Taban Puanları

DGS Yaylı Çalgılar Yapımı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS yaylı çalgılar yapımı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS YAYLI ÇALGILAR YAPIMI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan yaylı çalgılar yapımı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki yaylı çalgılar yapımı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların yaylı çalgılar yapımı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek yaylı çalgılar yapımı kontenjanları 2018 yılında 3 olarak belirlenmişti, 2019 DGS yaylı çalgılar yapımı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan yaylı çalgılar yapımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde yaylı çalgılar yapımı bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük veya en büyük puanın belli olmadığı görülmektedir. Bunun nedeni DGS ile yaylı çalgılar yapımı tercih edebilecek önlisans programlarının ülkemizde öğreniminin verilmiyor olmasıdır diyebiliriz.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, yaylı çalgılar yapımı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen yaylı çalgılar yapımı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya yaylı çalgılar yapımı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6310 1 a4fac72b74a858cacbc6831ec1b1ce2d

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu