En Fazla Üniversite Olan Ülkeler Hangileri?

Üniversitelerin ilkokul kadar yaygın hale geldiği günümüzde en fazla üniversite olan ülkeler hangileri? Hangi ülkede en fazla üniversite var? Türkiye kaçıncı sırada?

18.05.2019
A+
A-

Üniversiteler, belirli bir yaşa gelmiş ve gerekli tüm sınavları geçmiş olan bireylerin eğitim-öğretim gördüğü önemli mecralardır. Bu eğitim kurumları, kişinin gelecekteki hayatını şekillendirmekte ve karakterinde derin izler bırakmaktadır. Bu nedenle de iyi bir üniversiteden kaliteli bir eğitim almak büyük önem taşımaktadır. Dünya genelinde üniversite eğitimi için tercih edilebilecek pek çok üniversite yer almaktadır. Bu üniversitelerin dünya çapındaki sıralamaları ise belli kriterlere göre belirlenmektedir. Bahsedilen bu kriterler arasında; eğitim sistemi, erişim, ekonomik bağlam ve ülkede yer alan en iyi üniversitelerin performansı yer almaktadır. Bu anlamda en iyi üniversite eğitimine sahip ülke olarak ilk sırada Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır. Ancak ülkelerin sahip olduğu üniversite sayıları incelendiğinde ise Amerika Birleşik Devletleri ikinci sırada yer almaktadır. Peki, dünyada en fazla üniversiteye sahip ülkeler hangileridir?

Dünyada En Fazla Üniversiteye Sahip Ülkeler

Dünyada eğitim ve öğretime verilen önem arttıkça eğitim kurumlarının sayısı da giderek artmaktadır. Bu durum, üniversite sayıları için de geçerlidir. Her geçen gün yeni üniversiteler kurulmakta ve bu üniversiteler binlerce öğrenciyi mezun etmektir. Ancak bazı ülkeler diğerlerine göre üniversite sayısı bakımından öndedir. İşte en fazla üniversiteye sahip ülkeler

Hindistan (8.407 Üniversite)

Dünyada en çok üniversiteye sahip ülkeler üzerine yapılan araştırma incelendiğinde en fazla üniversitenin Hindistan’da yer aldığı ortaya konmuştur. 8.407 üniversitenin yer aldığı ülkede eğitim dili İngilizcedir. Yine Hindistan’da üniversite ücretleri ise bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Binlerce yıldır büyük bir öğrenme merkezi olan Hindistan, aynı zamanda dünyanın ilk üniversitesi olarak bilinen Takshashila’yı da barındırmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri (5.758 Üniversite)

En fazla üniversiteye sahip ülkeler listesinde ikinci sırada ABD yer almaktadır. Bu ülkede 5.758 üniversite yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan üniversitelerin ücretlerinde belirleyici en önemli unsur, üniversitenin özel ya da devlet üniversitesi olmasıdır. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri daha düşüktür.

Filipinler (2.060 Üniversite)

En son yapılan değerlendirmelere göre Filipinlerde üniversite sayısı 2.060’tır. Bu sayının çok büyük oranı başkent Manila’da yer almaktadır. Her üniversitenin kendine ait bir sınav seçeneği mevcuttur. Ülkedeki üniversitelerde eğitim almak için lise eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Arjantin (1.705 Üniversite)

Arjantin, dünya üzerinde en fazla üniversiteye sahip ülkeler arasında 4. sırada yer almaktadır. 1.705 üniversiteye sahip ülkede devlet üniversiteleri ücretsizdir. Bunun yanında ülkede eğitim dili İspanyolcadır.

İspanya (1.415 Üniversite)

1415 üniversiteye sahip ülkede eğitim almak için çok iyi derecede İspanyolca bilmek gerekmektedir. Ayrıca İspanya’daki üniversitelere kabul şartları arasında “selectividad” sınavı da yer almaktadır. Bu sınav, İspanyol öğrencilerin tabi tutulduğu giriş sınavıdır. Ayrıca ülkede kaliteli eğitim veren üniversitelerin yanında, kendisini kanıtlamış pek çok devlet üniversitesi de yer almaktadır.

Meksika (1.341 Üniversite)

En çok üniversiteye sahip ülkelerden birisi de Meksika’dır. 1.341 üniversiteye sahip ülke, pek çok alanda %100 İngilizce eğitim vermektedir. Meksika’da diğer pek çok ülkeye nazaran konaklama ve eğitim maliyetleri uygundur. Ayrıca Meksika üniversitelerinden birini bitiren yabancı öğrenciler, ülkede çalışma izni de alabilmektedir.

En fazla üniversiteye sahip ülkeler göz önünde bulundurulduğunda Meksika’yı takip eden ülkeler ise; Bangladeş, Endonezya, Japonya, Fransa, Çin, Rusya, İran, Güney Kore, Vietnam, Türkiye, Mısır ve Tayland’dır. Malesef  ülkemizde özel  ve devlet üniversitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Üniversite sayısına bağlı olarak üniversiteli işsiz sayımızda yükselmekte, alanında istihdam edilmeyen her genç için harcanan para da kayıp olarak ülkemizin hanesine yazılmaktadır.

Daha fazlası için forum tercihiniyap adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.