kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Sosyal Hizmet 2019 Taban Puanları

DGS sosyal hizmet puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, DGS sosyal hizmet taban puanları 2019 içindeki puanlar kaçta kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı ile sosyal hizmet bölümüne kimler geçiş yapabilir, DGS sosyal hizmet kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılı kontenjanları nasıl olur, DGS sosyal hizmet taban puanları 2019 içindeki puanlar kaçta kalmıştır, DGS sosyal hizmet puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, DGS üzerinden sosyal hizmet hangi puan türü ile tercih edilebilir gibi soruların cevaplarını ve taban puanları listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Önlisans programları olarak adlandırılan 2 yıllık bölümleri bitiren bireyler eğer önlisans eğitimlerini lisansa tamamlamak, lisans üzerinden eğitimlerine devam etmek isterlerse Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmekte olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmelidirler. Girdikleri bu sınav sonucunda mezun oldukları bölümle alakalı olan bölümleri tercih etmeye yarayacak kadar puan almalıdırlar. Bu yetecek puanlar diyebileceğimiz taban puanlar ise ÖSYM tercih kılavuzlarında yer almaktadır ve ÖSYM bir bölümün taban puanını bir önceki yılda yapılan yerleştirmeler üzerinden yol göstermesi amacıyla tercih kılavuzlarına koymaktadır.

Bu şekilde 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan ve 2018 yerleştirmeleri üzerinden oluşturulan 2019 DGS ile girilecek bölümlerin taban puanlarını hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS SOSYAL HİZMET TABAN PUANLARI 2019

DGS ile sosyal hizmet bölümüne ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan tablolarda DGS ile sosyal hizmet bölümünü tercih edebilecek bölümler olarak görülen önlisans bölümlerinin mezunları yerleşebilmektedirler. Bu yerleşme için yukarıda da dediğimiz gibi belli bir puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir ve bu puan türü sosyal hizmet bölümü için EA yani eşit ağırlık puan türüdür.

2018 DGS ile geçiş yapılabilecek olan sosyal hizmet bölümüne Türkiye genelinde 1039 kontenjan ayrılmıştı. 2019 sosyal hizmet kontenjanları da bundan daha az olmayacaktır.

DGS sistemi ile yerleştirme yapıldıktan sonra oluşan sosyal hizmet puanlarına bakacak olursak, bölüme yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 174,56847 olduğunu görüyoruz. Bu puanın da İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne (%25 İndirimli) yerleşmede kullanıldığı görülmektedir. En yüksek taban puan ile yerleştirmenin de Avrasya Üniversitesi’ne (Burslu) olduğu görülmektedir. Bu yerleştirme puanı ise 299,74358 olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylar 2019 DGS’de eşit ağırlık puan türünden bu puanların arasında bir puan alarak sosyal hizmet bölümünü herhangi bir üniversitede kazanabilirler diyebiliriz.

DGS sosyal hizmet taban puanları 2019 listesindeki tüm üniversiteleri ve puanları içerek görselimiz yazımızın sonundadır, alt kısma inerek inceleyebilirsiniz.

Yazımızın içindeki bilgilerle, DGS ve YKS gibi üniversite sınavlarıyla, tercihler ve bölümlerin taban puanlarıyla ilgili tüm konularda merak ettiklerinizi tecrübe sahibi yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına girerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda yazıya döktüğümüz bilgiler ve DGS sosyal hizmet taban puan verileri ÖSYM’nin oluşturduğu tercih kılavuzu ve kurumun resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

5611 1 356c30c0e32426ef564eb0149f24f78a
5611 2 356c30c0e32426ef564eb0149f24f78a scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.