Kamu Haber

Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Trafikte aracıyla dans eden milyonlarca sürücü bulunmaktadır. Otomobilin arka kısmını kontrollü veya kontrolsüz olarak sağa sola savuran, ön tekerlekleri sabit tutup arka tekerleklerle hareket eden araçların sürücüleri ‘spin atma’ veya ‘drift yapma’ olarak ifade edilen hareketleri yapmaktadır. Türkiye’de otomobil sevdalıları sık sık trafikte bu artistik ve bir o kadar da riskli hareketleri yapmaktadır. Ancak bu hareketler nedeniyle trafik kazaları meydana gelmekte, can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu nedenle bu hareketleri yapmak yasaklanmıştır ve yasak olmasına rağmen bu şekilde trafikte hareket eden sürücülere ceza verilmektedir. PekiSpin ve Drift Atmak Nedir? Ne Demek? Trafikte Spin ve Drift Atmak Suç Mu? Yasak Mı? Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Spin ve Drift Atmak Nedir? Ne Demek?

Bu iki hareket de trafikte tehlikeye neden olabilecek hareketlerdir. Bu nedenle yasaklanmıştır ve yapanlara da ceza verilmektedir. Spin atmak sürücünün kontrollü ve kontrolsüz bir şekilde aracın arka kısmını sağa sola savurmasıdır. Drift ise filmlerden de hatırlanılacağı üzere aracın dönüş esnasında, virajdayken ön tekerleklerini sabitleyip arka kısmını döndürmesiyle manevra yapmasıdır. Özellikle tehlikeli ve sert virajlarda bu hareketle dönüş yapılabilir. Ancak hayat film sahnelerinden farklıdır. Gerçek hayatta yapılan bir hatanın affı ve geri dönüşü yoktur. Bu nedenle bu hareketlerin yapılmaması gerekmektedir.

Trafikte Spin ve Drift Atmak Suç Mu? Yasak Mı?

Türkiye’de her gün binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar sonucunda vatandaşlar hayatlarını kaybetmekte veya yaralanmakta ya da maddi hasarlar ve kayıplar yaşanmaktadır. İşte tüm bu kayıpların önüne geçmek için trafiğin seyrini, sürücüleri ve araçları tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmak şarttır. Bunun için trafik kuralları uygulanmakta ve kurallara uymayanlara ceza verilmektedir. Bu kapsamda trafikte spin atmak ve drift yapmak suç ve yasaktır. Kamu Haber

Trafikte Spin ve Drift Atmanın Cezası 2020 Ne Kadar?

Trafikte kurallara uyulmasını sağlamak, sürücüleri daha dikkatli olmaya zorlamak için cezalarda artışa gidildi. Bu kapsamda trafik cezaları 2020 yılında da büyük oranda artırıldı. Trafikte spin atan veya drift yapan yani el freni çekerek, frene basarak veya başka şekillerde aracın ani yönünü değiştiren, aracı kendi etrafınad döndüren sürücüler için yeni ceza miktarı 5 bin ile 10 bin TL arası olarak belirlendi. Ayrıca bu kişilerin sürücü belgelerine yani ehliyetlerine 60 gün süre ile el konulması yönünde karar alındı.

Spin attığı veya drift yaptığı gerekçesi ile ceza alan kişiler psiko-teknik değerlendirmesinden geçecek. Psikiyatri uzmanı olur verirse sürücü belgesi iade edilecek. Ayrıca 60 gün süre ile trafikten men edilen araç önemli bir uyarı olacak. Bu cezadan sonra 5 yıl içinde ikinci kez sürücü belgesi alınırsa bu belge tamamen iptal edilecek. Belgesi iptal edilen sürücü tekrar psiko-teknik değerlendirme süreci ve psikiyatri uzmanla muayene sürecine girecek. Görüşmeler olumlu olursa tekrar kurslara katılarak ehliyet almaya çalışacak.

Trafikte Spin ve Drift Atan Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Pek çok kişi trafikte spin atan veya drift yapan başka sürücüleri görmekte ve rahatsız olmaktadır. Ancak bu kişiler şikayet edilmedikçe bu manzaralar ortadan kalkmayacaktır. Bu nedenle vatandaşların bilinçli davranması ve şikayet mekanizmasını kullanması önemlidir. Trafikte spin atan veya drift yapan kişi ALO 155 Polis İmdat hattına, fahri trafik müfettişlerine veya trafik polislerine şikayet edebilirsiniz.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu