Taban Puanları

Pilotaj 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Pilotaj 2019 taban puanları kaç olacaktır, pilotaj başarı sıralamaları 2019 yılında nerelere düşecektir, pilotaj sıralama sayıları açıklandı mı, ne zaman yayımlanacak, pilotaj bölümüne hangi puan türü ile girilebilir, pilotaj puanları içinde yer almakta olan en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, pilotaj kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur sorularına derlediğimiz cevaplara yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, düzenlenen ve yürütülen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ortaöğretim kurumu/lise mezunu bireylerin girerek, belli puan türlerinden yeterli puanlar almaya çalıştıkları bir üniversiteye giriş sınavıdır. Adaylar istedikleri bölümlere yerleşebilmek için yeterli puan almaya çalışırlar ve aldıkları puanlar üzerinden tercihler yaparlar, bu tercih işlemleri ve yerleştirmeleri de yine ÖSYM yürütür.

Yeterli puan veya diğer bir faktör olan yeterli sıralama ÖSYM’nin yayımlandığı kılavuzlar üzerinden değerlendirilir fakat bu veriler her yıl değişkenlik gösterir bunun nedeni de her yıl yapılan sınavın kendi içinde değişkenlik göstermesidir. Bu yüzden de her sene yapılan yerleştirmelerden sonra bir sonraki yıl fikir verici puanlar ve sıralamalar ÖSYM’nin yayımladığı YKS kılavuzlarında yer alır.

Bizler de sizlere fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla 2018 YKS yerleştirmeleri sonucu oluşan ve 2019 YKS tercih kılavuzlarına konulacak olan, bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları verilerini hazırlamaya devam ediyoruz.

PİLOTAJ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

YKS ile pilotaj bölümünü tercih etmeyi düşünen bir aday ortaöğretim kurumu mezunu olmalıdır ve ayrıca YKS puan türleri içinde yer alan SAY (sayısal) puan türünden bölüme yetecek puanı almalıdır.

Pilotaj bölümüne 2018 yılı içinde YKS ile yerleştirme yapılabilecek 208 kontenjan ayrılmıştı. 2019 pilotaj kontenjanları da sanıyoruz ki buna yakın olacaktır.

Pilotaj başarı sıralamaları verileri henüz YÖK Atlas ve ÖSYM’nin resmi internet sitelerinde yayımlanmadığı için pilotaj sıralamaları şu an yazımızda yer alamamaktadır. Önümüzdeki birkaç ay içinde iki kurumdan birisi kendi sistemlerine bu verileri yüklediği anda pilotaj başarı sıralaması verilerine yine bu yazı içinden ulaşabileceksiniz. (EKLENDİ)

Pilotaj puanları içinden en küçük ve en büyük puanlara bakacak olursak bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 199,09934 puan ile Atılım Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) olduğunu görmekteyiz. Bölüme yerleştirmede kullanılan en büyük taban puanın ise 505,45564 olduğunu görüyoruz. Bu puan ile yerleştirme ise Özyeğin Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) olduğu görülmektedir. Adaylar 2019 YKS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alabilirlerse pilotaj bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

Pilotaj taban puanları 2019 listesinin yer aldığı görseller yazımızın en alt kısmında yer almaktadır. Bu tip konularda soru sorabileceğiniz, meraklarınızı giderebileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz FORUM sayfalarımız tecrübe sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir.

*Yazımızın içinde yer alan bilgiler ile pilotaj taban puanları verileri ÖSYM’nin resmi internet sitesi ve bu sitede yer alan kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için sizler düzenli olarak ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları ziyaret etmeye çalışınız.

PİLOTAJ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
ÖZYEĞİN ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  Burslu    SAY 4649 505,45564
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj      SAY 7398 494,1661
ATILIM ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Sivil Havacılık Y.O. Pilotaj  İNG.  Burslu    SAY 8006 491,95609
İSTANBUL OKAN ÜNİV. VAKIF ÜNİV. Uy Bil. Fak. Pilotaj  İNG.  Burslu    SAY 9203 488,0379
GİRNE AMERİKAN ÜNİV.  KIBRIS Havacılık Y.O. Pilotaj  İNG.  Burslu    SAY 15555 469,9878
GİRNE ÜNİV.  KIBRIS Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  Burslu    SAY 16969 466,56007
GİRNE ÜNİV.  KIBRIS Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  %50 İnd.    SAY 63865 383,1426
ÖZYEĞİN ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  Ücretli    SAY 224803 269,80511
İSTANBUL OKAN ÜNİV. VAKIF ÜNİV. Uy Bil. Fak. Pilotaj  İNG.  Ücretli    SAY 425665 207,75784
GİRNE ÜNİV.  KIBRIS Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  Ücretli    SAY
ATILIM ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Sivil Havacılık Y.O. Pilotaj  İNG.  Ücretli    SAY Dolmadı Dolmadı
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  KKTC Uyruklu     SAY Dolmadı Dolmadı
GİRNE AMERİKAN ÜNİV.  KIBRIS Havacılık Y.O. Pilotaj  İNG.  Ücretli    SAY Dolmadı Dolmadı
GİRNE ÜNİV.  KIBRIS Havacılık ve Uzay Bilimleri Fak. Pilotaj  İNG.  %25 İnd.    SAY Dolmadı Dolmadı

5684 1 377903d7eea0dfbc8d7208e0b4af8ff7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu