kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Radyo Televizyon ve Sinema 2019 Taban Puanları

DGS radyo, televizyon ve sinema taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, DGS radyo, televizyon ve sinema puanları içinde bulunan en küçük ve en büyük puan kaçtır sorularının cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS radyo televizyon ve sinema taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, DGS ile girilen RTS bölümüne kimler yerleşebilir, hangi puan türü ile girilebilir, DGS radyo, televizyon ve sinema puanları içinde bulunan en küçük ve en büyük puan kaçtır, 2018 dikey geçiş sınavı yerleşilebilecek olan radyo televizyon ve sinema kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur gibi soruların cevaplarını sizin için ulaşarak yayımlamaya çalıştık.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) merkezi sınavlar düzenleyen bir kurumdur ve lisans programlarına yerleşmeye çalışan önlisans mezunu bireylerin girerek bu yerleştirme işlemleri için puan almasını sağlayan dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav da ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava giren bireyler DGS sonrası alınabilecek olan 3 puan türü olan EA (eşit ağırlık), SAY (sayısal) ve SÖZ (sözel) puan türlerinden birinden kendilerini ilgilendiren bölüme yerleşmeye yetecek kadar puan almaya çalışırlar.

Bahsettiğimiz yetecek puanlar her yıl değişkenlik gösterebilmektedir fakat tercih döneminde fikir oluşturmak için bir önceki yılın taban puanlarına bakmak bir yöntemdir ve bu yolu ÖSYM de kullanmaktadır. 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan 2018 DGS tercihleri sonucu oluşturulan, bölümlerin taban puanlarını biz sizler için derlemeye ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS RADYO TELEVİZYON VE SİNEMA TABAN PUANLARI 2019

DGS ile radyo televizyon ve sinema bölümüne yerleşmeyi hedefleyen bir aday SÖZ yani sözel puan türünden yeterli bir puan almakla beraber aynı zamanda ÖSYM’nin DGS kılavuzunda yer alan tablodaki RTS bölümünü tercih etme şartını taşıyan bir önlisans programının mezunu olmalıdır.

2018 DGS ile yerleşilebilecek radyo, televizyon ve sinema kontenjanları 298 olarak karşımıza çıkmıştı, sanıyoruz ki 2019 kontenjanları da bundan çok farklı olmayacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleştirmeler sonrasında oluşan DGS radyo, televizyon ve sinema puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlara baktığımızda bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 177,18398 puan ile Girne Amerikan Üniversitesi’ne (KKTC-Girne) (İngilizce) (Burslu) olduğunu görmekteyiz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 286,21135 puan ile Ankara Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz. Adaylar 2019 DGS’ye girerek sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa radyo, televizyon ve sinema bölümüne geçiş hakkı edebilirler demek yanlış olmayacaktır.

DGS radyo televizyon ve sinema taban puanları 2019 listesini içeren görsele yazımızın altına inerek ulaşabilirsiniz.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavlar ve bunların tercihleri, yerleştirmeleri gibi konularda deneyim sahibi üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAZIP FORUM sayfalarını ziyaret ederek sorular sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Metne döktüğümüz buradaki bilgiler ve DGS radyo, televizyon ve sinema taban puanları listesi ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuzlar ve kurumun resmi sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için zaman zaman ÖSYM resmi web sitesindeki duyurular kısmını incelemeyi ihmal etmeyiniz.

5686 1 f33e9d42c60a3b0494a82a4fa59ba1b5 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.