Kamu Haber

E-YDS Nedir? E-YDS Başvuru Şartları Nelerdir?

 

Elektronik Yabancı Dil Sınavı Nedir? Elektronik Yabancı Dil Sınavı Nasıl Oluyor Olur Yapılır Ne İşe Yarar? Elektronik Yabancı Dil Sınavı Başvuru Şartları? E-YDS Nedir? E-YDS Başvuru Şartları E-YDS Başvuru Ücretleri E-YDS Kontenjanları Elektronik Yabancı Dil Sınavı Kontenjanları E-YDS Sonuçları Elektronik Yabancı Dil Sınavı Sonuçları.. E-YDS hakkında her şeyi sizin için derledik…

E-YDS hakkında her şeyi sizin için derledik… 21 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan E-YDS  2017/1 başvuruları, 2 Ocak itibariyle başlamış olup 12 Ocakta sona erecektir. Başvurular ÖSYM’nin Aday İşlemleri sayfasından yapılmaktadır. Bizde bu yazımızda E-YDS hakkında bilinmesi gerekenlere kısaca değineceğiz.2013 İlkbahar dönemi itibariyle, ÜDS ve KPDS’nin birleştirilmesi sonucu yabancı dil alanında tek bir sınav öngörülerek YDS getirilmişti. Bunun yanında 2014 Sonbahar dönemiyle Elektronik Yabancı Dil Sınavı E-YDS da ÖSYM tarafından yapılmaya başlandı.E-YDS her ay yapılmaktadır ancak 2017 yılında sadece Ağustos ve Eylül aylarında yapılmayacaktır.

Sınav Ücretleri

E-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, üç (3) ay içerisinde aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir. Elektronik Yabancı Dil Sınavı’na katılmak amacıyla sınav ücreti ödeyen bir adayın sınava katılsın veya katılmasın ödeme tarihinden itibaren üç (3) ay boyunca yeniden sınav ücreti ödemesi sistem tarafından engellenir. Yani kişi, bir yıl içerisinde yapılacak olan 12 E-YDS’den en fazla 4 tanesine girebilecektir.

 

E-YDS başvuru şartları

Sınav Başvurusu Başvuruları

Sınav başvuruları yukarıda belirttiğimiz gibi internet üzerinden yapılmaktadır, ancak sınav başvurusundan önce https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden sınav ücreti olan 200 TL nin yatırılması gerekmektedir. İnternet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru çıktınızı almanız sizin yararınıza olacaktır, her ne kadar sınav giriş belgesi sınavdan önceki hafta yine ÖSYM’nin Aday İşlemleri sitesinden temin edilse de işi şansa bırakmamak gerek.Sınav ücretini ödeme işlemi, ilgili Elektronik Yabancı Dil Sınavı başvuru tarihinin ilk günü saat 14.00’te başlar. Elektronik Yabancı Dil Sınavında kontenjan olduğu için, ilgili sınav için öngörülen kontenjanın dolmasından sonra ödeme ekranı da otomatik olarak sona erer. Yani Elektronik Yabancı Dil Sınavına girmek istiyorsak ilk başvuru tarihinde saat 14.00 itibariyle bir an önce ödeme işlemini gerçekleştirmeliyiz. Aksi takdirde kontenjanın dolması halinde ödeme yapılamayacak ve dolayısıyla sınav başvurusu da gerçekleştirilemeyecektir.

Sınav Kontenjanları

2018 haziran sınavında kontenjanlar Ankara:3760, İstanbul:431, İzmir:72 iken 2017 Ocak sınavı için kontenjanlar Ankara:4000, İstanbul:431, İzmir:72 olarak belirlenmiştir.Sınav, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılmaktadır. İlgili sınav merkezleri;

  • Ankara e-Sınav Merkezi: Özal Bulvarı Çubuk Yolu 1.km 06670 Akyurt ANKARA
  • İstanbul e-Sınav Merkezi: Emniyetevler Mah. Eskibüyükdere Cad. No:3/1 4.Levent Kağıthane İSTANBUL
  • İzmir e-Sınav Merkezi: Alsancak Mahallesi 1480.Sk. No:12, Konak İZMİR

Sınav Hakkında Bilgi Nedir? Nasıldır?

E-YDS aynı YDS gibi çoktan seçmeli 80 sorudan oluşmaktadır ve sınav 14:30’da başlayıp 180 dakika sürmektedir. Sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. İngilizce sınavlarında kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelere aittir. Bu sınavlarda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekle birlikte Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara bir dezavantaj oluşturmaması için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.

 

E-YDS ücretleri ve kontenjanları

Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav sonuçları aynı gün açıklanmakta ve değerlendirmelerde yanlış cevaplar dikkate alınmamakta, sadece doğrular üzerinden puan hesaplaması yapılmaktadır. E-YDS elektronik ortamda yapıldığı için kişilerin bilgisayar kullanma konusunda yeterli beceriye sahip olmaları gerekmektedir çünkü sınavda bu yönde bir destek sağlanmamaktadır. Adaylar kimlik kontrolleri tamamlandıktan sonra sınav salonuna alınırlar. Öncelikli olarak web kamerayla kendi fotoğrafınızı çekip sisteme kaydetmeniz gerekir daha sonra TC Kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sınavın Zorluk Derecesi

Elektronik Yabancı Dil Sınavı, zorluk derecesi olarak YDS ile aynı eşdeğerdedir ve adayları, sonuçları bakımından aynı haklara sahiptirler. YDS, İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa yapılırken, e-Yds her ay yapılmaktadır. Bu yüzden acil yabancı dil puanına ihtiyaç duyanlar için kaçırılmaz bir fırsattır. Ancak Elektronik Yabancı Dil Sınavındaki kontenjan konusu adaylar için büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Sınava girmek istediği halde kontenjanın dolması nedeniyle başvuru yapamayan adaylar hayal kırıklığına uğramaktadır. Her geçen sınavda kontenjanların arttırılması bu konuda iyileştirmelerin yapıldığını göstermektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu