Taban Puanları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Uluslararası ticaret ve lojistik taban puanları 2019 nasıldır, uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne girmek için YKS’nin hangi puan türü kullanılır, uluslararası ticaret ve lojistik başarı sıralamaları 2019 kaç binlere gelmiştir, uluslararası ticaret ve lojistik sıralama sayıları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, uluslararası ticaret ve lojistik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaçtır ve hangi üniversitelere aittir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Lise mezunları üniversiteye girebilmek, yerleşebilmek için bir sınava girerler ve bu sınava verilen ad Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır (YKS). YKS’yi ÖSYM yani ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi düzenlemektedir ve adayların bu sınav aracılığıyla aldıkları puanlar sonucu yaptıkları tercihler sonrasında yerleştirmelerini de yine ÖSYM yapmaktadır.

Adayların kendilerine hedef olarak koydukları bölüme yerleşebilmeleri için dediğimiz gibi yeterli bir puan almaları gerekmektedir, bu puanlar kesin değildir fakat her yıl yapılan yerleştirmelerden sonra ortaya çıkan taban puanlar ilgili bölümlerin bir sonraki yıl tercihlerinde fikir vermesi amacıyla tercih kılavuzlarını konulur. Bizler de bu şekilde 2019 yılında tercih kılavuzlarına konulacak olan, 2018 yerleştirmeleri sonrasında ortaya çıkan taban puanlar ve başarı sıralaması listelerini bütün bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

ÖSYM üzerinden tercih yapılabilecek uluslararası ticaret ve lojistik kontenjanları 2018 yılında 2544 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 uluslararası ticaret ve lojistik kontenjanları da artan kontenjan sayıları, açılan yeni üniversiteler göz önünde bulundurulduğunda bundan daha aşağıda olmayacaktır diyebiliriz.

2018 yılında açılan bu kontenjanlara yerleştirmeler sonucu oluşan uluslararası ticaret ve lojistik puanları içindeki en küçük ve en büyük taban puanlara baktığımızda, bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin Kırklareli Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz. Bu puan 197,72321 olarak karşımıza çıkmaktadır. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise Kadir Has Üniversitesi’ne (Burslu) olduğu görülmektedir. Bu puan da 333,433 olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylar YKS puan türlerinden EA yani eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan alarak uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne bir üniversitede yerleşmeye hak kazanabilir demek yanlış olmayacaktır.

Yukarıdaki paragraftan da anlayabileceğimiz gibi uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne yerleşebilmek için eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir.

Uluslararası ticaret ve lojistik başarı sıralamaları verilerine geldiğimizde ise bugün için şöyle bir problem ile karşılaşmaktayız. Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı YÖK Atlas ve ÖSYM henüz sıralama verilerini girmediği için uluslararası ticaret ve lojistik sıralama sayılarını henüz yazımıza ekleyemedik. Bu kurumlar önümüzdeki birkaç ay içinde sistemlerine yükledikleri anda uluslararası ticaret ve lojistik başarı sıralaması verilerine yine bu yazımız içinden ulaşabileceksiniz.

Uluslararası ticaret ve lojistik 2019 taban puanları listesine dair görsellerimiz yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, taban puanlar, üniversite sınavları gibi üniversiteyi ilgilendiren her konuda destek alabileceğiniz, merak ettiklerinizi sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfaları tecrübeli üyeleri ile sizleri bekliyor.

*Yazımızda geçen bilgiler ve uluslararası ticaret ve lojistik taban puanları verileri ÖSYM’nin resmi internet sitesi ile kılavuzlarından derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmek sizin yararınıza olacaktır.

5632 1 bd16ab934e8c9aba752c4f939b0facff scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu