknikerinin maaşlarını ele aldık.

Dünya nüfusu her yıl büyük ölçüde artmaktadır. Dünya üzerindeki insan sayısı arttıkça gıda ihtiyacını karşılamak da giderek zorlaşır. Bu nedenle hayvancılık faaliyetleri ve hayvanların sağlığının korunmasını sağlamak önem kazanmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren veteriner sağlık teknikerliği mesleği de giderek dikkat çekmektedir. Peki veteriner sağlık teknikeri nedir? Kimdir? Veteriner sağlık teknikeri maaşları ne kadar?

Veteriner Sağlık Teknikeri Nedir? Kimdir?

Veteriner kelimesi Fransızca kökenlidir. Türk Dil Kurumuna göre veteriner kelimesinin orijinal hali “veterinaire” şeklindedir. Hayvan doktoru olarak da bilinmektedir. Tekniker de teknikçi olarak bilinir. Yani veterinerlikle ilgili olarak sağlık konularında görev yapan teknik bilgiye sahip görevli anlamına gelir. Personeller devlette, özel sektörde, belediyelerde, veterinerliklerde çalışabilmektedir.

Veteriner Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar?

 • Devlette ve özel sektörde çalışabilirler.
 • Evlik, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sağlığı ile ilgilenirler.
 • Hastalıklara teşhis koyarlar.
 • Tedavi belirler ve uygularlar.
 • Veteriner hekim koordinesinde görev yaparlar.
 • Hastalık taraması yapılır.
 • Hayvanlara koruyucu aşılar yapar.
 • Şap, şarbon, kuduz vb. hastalıklarla mücadele eder.
 • Hasta hayvanlarla ilgili adımlar atılmasını sağlar.
 • Hayvanların ıslahında çalışır.
 • Çalışırken kullanacağı ekipmanların bakımını yapar.
 • Bağlı çalıştığı ekip liderini bilgilendirir.

Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Önlisans mezunu olarak devlette istihdam edilebilen personeller göreve 10/2 derecesinden başlar. 1/4 derecesine kadar meslekte yükselebilir. Personeller kalkınmaca öncelikli yerlerde, il-ilçe merkezlerine 10 km’den uzak olan yerlerde çalışmaları durumunda ek özel hizmet tazminatından da faydalanabilirler. Ayrıca çalıştıkları yerlere göre ek özel hizmet tazminatı da ödenebilir. Çalışılan kuruma göre ikramiye, döner sermaye vb. ek ödemelerden faydalanabilirler.

Veteriner sağlık teknikeri maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunur. Personelin derece ve kıdemi, hizmet yılı, aile ve çocuk yardımı, eğitim durumu, dil tazminatı, ek ödemeler, tazminat ödemeleri, fazla mesai gibi unsurlara göre personellerin maaşları değişebilir. Ancak devlette veteriner sağlık teknikeri maaşları ortalama 5 bin 250 TL seviyesindedir.

10/2 derecesinde kamuda mesleğe yeni başlayan veteriner sağlık teknikeri maaşı 5 bin TL seviyesindedir.

8/3 derecesinde 5 yıl deneyimli personele 5 bin 50 TL civarında ödeme yapılır.

6/3 derecesinde 10 yıl deneyimli çalışana 5 bin 150 TL civarında ödeme yapılır.

2/1 derecesinde 20 yıl deneyimli teknikere ise 5 bin 750 TL civarında maaş ödenir.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli personele ise 5 bin 850 TL civarında ödeme yapılmaktadır.

Özel Sektörde Veteriner Sağlık Teknikeri Maaşları

Özel sektörde her meslek için başlangıç maaş seviyesi son derece düşüktür. Özel sektörde veteriner sağlık teknikeri maaşı en düşük asgari ücret seviyesinde yani 2 bin 825 TL civarındadır. Personelin çalıştığı firmaya, kuruma, yere, başarıya, deneyime göre ücretler artabilir. Deneyimli personellerin kazançları ise farklı değişkenlere göre 5 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.