Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Depresyon belirtileri hakkında kapsamlı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl anlaşılır?  Depresyonda mıyım nasıl anlarım?

Metropollere hapsolmuş modern insanlar başta olmak üzere hepimizin en büyük sorunu depresyon. Çağımızın vebası desek abartmış olmayız.Depresyon neden günümüzde neden bu kadar yaygın? Depresyonun yaygın görülmesinin temel sebepleri yalnızlık, stres, kendine zaman ayırmakta zorluk çekmek ve aşırı hırs olarak sayılabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, hangi seviyede olduğu ve tedavi gerekip gerekmediği MMPI ( Minesota çok yönlü kişilik testi) uygulanarak belirlenebilmektedir. MMPI oldukça uzun ve uzmanlar tarafından uygulanan bir testtir. Depresyon sebebiyle psikiyatri servisine başvurmanız gerekip gerekmediğini anlamak için ise bizim yalnızca 5 dk sürecek testimizi yapabilirsiniz.

Temel depresyon belirtileri :

Konsantrasyon zorluğu

Huzursuzluk

Uyku düzensizliği

Aşırı iştah veya iştahsızlık

Endişe

Korku

Hiç bir şey yapmayı istememe

Gelecekten ümitsizlik

İntihar düşüncesi

Tükenmişlik

Hiç bir şeyden zevk alamamak

 

Bu belirtileri kendinizde en az bir aydır görüyorsanız mutlaka psikiyatri servisine başvurunuz. Psikiyatri servisine gitmenin dahiliye,göz, kardiyoloji veya herhangi bir başka birime başvurmaktan hiç bir farkı olmadığını unutmayınız. 2017- 2018 itibariyle Depresyon Dünya da %10 ülkemizde ise %8 düzeyinde görülmektedir.Depresyon veya benzeri bir psikolojik rahatsızlıkların minimum tedavi süresi altı aydır ve tedaviye başvurma süreniz arttıkça tedavi süresi de uzayacaktır.

Depresyon tedavisi genellikle bilişsel davranışçı tedavi ve anti depresan tedavisi kombinasyonu ile yürütülmektedir. Süreç esnasında psikolog ve psikiyatristler birlikte çalışmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları