Taban Puanları

DGS Uluslararası Ticaret ve Lojistik 2019 Taban Puanları

DGS uluslararası ticaret ve lojistik taban puanları 2019 nasıldır, DGS üzerinden uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile yerleşilebilecek uluslararası ticaret ve lojistik kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olabilir, DGS uluslararası ticaret ve lojistik puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi sorulara sizin için cevaplar oluşturmaya çalıştık.

Türkiye genelinde 4 yıllık bir lisans programı okumak için bulunan birkaç yöntem vardır ve bunlardan bir tanesi de ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yürüttüğü DGS’dir (dikey geçiş sınavı) diyebiliriz. 2 yıllık bir bölümü bitiren bireylerin bu sınava başvurma hakkı vardır fakat bir lisans programına yerleşebilmek için hem tercih edilecek lisans programını tercih edebilecek önlisans programını bitirmek hem de o lisans programına yerleşebilmeye yetecek puanı almak gerekmektedir. Bu mevzular ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzlarında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır ve yetecek diye fikir veren puanlar da yine aynı kılavuza bir önceki yılın yerleştirmelerindeki puanlar üzerinden konmaktadır.

Bu şekilde hazırlanacak olan, 2018 yılında yapılan DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak puanları bizler size fikir vermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK TABAN PUANLARI 2019

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek, yerleşilebilecek uluslararası ticaret ve lojistik kontenjanları 124 olarak belirlenmişti ve sanıyoruz ki 2019 kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne geçiş yapabilmek için yukarıda da dediğimiz gibi bölümü tercih edebilme şartını yerine getiren bir önlisans programından mezun olmak ve DGS puan türlerinden biri olan EA (eşit ağırlık) puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Uluslararası ticaret ve lojistik puanları üzerinden en küçük ve en yüksek taban puanları incelediğimizde ise bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 191,96375 ile Toros Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) olduğunu görmekteyiz. En yüksek taban puan ile uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne yerleştirmenin gerçekleştiği üniversite ise 253,83234 ile Atılım Üniversitesi (İngilizce) (Burslu) olarak karşımıza çıkmıştır. Özetle adaylar 2019 DGS’den eşit ağırlık puan türünde bu iki puan arasında bir puan alırlarsa uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne (büyük bir farklılık olmaz ise) yerleşebilirler.

DGS uluslararası ticaret ve lojistik 2019 taban puanları değerlerini içeren listemiz aşağıdadır. Yazımızdaki veya bu tarz konularda merak ettiklerinizi FORUM sayfamıza gelerek sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS uluslararası ticaret ve lojistik taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yaptığı son duyuru dikkate alınmak zorundadır bu yüzden düzenli olarak ÖSYM resmi sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5723 1 df8f3c94d8bf3af3a5e9158379ccd123 scaled

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu